Donora atpūtas diena pienākas arī privātajā sektorā strādājošajam

J
jautā:
08. augustā, 2016
susnezana49@inbox.lv

Labdien, vai brīvās dienas piešķiršana donoriem attiecas arī uz privātā sektora strādājošiem?

A
atbild:
11. augustā, 2016
Edīte Brikmane
LV portāls

Jā, protams. Darba likuma 74. panta pirmās daļas 2. punkts noteic, ka asins nodošana ārstniecības iestādē, iepriekš par to paziņojot darba devējam, ir attaisnots darba kavējums, par kuru darba devējam ir pienākums izmaksāt noteikto darba samaksu vai vidējo izpeļņu. Turklāt šī paša panta sestajā daļā noteikts darba devēja obligāts pienākums piešķirt darbiniekam vienu apmaksātu atpūtas dienu tūlīt pēc katras šādas asins nodošanas dienas.

Darbiniekam un darba devējam vienojoties, šo atpūtas dienu var piešķirt citā laikā, bet ne vēlāk kā viena gada laikā pēc asins vai asins komponentu nodošanas ārstniecības iestādē. Darba devējam ir pienākums apmaksāt ne vairāk kā piecas šādas dienas kalendāra gada laikā.

Darba likums un citi normatīvie akti, kas regulē darba tiesiskās attiecības, ir saistoši visiem darba devējiem neatkarīgi no to tiesiskā statusa un darbiniekiem, ja darba devēju un darbinieku savstarpējās tiesiskās attiecības dibinātas uz darba līguma pamata.

Vairāk lasiet LV portāla skaidrojumā “Asins donora tiesības un iespējas”.