Labdien! Vēlējos mainīt darba attiecības no darba līguma (algots darbinieks) uz uzņēmuma līgumu (saimnieciskās darbības veicējs), jo veicu arī citas saimnieciskās darbības papildus algotam darbam un vēlos vienkāršot samaksas aprēķinus, jo plānoju neregulārāk un mazāk veltīt laiku šim darbam, bet darba devējs saka, ka tā nedrīkst. Kas tieši ierobežo šādas attiecības? Kādi varētu būt risinājumi?
Darba līgums un uzņēmuma līgums ir divi civiltiesiski līgumi, taču to regulējums, kā arī tiesību un saistību apjoms tajos atšķiras. Saistību būtība nav atkarīga no tā, kā sauc līgumu, bet gan no tā, kura līguma pazīmes tas satur.
No šī formulējuma izriet noteikti darbinieka un darba devēja pienākumi – noteikta darba vieta, pakļaušanās darba devēja kārtībai, darba devēja rīku un līdzekļu piešķiršana darbiniekam, tiesības uz atvaļinājumu u. c.
Uzņēmuma līgumam, ko regulē Civillikums, ir cits mērķis – tas noslēdzams par konkrēta darba veikšanu. Izpildes laiku un vietu, kā arī līdzekļus, ar kādiem tiks veikts darbs, izvēlas uzņēmējs (pakalpojuma sniedzējs). Uzņēmuma līgums nedod personai tiesības ne uz atvaļinājumu, ne apmaksātu prombūtni (piemēram, darba nespējas laikā), ne citas sociālās garantijas.
Tādējādi nedrīkst aizstāt darba līgumu ar uzņēmuma līgumu, nevērtējot, vai nemainās arī saistību raksturs. Darba devējam nav pienākuma nodibināt ar Jums saistības uz uzņēmuma līguma pamata, ja tās neatbilst darba devēja interesēm.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!