Uzņēmuma un darba līgums

J
jautā:
17. oktobrī, 2011
Maksims Matvejevs

Labdien! Ar ko tad īsti atšķiras uzņēmuma līgums no darba līguma? Darba devējs piedāvā pāriet uz uzņēmuma līgumu, nodrošinot visas nepieciešamās formalitātes, grāmatvedības u.c. lietu kārtošanu. Pa lielam nekas nemainīsies, cik es saprotu, lieta ir nodokļu maksāšanā. Kā pareizi rīkoties šajā situācijā, jo darba devējs piedāvā par 100 latiem vairāk uz rokas pēc attiecību pārslēgšanas.

A
atbild:
04. novembrī, 2011
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ar uzņēmuma līgumu saistītos jautājumus regulē Latvijas Republikas Civillikums, darba līguma jautājumus – Darba likums.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības ziņojumā "Pašnodarbinātās personas un to sociālā aizsardzība" (2010.gada aprīlis, ar šādu nosaukumu izdevums atrodams internetā) izklāstīts, kas ir uzņēmuma līgums un ar ko tas atšķiras no darba līguma.

Saskaņā ar Civillikuma 2212.pantu: ar uzņēmuma līgumu viena puse uzņemas izpildīt otrai par zināmu atlīdzību ar saviem darba rīkiem un ierīcēm kādu pasūtījumu, izgatavot kādu lietu vai izvest galā kādu pasākumu.

2179.pants: ja saistības mērķis ir nevis darbs vispār, bet kāds noteikts darba rezultāts, tad līgums par to nav uzskatāms par darba līgumu, bet par uzņēmuma līgumu.

Tas nozīmē, ka uzņēmums var slēgt ar pasūtījuma izpildītāju - fizisku vai juridisku personu, pašnodarbinātu personu – uzņēmuma līgumu par konkrētu darba rezultātu - uzdevumu, pakalpojumu, ko pašnodarbinātais veiks ar saviem darba rīkiem un ierīcēm.

Slēdzot uzņēmuma līgumu, ir jāuzmanās no riska, vai uzņēmuma līgums nesatur darba līguma pazīmes. Ja uzņēmuma līgums satur darba līguma pazīmes, tad neatkarīgi no tā, kā sauksies līgums, uzņēmumam būs jāmaksā alga un jāietur visi nodokļi kā no darba ņēmēja. Nosacījumi, kā nosaka šīs pazīmes, ir noteikti likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.pantā.

Uzņēmuma līguma slēgšanas gadījumā vairs nevar runāt par darba ņēmēju, bet gan par uzņēmēju, kurš ar saviem līdzekļiem neatkarīgi no darba devēja (uzņēmuma līguma gadījumā – pasūtītāja) veic līgumā noteikto pasūtījumu, uzsvērts izdevumā, kurā sagrupētas arī raksturīgākās kopīgās un atšķirīgās pazīmes.

  Darba līgums Uzņēmuma līgums
Tiesiskais regulējums Darba likums Civillikums
Līgum-slēdzēji Darba devējs un darbinieks (tikai fiziska persona) Pasūtītājs un uzņēmējs (izpildītājs-fiziskas un juridiskas personas, līgumsabiedrības)
Pakļautība Darbinieks pakļaujas darba devēja iekšējās kārtības
noteikumiem un rīkojumiem
Uzņēmējs savu darbu veic ar saviem materiāliem un darba rīkiem. Pasūtītājam nav saistoši pasūtītāja izdotie rīkojumi
Darbu izpildes vieta Darbinieks darbu veic darbavietā, ar darba devēja darba rīkiem un materiāliem Uzņēmējs veic darbu ar saviem darba rīkiem  un materiāliem. Pasūtītājam uzņēmējam  nav jānodrošina darba vieta
Samaksa Darbiniekam alga tiek maksāta katru mēnesi Uzņēmējam samaksa par darbu tiek veikta pēc darba pabeigšanas, par ko tiek sastādīts pieņemšanas – nodošanas akts
Darba laiks Darbiniekam tiek uzskaitītas nostrādātās darba stundas Uzņēmējam darba izpildes rādītājs ir izpildītais darbs, darba laiks netiek uzskaitīts
Garantijas Darbiniekam pienākas ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, slimības nauda, atlaišanas pabalsts un citi pabalsti Uzņēmuma līgums šādas garantijas neparedz
Termiņš Darba līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku Uzņēmuma līgums tiek noslēgts uz noteiktu - darba izpildes - laiku līdz noteiktā rezultāta sasniegšanai
Nodokļi Nodokļus ietur darba devējs darba algas izmaksas vietā Uzņēmējs var reģistrēties par saimnieciskās darbības veicēju un nodokļus nomaksāt pats.

Ja uzņēmējs nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, tad nodokļus ietur pasūtītājs ienākumu izmaksas vietā

Papildu informācijai: Nav jādodas uz VID pārreģistrēties