TĒMA: Tieslietas

Goda un cieņas aizskaršana citu personu klātbūtnē

J
jautā:
01. decembrī, 2017
Jānis

Kur un kā man vērsties par goda un cieņas aizskaršanu, ja tas ir noticis klātienē, liecinieku klātbūtnē un zināms plašam personu lokam?

A
atbild:
04. janvārī, 2018
Līga Pauliņa
LV portāls
Par goda un cieņas aizskaršanu Latvijas Republikā paredzēta gan civiltiesiskā atbildība, gan kriminālatbildība.

Krimināllikuma 157. panta pirmā daļa noteic, ka par apzināti nepatiesu, otru personu apkaunojošu izdomājumu tīšu izplatīšanu iespiestā vai citādā veidā pavairotā sacerējumā, kā arī mutvārdos, ja tas izdarīts publiski (neslavas celšana), soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

Savukārt saskaņā ar Latvijas Republikas Civillikuma 2352.1 pantu katram “ir tiesības prasīt tiesas ceļā atsaukt ziņas, kas aizskar viņa godu un cieņu, ja šādu ziņu izplatītājs nepierāda, ka tās atbilst patiesībai”. Tāpat minētais pants paredz arī pienākumu goda un cieņas aizskaršanas gadījumā maksāt atlīdzību (mantisku kompensāciju), kuras apmēru nosaka tiesa.

Tādējādi Jums ir vairākas iespējas – vērsties Valsts policijā ar iesniegumu par neslavas celšanu vai iesniegt prasību tiesā par goda un cieņas aizskaršanu.

Saistītajā rakstā Jūs varat atrast skaidrojumu tam, kā nodalīt neslavas celšanu un goda un cieņas aizskaršanu.