TIESĀS
>
Pazīsti tiesu varu!
TĒMAS
Signe Krūzkopa
LV portāls
29. maijā, 2019
Lasīšanai: 9 minūtes
14
14

Zemesgrāmatu nodaļu reforma – mērķi un būtība

Vienlaikus ar tiesu darbības teritorijas reformas ieviešanu visā Latvijas teritorijā tika veikts izvērtējums par iespējām zemesgrāmatu nodaļu tiesnešus integrēt rajona (pilsētas) tiesas sastāvā. Saeima 2018. gada 1. novembrī pieņēma grozījumus Zemesgrāmatu likumā, ar kuriem no šā gada 1. jūnija paredzēta zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu pilnīga iekļaušana rajona (pilsētu) tiesu sastāvos.

īsumā
 • Zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu integrācija rajona (pilsētas) tiesas sastāvā vērtējama kā darba organizācijas reforma, un tās mērķi saistīti ar tādiem tiesu efektivitātes paaugstināšanas aspektiem kā kompetences attīstīšana, noslodzes mazināšana, specializācijas nodrošināšana, lietas izskatīšanas termiņa samazināšana un resursu efektīva izmantošana.
 • Reformas rezultātā netiks mainīta nostiprinājuma lūguma iesniegšanas kārtība vai nostiprinājuma lūguma izskatīšanas termiņš. Nostiprinājuma lūgumi, tāpat kā līdz šim, ir izskatāmi desmit dienu laikā.
 • Nesamazināsies arī zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu un zemesgrāmatu nodaļu darbinieku skaits, jo reformas rezultātā nesamazināsies lietu skaits.

Reformas būtība, mērķi un ieguvumi

No šā gada 1. jūnija zemesgrāmatu nodaļu tiesneši, saglabājot līdzšinējo specializāciju zemesgrāmatu lietās, tiek pārcelti darbā rajona (pilsētas) tiesās, tā radot iespējas skatīt arī citu veidu lietas atbilstoši rajona (pilsētas) tiesas lietu sadales plānam.

Viens no priekšnosacījumiem papildu lietu kategoriju nodošanai ir tiesneša noslodze. Reforma nerada apdraudējumu un nemazina nekustamā īpašuma ierakstīšanas un tiesību nostiprināšanas procesa nozīmību, svarīgumu un prioritāti. Turpmāk nekustamā īpašuma ierakstīšana un tiesību nostiprināšana būs rajona (pilsētas) tiesas kompetencē un zemesgrāmatu nodaļas kā atsevišķas rajonu tiesu struktūrvienības tiks likvidētas.

Zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu integrācija rajona (pilsētas) tiesas sastāvā vērtējama kā darba organizācijas reforma, jo zemesgrāmatu nodaļu tiesneši līdztekus nostiprinājuma lūgumiem jau šobrīd izskata atsevišķus Civilprocesa likumā noteiktā kārtībā izskatāmus pieteikumus. Proti, jau šobrīd zemesgrāmatu nodaļu tiesneši ir specializējušies konkrētu civillietu izskatīšanā.

Reformas mērķi saistīti ar tādiem tiesu efektivitātes paaugstināšanas aspektiem kā kompetences attīstīšana, noslodzes mazināšana, specializācijas nodrošināšana, lietas izskatīšanas termiņa samazināšana un resursu efektīva izmantošana. Savukārt reformas būtiskākie ieguvumi saistīti ar iespēju samazināt tiesu noslodzi un lietu izskatīšanas termiņus, vienlaikus saglabājot līdzšinējo kārtību nostiprinājuma lūgumu un citu dokumentu iesniegšanai.

Piemērs. Līdz reformas ieviešanai zemesgrāmatu nodaļa A saņem mazāk nostiprinājuma lūgumu un Civilprocesa likuma kārtībā izskatāmo pieteikumu nekā vidēji zemesgrāmatu nodaļas un ievērojami mazāk, salīdzinot ar visvairāk noslogoto zemesgrāmatu nodaļu B. Rezultātā zemesgrāmatu nodaļā A veidojas kapacitāte, ko varētu izmantot citu lietu izskatīšanā. Zemesgrāmatu nodaļas tiesneša zināšanas ir novērtētas tiesnešu profesionālās darbības novērtēšanas ietvaros, apliecinot profesionalitāti lietu tiesību, tostarp to nostiprināšanas, jautājumos, kā arī noteikta satura zināšanas civilprocesā un saistību tiesībās. Īstenojot reformu, ir iespējams paplašināt tiesnesim nododamo lietu izskatīšanu, piemēram, nododot tam izskatīšanā lietas, kas saistītas ar īpašuma tiesību uz nekustamo īpašumu atzīšanu. Rezultātā tiek efektīvi izmantoti tiesnešu resursi.

Vērtīgi zināt

Pēc reformas tiesas darbība tiks nodrošināta arī līdzšinējo zemesgrāmatu nodaļu vietās. Dokumentus būs iespējams iesniegt jebkurā tiesas atrašanās vietā pēc personas izvēles. Tāpat jebkurā tiesas atrašanās vietā būs pieejama parakstu uz nostiprinājuma lūguma apliecināšana. Dokumentu izsniegšana no lietas materiāliem tiks organizēta tās tiesas atrašanās vietā, kurā lieta izskatīta, vai pēc pieprasītāja izvēles ar pasta starpniecību.

Piemērs. Lai nostiprinātu īpašuma tiesības uz nekustamo īpašumu, kas atrodas Ogrē, persona līdz šim nostiprinājuma lūgumu varēja iesniegt jebkurā Zemgales rajona tiesas zemesgrāmatu nodaļas darbības vietā (Jelgavā, Dobelē, Bauskā, Tukumā, Aizkrauklē, Jēkabpilī vai Ogrē). Pēc reformas persona nostiprinājuma lūgumu varēs iesniegt arī Zemgales rajona tiesas telpās Ogrē.

