VIEDOKĻI
>
Par Latviju. Par Tevi Latvijā.
TĒMAS
02. augustā, 2009
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Komentārs
TĒMA: Labklājība
4
4

Atvērt maciņu un ziedot!

Publicēts pirms 15 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Dots devējam atdodas. (Latv. sakāmvārds)

FOTO: Māris Kaparkalējs, LV

Krīzes laikā var būt īpaši svarīgi ziedot grūtībās nonākušajiem un labiem projektiem. Var jau domāt, ka tā īsti nevienam palīdzēt nevaru, jo pašam finanšu bieži vien nepietiek. Bet ne velti pazīstams latviešu sakāmvārds skan: "Dots devējam atdodas!” Ja ne materiālā ziņā, tad vismaz morāli varam justies gandarīti.

Pastāv daudz un dažādu iespēju, kā palīdzēt līdzcilvēkiem. Kas meklē, tas atrod! Lūk, seši veidi, kā katrs no mums var atvērt savu maciņu un ziedot!

Viens no populārākajiem ziedojumu portāliem internetā ir www.ziedot.lv.

Šeit, atdodot savu latu par kādu no daudzajiem projektiem, varam būt droši, ka nauda nonāks pie tām personām, kurām tā patiešām vajadzīga. Pašlaik finansiālie līdzekļi tiek vākti onkoloģisko pacientu rehabilitācijai, krīzes situācijās nonākušām ģimenēm, pārtikas paku izveidošanai trūcīgajiem cilvēkiem, ar sirdsslimībām smagi slimajiem bērniem, pamesto un vardarbībā cietušo dzīvnieku atbalstam u. c. Par labo sirdi pateicīgs būs ikviens. Galvenais nedomāt – gan jau citi ziedos, bet dāvināt pašam kaut vai vienu latu mēnesī.

Ar projektiem, kuru realizēšanai nepieciešams ziedot, var iepazīties arī Kopienu iniciatīvu fonda (KIF) mājaslapā – www.iniciativa.lv. Šeit nepieciešami ziedojumi Jaunpils bērnu rotaļu istabai, dažādu aparātu iegādei multiplās sklerozes slimniekiem Liepājā, projektora iegādei Dagdas invalīdu biedrībai u. c.

KIF stimulē vietējās pilsētu nevalstiskās organizācijas, pašvaldības, uzņēmējus un iedzīvotājus kopīgi lemt, kas pilsētā, pagastā vai rajonā būtu jāuzlabo, un kopīgiem līdzekļiem šos mērķus arī realizē. KIF laiku pa laikam rīko dažādus konkursus, kuros var pieteikties nevalstiskās organizācijas un iegūt daļēju finansiālu atbalstu dažādiem sabiedrības labumam nepieciešamiem projektiem.

"Nav jau jāatbalsta ar tonnu kartupeļu! Tas var būt pat tikai spainis ar saknēm no mazdārziņa un pāris konservētu gurķu burku."

Viens no pēdējiem veiksmīgi realizētajiem KIF projektiem – Sabiles kapličas rekonstrukcija. Īpaši aktīvi šajā projektā iesaistījās sabilniece Gunta Belševica, nevalstiskās organizācijas “Kalme” vadītāja. Atlikušo daļu nepieciešamā finansējuma Gunta vāca ar ziedojumu kastītēm. Taču, tā kā katrs tajās ziedoja no sava mazumiņa un nauda tomēr netika savākta tik, cik nepieciešams, Gunta uzrunāja Sabiles vīriešus, kuri strādā celtniecībā, un viņi piekrita rekonstrukcijas darbus darīt par velti. Tieši tobrīd viņi bija zaudējuši darbu, tāpēc atradās brīvs laiks labdarībai. Savukārt kāds uzņēmējs ziedoja celtniecības materiālus, bet pašvaldība par saviem līdzekļiem iegādājās un ierīkoja aukstuma kameru. Tā, rādot paraugu citām Latvijas pašvaldībām, Sabilē daļēji pašu spēkiem tika realizēts nozīmīgs projekts.

