E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 11336
Lasīšanai: 5 minūtes
4
4

Darba aizsardzības noteikumi grūtniecēm

Publicēts pirms 8 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
07. februārī, 2017
Ilze Briška

Esmu grūtniece 10. nedēļā. Esmu nodarbināta tirdzniecības jomā. Ārsts izrakstīja rekomendāciju, ka nevaru strādāt smagu, fizisku darbu, taču darba devējs nevar man nodrošināt tādus apstākļus. Janvāra sākumā divas nedēļas bija atvaļinājums, tad saslimu. Janvārī nebiju darbā. Darba devējs manā vietā ir pieņēmis jaunu darbinieku, uz citu nodaļu nevar pārcelt, jo visās nodaļās ir fizisks un smags darbs. Interesē Darba likuma 99. panta 2. punkts: “Ja šādu pārcelšanu citā darbā nav iespējams nodrošināt, darba devējam ir pienākums uz laiku piešķirt grūtniecei atvaļinājumu. Šādi piešķirta atvaļinājuma laikā grūtniecei tiek saglabāta iepriekšējā vidējā izpeļņa.” Uz cik ilgu laiku tiek piešķirts šis atvaļinājums? Tas var tikt piešķirts līdz dekrēta atvaļinājumam? Šis atvaļinājums ir apmaksāts no darba devēja puses?

A
atbild:
08. februārī, 2017
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Darba tiesiskās attiecības un darba aizsardzību regulējošie normatīvie akti paredz īpašus noteikumus grūtnieču un sieviešu, kuras baro bērnu ar krūti, aizsardzībai.

Ministru kabineta 2.10.2007. noteikumi Nr. 660 „Darba vides iekšējās uzraudzības veikšanas kārtība” uzliek par pienākumu darba devējam papildus nodrošināt darba vides riska novērtēšanu darbam, kuru veic sieviete grūtniecības stāvoklī. Minēto noteikumu 2. pielikumā noteikti darba vides riska faktori un darbi, kas grūtniecēm un sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, var radīt risku drošībai un veselībai. Piemēram, smagu priekšmetu vai kravu pārnēsāšana, kustības un pozas, pārvietošanās uzņēmuma telpās un tā teritorijā, garīgs un fizisks nogurums un cita fiziska pārslodze, kas var nelabvēlīgi ietekmēt grūtnieces un (vai) nedzimušā bērna veselību, u.c. Konstatējot šādu faktora iedarbību, darba devējam ir jāveic nepieciešamie darba aizsardzības pasākumi, lai nodrošinātu grūtnieces drošību un veselību, bet, ja tas nav iespējams, jāpārceļ viņa citā darbā. Savukārt noteikumu 3. pielikumā ir norādīti darba vides riska faktori, kuriem aizliegts pakļaut sievietes grūtniecības stāvoklī, proti, darba devējam nav tiesību šādos darbos sievietes nodarbināt.

Izvērtējot vēstulē ietverto informāciju, secināms, ka konkrētajā situācijā ārsts sniedza atzinumu par to, ka nolīgtais darbs, kuru veic sieviete, saistās ar fizisku pārslodzi un tas var izraisīt risku grūtnieces drošībai un veselībai. Šādā gadījumā darba devējam saskaņā ar Darba likuma 37. panta septītajā daļā noteikto pēc ārsta atzinuma saņemšanas, ja tiek atzīts, ka attiecīgā darba veikšana rada sievietes vai viņas bērna drošībai un veselībai draudus, aizliegts nodarbināt sievieti grūtniecības stāvoklī saskaņā ar noslēgtā darba līguma noteikumiem.

Saskaņā ar Darba likuma 99. panta pirmo daļu darba devējam ir pienākums nodrošināt sievietei tādus darba apstākļus un darba laiku, lai viņas pakļaušana kaitīgajiem darba vides riska faktoriem tiktu novērsta, bet gadījumā, ja sievietes drošībai un veselībai atbilstošus darba apstākļus nav iespējams nodrošināt, grūtniece ir jāpārceļ citā, piemērotā darbā, saglabājot darba samaksu, kas nedrīkst būt mazāka par sievietes iepriekšējo vidējo izpeļņu.

Ja pārcelšanu citā darbā nav iespējams nodrošināt, darba devējam saskaņā ar Darba likuma 99. panta otro daļu jāpiešķir sievietei atvaļinājums, par atvaļinājuma laiku saglabājot iepriekšējo vidējo izpeļņu. Darba likums nenosaka termiņu, uz kādu jāpiešķir Darba likuma 99. panta otrajā daļā minētais atvaļinājums. Ja darba devējs nespēj nodrošināt sievietes veselības stāvoklim piemērotus darba apstākļus, tad saskaņā ar ārsta atzinumu par konkrētu darba vides apstākļu neatbilstību sievietes veselības stāvoklim šādu atvaļinājumu iespējams izmantot arī līdz grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma sākumam.

Gadījumā, ja darba devējs nenodrošina sievietei grūtniecības stāvoklī normatīvajos aktos paredzēto speciālo aizsardzību, viņa par savu tiesību aizskāruma faktu var vērsties ar iesniegumu Valsts darba inspekcijā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 201 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas