DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. februārī, 2024
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Paplašina atbalstu komersantiem energoefektivitātes pasākumu īstenošanai

Apstiprinot grozījumus Atveseļošanas fonda atbalsta programmā energoefektivitātes paaugstināšanai uzņēmējdarbībā, t.sk. pārejai uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē, Ministru kabinets š. g. 20. februāra sēdē lēma būtiski palielināt un paplašināt atbalstu uzņēmējiem. Attīstības finanšu institūcija “Altum” š. g. 27. februārī plāno uzsākt uzņēmumu projektu pieņemšanu programmas ceturtajā atlases kārtā. 

Līdz ar Ministru kabineta lēmumu programmā ieviesta virkne uzlabojumu. Turpmāk atbalstu energoefektivitātes paaugstināšanai, atjaunojamo energoresursu (AER) tehnoloģiju plašākai izmantošanai, kā arī bezemisiju transportlīdzekļu iegādei varēs saņemt arī vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības komersanti. Atgādinām, atbalstu var saņemt sīkie (mikro), mazie, vidējie un lielie komersanti, kuru darbības nozare nav lauksaimniecības produktu primārā ražošana, zivsaimniecība, tabakas izstrādājumu ražošana, azartspēles vai transports.

Tāpat līdz ar grozījumiem būtiski paplašināts atbalsts komersantiem elektroauto iegādei -  turpmāk atbalsts būs pieejams visu nozaru komersantiem, izņemot lauksaimniecības produktu primārās ražošanas, zivsaimniecības, tabakas izstrādājumu ražošanas, azartspēļu un transporta nozares komersantus. Līdz šim ar Atveseļošanas fonda investīciju līdzfinansējums elektroauto iegādei varēja saņemt tikai eksportējoši apstrādes rūpniecības komersanti.

“Ir tikai loģiski, ka valsts atbalsts energoefektivitātes pasākumiem un elektroauto iegādei turpmāk būs pieejams krietni plašākam uzņēmumu lokam. Es uzskatu, ka ir jāvirzās uz tādas prakses izskaušanu, kas selektīvi mērķēta uz vispārēja atbalsta piemērošanu atsevišķām nozarēm. Latvijai šobrīd galvenais ir panākt izrāvienu ES fondu līdzekļu investēšanā, pretējā gadījumā mēs riskējam zaudēt naudu simtiem miljonu eiro apmērā”, uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Lai informētu uzņēmējus un visus interesentus par iespējām piesaistīt atbalstu šajā programmā, ALTUM šā gada 1. martā aicina uzņēmējus piedalīties klātienes seminārā. Pasākuma dienas kārtība un pieteikšanās dalībai pasākumā būs pieejama ALTUM tīmekļa vietnē. Interesentiem būs pieejama arī pasākuma tiešraide.

Atgādinām, atbalsts  energoefektivitātes paaugstināšanai un AER tehnoloģiju ieviešanai uzņēmumiem pieejams kā finanšu institūcijas "Altum" aizdevums vai paralēlais aizdevums ar kapitāla atlaidi pamatsummas dzēšanai -  maksimālā aizdevuma summa ir 5 milj. EUR ar aizdevuma termiņu līdz 15 gadiem. Atbalsts tiek piešķirts kā kapitāla atlaide, tas ir - "Altum" samazinās aizdevuma pamatsummu līdz 30 % apmērā no projekta izmaksām, bet ne vairāk kā 1,5 milj. EUR, pēc tam, kad energoefektivitātes paaugstināšanas vai AER tehnoloģiju ieviešanas projekts būs realizēts un tiks sasniegti mērķa rādītāji.