Vairākās Latvijas pilsētās darbojas zupas virtuves, kurām nepieciešama gan nauda, gan pārtikas produkti. Piemēram, Valmierā jau no 2000. gada darbojas bērnu labdarības zupas virtuve, Talsos var atbalstīt Sarkanā Krusta zupas virtuvi, Cēsīs ēdienu maznodrošinātajiem izsniedz Sv. Jāņa baznīcā, Jelgavā savu darbību šogad uzsākusi zupas virtuve “Svētelis”, bet Kuldīgas diakonijas centrā jau pietrūkst pārtikas produktu ēdiena gatavošanai, jo uzņēmēji, kuri to atbalstīja, paši atrodas bankrota priekšā. Rīgā zupas virtuves darbojas pie Mātes Terēzes Kalkutas māsām Ludzas ielā 6/8, luteriskās baznīcas Diakonijas centrā Āgenskalnā starp Mazo Nometņu un Zeļļu ielu, kā arī biedrībā “Žēlsirdības misija “Dzīvības ēdiens”” K. Barona ielā 56. Galvaspilsētā pēc ēdiena arvien vairāk ierodas pensionāri nedēļu pirms pensijas, skolotāji un pat bijušie banku darbinieki, kuri kļuvuši bezdarbnieki. Lai nomaksātu parāda saistības, ēdienam naudas vairs neatliek. Nav jau jāatbalsta ar tonnu kartupeļu! Tas var būt pat tikai spainis ar saknēm no mazdārziņa un pāris konservētu gurķu burku.

Ja kādā pilsētā zupas virtuves vēl nav, varbūt tā ir iespēja pašam to izveidot. Brīvprātīgajā darbā var apvienoties, piemēram, vairāki bezdarbnieki, kuri vāc līdzekļus un pārtiku ēdiena gatavošanai, vienlaikus paši sev nodrošinot godīgi nopelnītu zupas šķīvi.

Varam pārkravāt drēbju skapi un atbrīvot to no apģērba, kuru sen vairs nevalkājam. Visvienkāršāk drēbes atstāt pagalmā pie miskastes, kur minūtes laikā tām atradīsies jauni īpašnieki. Taču šeit mantas izcilā pastāvīgie “klienti”, kuriem tās pat nenoder. Vislabāk apģērbu nogādāt Sarkanā Krusta biedrībā, kas darbojas dažādās Latvijas pilsētās. Piemēram, Rīgas Sarkanajā Krustā, Skolas ielā 1, apģērbu, mācību grāmatas un arī pārtikas produktus var nodot katru darba dienu no pulksten 9.00 līdz 17.00. Pēc vajadzības tās tālāk tiks atdotas maznodrošinātajiem vai daudzbērnu ģimenēm.

"Asinis, kuras nodevām vakar, šodien var būt vajadzīgas mums pašiem. Pārtika, kuru ziedojām zupas virtuvei, kādā brīdī var būt nepieciešama arī mums."

Ja mūsu pieliekamajos un bēniņos glabājas lietas, kuras pašiem vairs nav vajadzīgas un diez vai kādreiz vēl tās izmantosim, turklāt, ja nav vēlēšanās tērēt laiku pārdodot, kāpēc gan tās vienkārši nepiedāvāt par brīvu kādā no sludinājumu portāliem www.ss.lv, www.zip.lv, www.calis.lv, www.perkunpardod.lv u. c.? Var jau būt, ka, pārdodot veco datoru vai bērnu gultiņu, būsim gandarīti par iegūtajiem pārdesmit latiem, bet prieks varbūt būtu vēl lielāks, ja šīs lietas mēs uzdāvinātu cilvēkiem, kuriem tās nepieciešamas, bet iegādāties nav iespējams.

Palīdzēsim arī, kļūstot par asinsdonoru! Nodot asinis var Valsts asinsdonoru centrā Rīgā, Sēlpils ielā 6. Tā gan nav 100% labdarība, jo par nodotajām asinīm var saņemt nelielu finansiālu atlīdzību un brīvu darba dienu, ko saskaņā ar Darba likumu var pievienot gadskārtējam apmaksātajam atvaļinājumam. Teorētiski situācijā, kad nepieciešama asins pārliešana, var nokļūt jebkurš. Asinis, kuras nodevām vakar, šodien var būt vajadzīgas mums pašiem. Tāpat pārtika, kuru ziedojām zupas virtuvei, kādā brīdī var būt nepieciešama arī mums pašiem.

Un, protams, ziedot var ne tikai materiāli, bet arī morāli. Kādam varbūt nepieciešams tikai, lai ziedojam savu dārgo laiku, uzklausot viņa bēdu stāstu vai pasakot kādu atbalstošu un iedvesmojošu vārdu. Tad darīsim to!

***
Šajā publikācijā paustais autora viedoklis un skatījums var nesakrist ar LV portāla redakcijas nostāju. Ar LV portāla redakcionālo politiku var iepazīties šeit.
Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Ēnu ekonomika sūta greizu signālu sabiedrībai
Ēnu ekonomika sabiedrībai sūta greizu signālu par to, kas ir vērtība. Lūk, ja šmaucamies, tad pelnām! Tā nav iespējama ilgtspējīga attīstība.
Evita Goša
“SCHWENK Latvija” valdes locekle, Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) Ēnu ekonomikas apkarošanas darba grupas vadītāja
Pirms mēneša, Noziedzība

LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI