Uz noteiktu laiku noslēgts līgums un darbinieces grūtniecība

J
jautā:
03. jūlijā, 2017
Zanda

Vēlējos uzzināt, vai darbavieta var nepagarināt darba līgumu, ja darbiniekam ir noslēgts līgums līdz, piemēram, 2017. gada 2. septembrim, bet bērna kopšanas atvaļinājums beidzas 2018. gada 2. janvārī, bet uz 2018. gada janvāra sākumu dzims jau nākamais bērns?

A
atbild:
04. jūlijā, 2017
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jā, darbavietai nav pienākuma pagarināt darba līgumu, kas noslēgts uz noteiktu laiku un izbeidzas noteiktā termiņā, par to darbiniekam paziņojot. To paredz Darba likuma 113. pants.  Situācijā, kad darbinieks tobrīd atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un gaidāms otrs bērns, darbiniekam nav priekšrocību darba attiecības saglabāt.

Atbilstoši Darba likuma 45. panta ceturtajai daļai, beidzoties  līgumā norādītajam termiņam, uz kādu darba līgums noslēgts, darba devēja pienākums ir darīt zināmu savu gribu – prasīt izbeigt darba līgumu. Šādu gribu var izteikt arī darbinieks. Ja puses šādu gribu nav rakstveidā paudušas, tad  darba tiesiskās attiecības faktiski turpinās un darba līgums uzskatāms par noslēgtu uz nenoteiktu laiku.