Atbalsts pieejams bezemisiju transportlīdzekļu iegādei, t.i - jaunu M1 kategorijas (papildus transportlīdzekļa vadītāja sēdvietai ir ne vairāk kā astoņas sēdvietas un nav vietas stāvošu pasažieru pārvadāšanai) un N1 kateogrijas (Kravas auto ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām) transportlīdzekļu iegādei, kas pēc savas konstrukcijas par vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas un kuru siltumnīcefekta gāzu emisijas ir 0 g CO2/km (turpmāk – elektroauto). Uzņēmējs, iegādājoties elektroauto, no finanšu institūcijas “Altum” saņems garantiju finanšu līzinga pakalpojuma saņemšanai un, sasniedzot sākotnēji projekta ietvaros noteiktos mērķus, tiks piemērota kapitāla atlaide - līzinga M1 kategorijas elektroauto iegādei nevarēs pārsniegt 5 000 EUR un viena N1 kategorijas elektroauto iegādei 10 000 EUR. Kapitāla atlaide, kuru piešķirs vienam uzņēmējam visu projekta ietvaros noteikto elektroauto iegādei, būs līdz 30 % no elektroauto izmaksām, bet ne vairāk kā 180 000 EUR.

Programmas ietvaros 2023. gada laikā jau tika organizētas trīs atlases kārtas, kurās kopā atbalstam pieteikti 260 projekti. No šiem projektiem par 95 projektu īstenošanu ir noslēgti aizdevumu līgumi, 48 projekti ir iesnieguši aizdevuma pieteikumus, 11 aizdevumu pieteikumi ir saņēmuši pozitīvu Altum lēmumu, savukārt vēl 36 projekti gatavo aizdevumu pieteikumus. Programmas ietvaros rezervētais Atveseļošanas fonda finansējums ir 32 milj. EUR apmērā.

Kā zināms, šīs Atveseļošanas fonda atbalsta programmas ietvaros uzņēmumi var saņemt atbalstu:

  • energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai uzņēmumos -  ēku renovācijai, t.sk. inženiersistēmu atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei un energoefektīva apgaismojuma uzstādīšanai, kā arī jaunu energoefektīvāku ražošanas iekārtu un ražošanas procesus nodrošinošo blakusprocesu iekārtu iegādei un uzstādīšanai, ja aizstāj esošās ražošanas iekārtas un ražošanas procesus nodrošinošo blakusprocesu iekārtas, sekundāro energoresursu atgūšanai no ražošanas tehnoloģiskiem procesiem. Turpmāk, veicot energoefektivitātes ieguldījumus ēkās, vienlaikus uzņēmumi varēs veikt ieguldījumus arī zaļajos jumtos, ēku aprīkojuma digitalizācijā, uzlādes infrastruktūrā,  aprīkojumā, kas no AER ražo elektroenerģiju, nodrošina siltumapgādi vai aukstumapgādi, piem., saules paneļiem un siltumsūkņiem, kā arī aprīkojumā saražotās enerģijas akumulēšanai;
  • atjaunojamo energoresursu (AER) tehnoloģiju ieviešanai uzņēmumos - saules vai vēja enerģiju izmantojošo elektroenerģiju ražojošo tehnoloģiju iegādei un uzstādīšanai, kā arī siltumsūkņu un cietās biomasas siltumenerģijas ražošanas iekārtu iegādei un uzstādīšanai, kā arī citu AER tehnoloģiju ieviešanai uzņēmumos. Ar grozījumiem AER tehnoloģiju atbalstāmās darbības paplašinātas ar atjaunīgā ūdeņraža ražojošām tehnoloģijā, biodegvielu, bioloģisko šķidro kurināmo, biometāna un biomasas kurināmo/degvielu ražojošām tehnoloģijām, augstas efektivitātes koģenerācijas tehnoloģijām, kā arī ar saražotās enerģijas akumulēšanas vai uzglabāšanas iekārtām – pašpatēriņa nodrošināšanai;
  • elektroauto iegādei.

Detalizēti ar grozījumiem Ministru kabineta 2022. gada 20. septembra noteikumos Nr. 594 "Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena "Energoefektivitātes uzlabošana" 1.2.1.2.i. investīcijas "Energoefektivitātes paaugstināšana uzņēmējdarbībā (ietverot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē un pētniecības un attīstības aktivitātes (t. sk. bioekonomikā))" 1.2.1.2.i.1. pasākuma "Energoefektivitātes paaugstināšana uzņēmējdarbībā (ietverot pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu siltumapgādē)" īstenošanas noteikumi" var iepazīties Tiesību aktu portālā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI