Vairums cilvēku nekad dzīvē nav saskārušies ar tiesvedību. Tomēr katrā ģimenē var rasties neplānotas situācijas, kad nepieciešama tiesas iesaiste, lai atrisinātu sadzīviskus jautājumus tuvinieku vārdā, kuri to vairs nespēj. Šajā raidījuma “Zini savas tiesības” epizodē, kas veltīta tēmai – tuvinieku aprūpe un pārstāvniecība vecumdienās –, tuvāk aplūkotas situācijas, kādās tiek nodibināta pagaidu aizgādnība, kā tas notiek, kāpēc tā ir nepieciešama. Tāpat skarta sāpīga tēma –, vai bērniem ir beznosacījuma pienākums uzņemties rūpes par savu vecāku interešu pārstāvēšanu, kopšanu un uzturēšanos sociālās aprūpes iestādē situācijās, kad ģimeniskās saites pastāv tikai “uz papīra”.
Civillikuma 364.2 pants nosaka, ka personai, kurai ir garīga rakstura vai citi veselības traucējumi un kura nespēj saprast savas darbības nozīmi vai nespēj savu darbību vadīt, tiesa var nodibināt pagaidu aizgādnību bez rīcībspējas ierobežojuma, ja:
Raidījuma “Zini savas tiesības” epizodē “Tuvplānā civilprocess – tuvinieku aprūpe un pārstāvniecība vecumdienās” kopā ar viesiem – Zemgales rajona tiesas (Aizkrauklē) tiesnesi Sarmīti Daukšti un Rīgas bāriņtiesas Juridiskās nodaļas vadītāju Mariju Ļeonovu – tiek meklētas atbildes uz šādiem jautājumiem:
Raidījuma noslēgumā tiks analizētas arī reālas dzīves situācijas. Piemēram, kā rīkoties, kad kopjams un nemitīgi uzraugāms cilvēks atsakās doties uz pansionātu? Ko darīt situācijās, kad vecāka gadagājuma cilvēkam ir nepieciešama ikdienas aprūpe, bet bērni dzīvo ārvalstīs? Kādi tiesiski risinājumi ir iespējami situācijā, kad cienījama vecuma vecmāmiņai ir laba veselība, taču nav zināšanu un prasmju risināt saimnieciskus jautājumus?
Pagaidu aizgādnību nodibina situācijās, kad cilvēks ir zaudējis spēju saprast savas darbības nozīmi un to vadīt garīga rakstura vai citu veselības traucējumu dēļ.
Pagaidu aizgādnību bez rīcībspējas ierobežojuma nodibina tiesa uz laiku, kas nepārsniedz divus gadus.
Pieteikumu tiesā par pagaidu aizgādnības nodibināšanu personai var iesniegt pati persona, tās bērni, brāļi, māsas, vecāki, laulātais vai prokurors.
Bāriņtiesa par aizgādni var iecelt personas izraudzīto personu, aizgādnībā nododamā laulāto vai kādu no tuvākajiem radiniekiem.
Bāriņtiesa noskaidros aizgādnībā esošās personas viedokli par ieceļamo aizgādni un izvērtēs, vai tam piemīt nepieciešamās spējas un īpašības.
Aizgādņa pilnvaru apjomu nosaka tiesa. Aizgādnis nevar lemt par aizgādnībā esošas personas mantu vai nekustamo īpašumu bez bāriņtiesas atļaujas.
Bērnu nevar iecelt par aizgādni piespiedu kārtā. Tomēr Civillikumā saglabājas bērna pienākums uzturēt vecākus, kuru var atcelt tikai tiesa.
Bērns ir tiesīgs celt prasību tiesā, lai atbrīvotu sevi no pienākuma uzturēt vecāku. Prasību par uzturlīdzekļu piedziņu vecāku uzturam var celt pats vecāks, kā arī pašvaldība, kas apmaksā pansionātu.
Civilprocess norit sacīkstes formā. Lietas dalībniekiem ir jāspēj pierādīt savas prasības pamatotība, piemēram, ka vecāks ir ļaunprātīgi izvairījies uzturēt bērnu.
Piecpadsmit raidījumu cikls “Zini savas tiesības” ir Latvijas Reģionu televīzijas (“Re:TV”) projekts, kas tiek īstenots ar Sabiedrības integrācijas fonda piešķirto finansējumu un LV portāla redakcionālo atbalstu*. Projekta uzdevums ir veicināt iedzīvotāju tiesībpratību, iepazīstinot skatītāju ar tiesisko regulējumu dažādās dzīves situācijās, kad to risināšanā ir jāvēršas tiesā.
Raidījumi ir veltīti tādiem jautājumiem kā personas goda un cieņas aizstāvība, aizgādnības nodibināšana, paternitātes noteikšana, darba devēja uzteikuma apstrīdēšana un neizmaksātās darba samaksas piedziņa, soda apmēra noteikšana kriminālprocesā un administratīvā pārkāpuma procesā, sacīkstes princips civilprocesā, pagaidu aizsardzība pret vardarbību, nepilngadīgas personas atbildība, uzņēmējdarbība un sankcijas, patērētāja tiesības internetā, tiesas nolēmuma izpilde u. c.
Plašāk par projektu: “Zini savas tiesības” trešā sezona ir klāt!.
Visu raidījumu arhīvs ir pieejams LV portāla tematiskajā sadaļā #zinisavastiesības, kā arī LV portāla “YouTube” kanālā.
#zinisavastiesības: seko LV portālam un jauno raidījumu ierakstiem arī sociālo tīklu vietnēs “Facebook”; “Twitter” un “Instagram”.
* Raidījuma “Zini savas tiesības!” projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild SIA “Vidzemes televīzija”. #SIF_MAF2022