Vai līdz ar reformu mainīsies dokumentu iesniegšanas kārtība attiecībā uz nostiprinājuma lūgumiem? 

Reformas rezultātā netiks mainīta nostiprinājuma lūguma iesniegšanas kārtība – nostiprinājuma lūgumu pieņemšana arī pēc 2019. gada 1. jūnija tiks nodrošināta līdzšinējās zemesgrāmatu nodaļu atrašanās vietās. Papildus dokumentus varēs iesniegt jebkurā no tiesas atrašanās vietām.

Tiesnešu, kura kompetencē būs nostiprinājuma lūguma izskatīšana, darba vietas netiks pārvietotas, nostiprinājuma lūgumi joprojām tiks izskatīti līdzšinējo zemesgrāmatu nodaļu telpās. Lai neaizkavētu iesniegto nostiprinājuma lūgumu apriti, nostiprinājuma lūgumus ieteicams iesniegt līdzšinējo zemesgrāmatu nodaļu atrašanās vietās.

Līdztekus nostiprinājuma lūguma iesniegšanai klātienē pastāv vairākas alternatīvas iespējas, kā iesniegt nostiprinājuma lūgumu:

 • nostiprinājuma lūgumu var iesniegt, izmantojot pasta pakalpojumus;
 • no 2015. gada 1. maija zvērinātiem notāriem noteikts pienākums nosūtīt elektroniski nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatu nodaļai, ja darījums noslēgts notariālā akta formā;
 • gadījumā, ja personas rīcībā ir tiesas nolēmums, būvvaldes izdots dokuments, privatizācijas līgums vai Valsts zemes dienesta vai zemes komisijas lēmums par īpašuma tiesību atjaunošanu un persona izmanto e-parakstu, nostiprinājuma lūgumu var iesniegt elektroniski zemesgrāmatas mājaslapā “www.zemesgramata.lv”;
 • ja personas darījumu slēdz pašas, neiesaistot zvērinātu notāru (vai arī zvērinātam notāram apliecinot tikai parakstus), tad persona nostiprinājuma lūgumu var iesniegt, izmantojot pasta pakalpojumus vai arī izmantojot zvērināta notāra palīdzību.

Vai līdz ar reformu mainīsies dažādu informācijas pieprasījumu (piemēram, par nodalījuma noraksta izsniegšanu, par personai piederošiem īpašumiem) iesniegšanas kārtība?

Informācijas, kas var tikt izsniegta bez zemesgrāmatu nodaļas priekšnieka atļaujas, pieprasījumi iesniedzami Tiesu administrācijā. Proti, Tiesu administrācijā iesniedzami:

 • pieprasījumi par nodalījuma noraksta izsniegšanu, ja informācija tiek pieprasīta, konkrēti norādot nodalījuma numuru vai īpašuma kadastra numuru, vai īpašuma nosaukumu, vai īpašuma sastāvā esoša objekta adresi;
 • nekustamā īpašuma īpašnieka pieprasījumi par tam piederošiem nekustamiem īpašumiem;
 • iestāžu vai amatpersonas pieprasījumi par personai piederošiem nekustamiem īpašumiem;
 • nekustamā īpašuma īpašnieka iestāžu pieprasījumi par elektronisko dokumentu vai iegūtu elektronisko dokumentu izsniegšanu.

Informācijas pieprasījumi iesniedzami Tiesu administrācijai pa pastu vai klātienē (Rīgā, Antonijas iela 6, LV-1010), vai elektroniski, parakstot pieprasījumu ar drošu elektronisko parakstu vai autentificējoties ar “www.latvija.lv” pieejamiem autentifikācijas līdzekļiem, piemēram, internetbankas piekļuves rekvizītiem.

Citos gadījumos, kad informācijas izsniegšanai, līdzīgi kā līdz šim, nepieciešama zemesgrāmatu nodaļas priekšnieka atļauja, informācijas pieprasījums iesniedzams attiecīgajā rajona (pilsētas) tiesā.

Vai papildu pienākumu uzdošana negatīvi neietekmēs, piemēram, nostiprinājuma lūgumu izskatīšanas ilgumu?

Reformas rezultātā netiek mainīts nostiprinājuma lūguma izskatīšanas termiņš. Nostiprinājuma lūgumi, tāpat kā līdz šim, ir izskatāmi desmit dienu laikā. Viens no papildu lietu kategoriju nodošanas priekšnosacījumiem ir tiesneša noslodze, proti, vai noslodze pieļauj papildu lietu kategoriju izskatīšanu.

Tāpat reformas rezultātā nesamazināsies zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu un zemesgrāmatu nodaļu darbinieku skaits, jo reformas rezultātā nesamazināsies lietu skaits. Zemesgrāmatu nodaļu tiesneši un zemesgrāmatu nodaļu darbinieki ir informēti par reformu un plānotajām izmaiņām darba organizācijā no šī gada 1. jūnija. Plānotās izmaiņas pirms reformas uzsākšanas tika apspriestas un saskaņotas ar tiesu priekšsēdētājiem un zemesgrāmatu nodaļu priekšniekiem.

Lietu sadales kārtību un citus darba organizācijas jautājumus tiesā nosaka tiesas priekšsēdētājs. Latvijas tiesu portālā “www.tiesas.lv” var sekot līdzi aktuālajai informācijai par tiesā noteikto lietu sadales kārtību un tiesu darbu pēc reformas.

Labs saturs
14
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU