Likumisko procentu aprēķins saistību piespiedu izpildei

J
jautā:
19. aprīlī, 2017
Irina

Es gribu iesniegt pieteikumu par saistības piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā. Ņemot vērā to, ka būs jāmaksā valsts nodeva un ar brīdinājuma izsniegšanu saistītie izdevumi, gribētos zināt, kā pareizi aprēķināt likumiskos procentus – 6%, kas aprēķināti no neatmaksātās pamatsummas pieteikuma par saistības piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā iesniegšanas gadījumā. Piemēram, ja pamatparāds ir 3189,66 EUR, tad 6% – 191,38 EUR, kas kopā veido 3381,04 EUR. Tātad valsts nodeva ir 67,62 EUR un ar brīdinājuma izsniegšanu saistītie izdevumi (noteiktā summa) – 5,44 EUR. Pēc kāda principa ir jāaprēķina 6%, ja parāds veidojās, piemēram, 2 gadus un 3 mēnešus?

A
atbild:
17. maijā, 2017
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Saskaņā ar Civillikuma 1753. pantu  procenti ir atlīdzība, kas dodama par kādas naudas summas vai citu atvietojamu lietu lietošanas atvēlējumu vai kavējumu. To uzdevums ir nodrošināt ienākumus, ko sniedz kapitāls normālā apritē. Procentus aprēķina tikai no paša kapitāla, proti, no galvenā parāda jeb kapitālparāda. Ja procentu apmērs nav nolīgts, tad Civilllikums ļauj aprēķināt tā dēvētos likumiskos procentus, tas ir, seši procenti no simta gadā. Tas nozīmē, ka vienā mēnesī maksājamo procentu apmēru aprēķina, gada procentu maksājumu dalot ar mēnešu skaitu gadā. Konkrētajā gadījumā likumisko procentu apmērs gadā 191,38 eiro ir jāsadala uz 12 mēnešiem, kā rezultātā tiek iegūts likumisko procentu maksājums vienā mēnesī, proti, 15,95  eiro (191,38 : 12). Tātad kopējais procentu apmērs par 2 gadiem un 3 mēnešiem būs 430,65 eiro (191,38 x 2 + 15,95 x 3).

Turklāt jāņem vērā, ka saskaņā ar Civilprocesa likuma 406.1 panta otrās daļas 5. punktu saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā nebūs iespējama, kad pieprasītie procenti pārsniegs galvenā parāda summu.