DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. martā, 2025
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

“Vilinošā” investīciju krāpniecība – kā izvairīties no iespējami lieliem zaudējumiem

“Luminor” informācija medijiem.

FOTO: Freepik.

Viena no ilgtermiņa un izplatītākajām krāpniecības metodēm vēl arvien ir investīciju krāpniecība, kuras veiksmīgas īstenošanas gadījumā krāpnieki nereti tiek pie lielām naudas summām, kas ir viņu darbības motivācija, norāda “Luminor” bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma. Kā darbojas investīciju krāpnieki un kā atpazīt viltus piedāvājumus ieguldīt, stāsta eksperte.

Krāpniecības pamatā – manipulēšana ar emocijām

Investīciju krāpniecības pamatā – kā jebkuram citam krāpšanas veidam – ir manipulēšana ar cilvēku emocijām un citu psiholoģisko aspektu izmantošana. Krāpnieki ilgstošās sarunās pierunā veikt ieguldījumus, aicinot beidzot padomāt par sevi un solot, ka varēs īstenot sen lolotus sapņus, iegūstot vieglu peļņu, turklāt īsā laika posmā. Upurim tiek piedāvātas vilinošas ieguldījumu iespējas, kas šķietami pieejamas tikai dažiem, tādā veidā liekot cilvēkam justies īpašam. Komunikāciju krāpnieki visbiežāk īsteno krievu valodā un paši uzrunā potenciālos upurus tiem zvanot, kā arī izplata piedāvājumus reklāmu veidā sociālos tīklos, tādējādi aicinot potenciālos upurus pašiem pieteikties šiem krāpnieciskajiem piedāvājumiem. Kā norāda eksperte, investīciju krāpnieki arī izmanto arvien jaunas platformas, kurās uzrunāt potenciālos investorus, piemēram, iepazīšanās portālus.

Noziedznieku galvenais uzdevums ir veidot saikni ar upuri, viešot uzticību un radot iespaidu, ka cilvēku ir uzrunājis profesionālis, kas pārzina investīciju pasauli. Krāpnieki izliekas par uzņēmumu finanšu brokeriem, finanšu analītiķiem un nereti izmanto cilvēku zināšanu trūkumu par ieguldījumu veikšanu. Saziņa ir regulāra, lai nodibinātu saikni, un tajā brīdī, kad banka pamana aizdomīgas darbības, krāpnieki šo uzticību izmanto savā labā. Nereti, kad banka lūdz skaidrot veiktos darījumus, krāpnieki aicina upurus sniegt nepatiesu informāciju un cenšas cilvēku noskaņot pret banku.

Arī no tehniskā viedokļa krāpnieku veidotās viltus ieguldījumu platformas spēj radīt ilūziju, ka veiktās investīcijas ir patiesas un tās nes vēlamo peļņu. Upurim tiek nodrošināta sava pieeja platformai, kurā šķietami iespējams sekot līdzi veiktajām investīcijām un kur periodiski tiek veiktas pirkšanas/pārdošanas darbības. Taču patiesībā ieguldītā nauda jau atrodas krāpnieku rokās, un platformā redzamā peļņa ir tikai apmāns. Redzot lielu investīciju atdevi un vēloties saņemt peļņu, upurim šķietami netiek likti nekādi šķēršļi – tā vietā krāpnieki pat sola palīdzēt veikt nepieciešamās procedūras, lai naudu saņemtu. Taču tad tiek norādīts uz dažādām problēmām un neizpildītām saistībām, kas liedz peļņu patiešām iegūt un rada nepieciešamību veikt vēl maksājumus, lai šo peļņu it kā pārskaitītu.

Svarīgi saglabāt kritisko domāšanu

Lai gan investīciju krāpnieki savās darbībās ir ļoti pārliecinoši, vienmēr ir svarīgi saglabāt modrību un kritisko domāšanu. Ja tiek saņemts telefona zvans vai ziņa, kurā tiek solīta liela peļņa īsā termiņā, visticamāk, ar jums ir sazinājies krāpnieks, un šādu sarunu ieteicams neturpināt. Par investīciju krāpniecības mēģinājumu var liecināt arī pakalpojumi, kas tiek piedāvāti bez līguma vai neizpildot citas juridiskās prasības ieguldījumu veikšanai. Tāpat nereti viltus finanšu eksperti lūdz instalēt uz ierīces programmatūru, kas ļauj krāpniekam koplietot un kontrolēt iekārtu (AnyDesk, TiemViewer u. c.). Ja tiekat aicināts veikt ieguldījumus, uzmanība jāpievērš arī tādām detaļām kā informācijai par maksājuma saņēmēju – krāpniecības gadījumā maksājumi ir jānosūta dažādiem saņēmējiem, nevis faktiskajai investīciju platformai, un saņēmēji bieži vien ir privātpersonas vai kriptovalūtas biržas.

Ja ar jums ir sazinājusies persona, kas aicina veikt jebkāda veida investīcijas, vispirms jāpārliecinās vai pakalpojuma sniedzējs ir īsts un tiesīgs sniegt pakalpojumus Latvijā. To iespējams pārbaudīt Latvijas Bankas licencēto pakalpojumu sniedzēju sarakstā šeit.

Ko darīt, ja ir aizdomas par krāpšanas gadījumu

Ir jāziņo bankai un Valsts policijai arī gadījumā, ja ir aizdomas, ka ir bijusi saruna vai sarakste ar personu, kas vēlas apkrāpt. Ieteicams saglabāt sarakstes, kuras krāpnieks ir sūtījis. Būtiski ir neatvērt lietotājprogrammas, ja tādas ir saņemtas. Bankai jāsniedz visa pieejamā informācija, saņemtās korespondences ekrānuzņēmumus, dokumenti, uz kuru pamata tika veikti maksājumi, ja tādi tika veikti, kopā ar visu situācijas aprakstu.

Labs saturs
Pievienot komentāru

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 

Noderīgi resursi

Latvijas Bankas vadlīnijas NILLTPFN un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei (AML rokasgrāmata)

Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām

FID Meklētājs sankciju sarakstos


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI