DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
24. jūlijā, 2025
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

Ceļojumi, festivāli un maksājumu karšu drošība – kā izvairīties no krāpšanas vasarā

FOTO: Freepik.

Kad vasaras atvaļinājumu laiks ir iestājies un arvien vairāk cilvēku dodas ceļojumos, pavada brīvdienas ārpus mājas vai apmeklē pasākumus, aktuāls kļūst jautājums par maksājumu karšu drošību. Tas ir ērts pirkumu apmaksas veids, taču maksājumu kartes izmantošanai ārpus ierastās vides nepieciešama piesardzība pat tad, ja lieto karšu maksājumus viedtālrunī. Par to, kādi riski šajā sezonā var būt aktuāli, stāsta Luminor bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma.

Darījumu un maksājumu limiti – drošības atslēga aktīvai vasarai

Viens no piesardzības pasākumiem, kas palīdz pasargāt maksājumu karti no ļaunprātīgas izmantošanas, ir darījumu un pirkumu limitu noteikšana. Šie limiti nosaka maksimālo summu, ko kartes īpašnieks var iztērēt vienā darījumā vai noteiktā laika periodā. Ierobežojot šos limitus, tiek samazināts risks, ka, piemēram, kartes nozaudēšanas gadījumā, kāds varētu to ļaunprātīgi izmantot savām vajadzībām.

Maksājumu kartes limitus ir iespējams pielāgot katram individuāli, izmantojot mobilās lietotnes vai internetbanku. Turklāt daudzas bankas klientiem ļauj saņemt reāllaika paziņojumus par katru veikto darījumu, tādējādi nodrošinot papildu kontroli pār kartes lietošanu. Šie drošības pasākumi ir īpaši svarīgi, kad cilvēki vairāk uzturas ārpus mājas, apmeklē sabiedriskus pasākumus, līdz ar to ir mazāk uzmanīgi, kā arī biežāk veic maksājumus.

Saglabā modrību un neizlaid no acīm savu maksājumu karti

Vasaras pasākumu laikā, piemēram, koncertos, festivālos vai gadatirgos, pastāv lielāks risks, ka maksājumu karte var tikt nozaudēta, nozagta vai tās dati nokļūt ļaunprātīgās rokās, jo lielu cilvēku pūļu, steigas un neuzmanības dēļ samazinās cilvēku modrība. Viens no izplatītākajiem riskiem ir kabatzādzība, kad no somas vai kabatas tiek nozagts viedtālrunis vai maksājumu karte. Tomēr risks neaprobežojas tikai ar to – pastāv arī sarežģītākas metodes, piemēram, karšu datu kopēšana jeb skimmings. Šajā procesā krāpnieki izmanto speciālas ierīces, ko uzstāda uz īstiem maksājumu termināļiem vai bankomātiem, lai nemanāmi nolasītu kartes datus brīdī, kad karte tiek ievietota bankomātā vai veikts norēķins. Latvijā šis datu zādzības veids ir maz izplatīts, bet, ceļojot ārpus valsts, ir vērts iepazīties ar konkrētās valsts situāciju.

Lai pasargātu savus finanšu līdzekļus, īpaši svarīgi ir saglabāt modrību un maksājumu kartes turēt drošās vietās, piemēram, iekšējās kabatās vai somās ar aizsardzības funkcijām, kas novērš datu nolasīšanu no ārpuses. Tā kā varam veikt bezkontakta maksājumus ar viedtālruņiem, dodoties uz lieliem pasākumiem, var būt drošāk karti nemaz neņemt līdzi, samazinot tās fizisko lietojumu un potenciālos riskus. Būtiski ievērot ierastos drošības pasākumus, piemēram, ievadot PIN kodu, parūpēties, lai apkārtējie to neredz, kā arī nekad nenodot karti citām personām.

Tāpat norēķinoties par pakalpojumiem, savu karti vienmēr paturiet rokās. Ja karte tiek nodota kādam darbiniekam un aiznesta ārpus redzes loka, pastāv iespēja, ka kartes dati tiks nokopēti un vēlāk izmantoti krāpnieciskiem pirkumiem.

Izmanto uzticamu Wi-Fi tīklu

Mūsdienās aizsardzība pret digitālajiem draudiem kļūst arvien nozīmīgāka, jo bieži krāpnieki izmanto tehnoloģijas, lai piekļūtu maksājumu karšu datiem un veiktu neautorizētas darbības. Piemēram, atrodoties publiskās vietās, pastāv dažādi digitālie draudi, tostarp datu zādzība, izmantojot publiskos Wi-Fi tīklus. Cik vien iespējams ir ieteicams izvairīties no publisku bezvadu tīklu lietošanas, lai samazinātu risku, ka jūsu personiskā un finanšu informācija nonāk ļaunprātīgu personu rīcībā. Krāpnieki bieži izmanto viltus Wi-Fi piekļuves punktus, kuros tiek nozagtas lietotāju datu kopijas, vai arī veic MITM (Man-in-the-Middle) uzbrukumus, pārtverot datu apmaiņu starp ierīci un tīklu. Lai pasargātu savus līdzekļus, ir svarīgi aktivizēt bankas paziņojumus par darījumiem un rūpīgi pārraudzīt konta izrakstus, kā arī izmantot mobilo banku drošības iespējas, piemēram, biometrisko autentifikāciju un citus aizsardzības mehānismus.

Pazaudēta karte vai aizdomīgas darbības? Rīkojies nekavējoties!

Gadījumā, ja tiek konstatēta kartes pazušana vai ir aizdomas par to, ka kāds ir uzzinājis kartes PIN kodu vai veicis krāpniecisku darījumu, ir nekavējoties jāziņo savai bankai vai patstāvīgi jābloķē karte mobilajā lietotnē vai internetbankā. Pēc kartes bloķēšanas banka izsniegs jaunu karti ar jaunu kartes numuru un PIN kodu. Tomēr jāņem vērā, ka kartes bloķēšana internetbankā neietekmēs darījumus ar digitālajiem makiem – tos ir iespējams bloķēt, sazinoties ar banku.

Labs saturs
Pievienot komentāru

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 

Noderīgi resursi

Latvijas Bankas vadlīnijas NILLTPFN un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei (AML rokasgrāmata)

Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām

FID Meklētājs sankciju sarakstos


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI