FOTO: Evija Trifanova, LETA.
Nekustamā īpašuma nodokļa maksātāji drīzumā saņems pašvaldības paziņojumu par nodokli 2025. gadā. Tikmēr rīdziniekos satraukumu raisījusi pašvaldības vēstule, kurā norādīts, ka samazinātā nodokļa likme 0,2%–0,6% apmērā no kadastrālās vērtības tiek piemērota, ja dzīvoklis vai dzīvojamā māja netiek izmantots saimnieciskajā darbībā. Daudzi dzīvokļu īpašnieki ir nobažījušies, vai arī dzīvokļa izīrēšana minētajā gadījumā ir uzskatāma par saimniecisko darbību. Sadarbībā ar Rīgas valstspilsētas pašvaldību skaidrojam, kas ir samazinātā NĪN likme un atvieglojumi noteiktām nodokļa maksātāju grupām.
Paziņojumā “Par nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas kārtību, veicot saimniecisko darbību”, kas ir saņemts e-pastā vai e-adresē, Rīgas valstspilsētas pašvaldība nodokļa maksātājiem atgādina par kārtību, kā tiek aprēķināts nekustamā īpašuma nodoklis, ja dzīvošanai paredzētais nekustamais īpašums tiek izmantots saimnieciskajā darbībā.
Samazinātā NĪN likme 0,2%–0,6% apmērā no kadastrālās vērtības tiek piemērota, ja dzīvošanai paredzētais nekustamais īpašums (dzīvoklis, dzīvojamā māja u. tml.) netiek izmantots saimnieciskajā darbībā un izpildās pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktie nosacījumi par personu dzīvesvietas deklarēšanu nekustamajā īpašumā.
Savukārt, ja nekustamais īpašums tiek izmantots saimnieciskajā darbībā, jāpiemēro NĪN pamatlikme 1,5% apmērā. Vienlaikus minētajā paziņojumā norādīts, ka par dzīvošanai paredzētu nekustamo īpašumu, kas tiek izmantots saimnieciskajā darbībā un izīrēts dzīvošanai, ir ierobežotas iespējas saņemt NĪN atvieglojumus.
Saprotams, ka cilvēkam, kurš savu mājokli dažādu iemeslu dēļ ir izīrējis, pirmā reakcija pēc šāda paziņojuma saņemšanas ir: vēstulē uzrunāts tieši viņš, un tas ir tāpēc, ka dzīvoklis tiek izīrēts. Daudziem arī rodas neizpratne – vai viņi par lēmumu legalizēt ienākumus no īres un maksāt nodokļus tiks sodīti ar lielāku nekustamā īpašuma nodokli?
Rīgas valstspilsētas pašvaldība uz sacelto trauksmi sociālajos medijos jau ir reaģējusi ar publisku skaidrojumu par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), ja dzīvošanai paredzētais īpašums tiek izmantots saimnieciskajai darbībai, un kas tā ir nodokļa piemērošanas izpratnē.
Par saimniecisko darbību uzskata, piemēram, preču ražošanu, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu vai īpašuma iznomāšanu (arī tūristiem un atpūtniekiem). Ja viesus par maksu uzņem trīs vai vairāk reižu gadā, piecas vai vairāk reižu trīs gadu laikā vai ja darbība skaidri vērsta uz ienākumu gūšanu, to uzskata par saimniecisko darbību.
Izņēmumi un skaidrojumi pieejami likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” un Dzīvojamo telpu īres likumā, uzsver pašvaldība. Piemēram, likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 1. panta ceturtajā daļā noteikts, ka dzīvokļa vai individuālās dzīvojamās mājas (mājas daļas) izīrēšana dzīvošanai nav uzskatāma par saimniecisko darbību šī likuma izpratnē.
Pašvaldība lūdz ņemt vērā, ka dzīvošanai paredzētajiem īpašumiem, kas tiek izmantoti saimnieciskajā darbībā vai izīrēti dzīvošanai, ir ierobežotas iespējas saņemt NĪN atvieglojumus . Attiecīgo norādi pašvaldība ir sniegusi arī nodokļa maksātājiem izsūtītajā paziņojumā “Par nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas kārtību, veicot saimniecisko darbību”.
UZZIŅAI
NĪN samazinātā likme un atvieglojumi – Rīgas piemērs
Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 3. pantā ir noteikts, ka pašvaldība saistošajos noteikumos nosaka nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes no 0,2% līdz 3%. NĪN, kas pārsniedz 1,5% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, pašvaldība nosaka tikai gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek uzturēts atbilstoši normatīvajos aktos paredzētajai kārtībai. Rīgas valstspilsētas pašvaldības saistošie noteikumi Nr. 148 “Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā” nosaka kārtību, kādā galvaspilsētas administratīvajā teritorijā piemēro NĪN likmes. Rīgā tiek piemērotas samazinātās NĪN likmes: 0,2% no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 57 000 eiro; 0,4% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 57 000 eiro, bet nepārsniedz 107 000 eiro; 0,6% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 107 000 eiro. Pašvaldības saistošajos noteikumos ir apkopoti nosacījumi samazinātās NĪN likmes piemērošanai. Viens no tiem – taksācijas gada 1. janvārī nekustamajā īpašumā, kas paredzēts dzīvošanai, ir deklarēta vismaz viena persona. Vienlaikus pašvaldība ir paredzējusi arī atvieglojumus NĪN likmei 50%–90% apmērā noteiktām sabiedrības grupām, kas uzskaitītas Rīgas valstspilsētas pašvaldības saistošajos noteikumos Nr. 109 “Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā”. Piemēram, nodokļa atvieglojumi ir diferencēti atkarībā no tā, vai nodokļu maksātājam ir noteikta invaliditāte, bērnu skaita ģimenē u. c. kritērijiem.
|
Dzīvokļa izīrēšana dzīvošanai neietekmē NĪN likmi, tā joprojām tiks piemērota 0,2%–0,6% apmērā. Tas paredzēts likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” ietvertajā saimnieciskās darbības definīcijā, kurā norādīts: šī likuma izpratnē par saimniecisko darbību nav atzīstama dzīvokļa izīrēšana dzīvošanai.
Tomēr dzīvokļa izīrēšana ietekmē nodokļa apmēru tiem nodokļa maksātājiem, kuri pretendē uz nodokļa atvieglojumiem. Pamatojoties uz pašvaldības saistošajiem noteikumiem, ja dzīvoklis ir izīrēts, tad netiek piešķirti atvieglojumi.
Dzīvokļa izīrēšana ietekmē nodokļa apmēru tiem nodokļa maksātājiem, kuri pretendē uz nodokļa atvieglojumiem, pamatojoties uz pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Proti, ja dzīvoklis ir izīrēts, tad atvieglojumi netiek piešķirti.
Minētais ierobežojums attiecas uz nodokļa maksātājiem (fiziskajām personām), kuri maksā NĪN par mājokli, tas ir, pensionāriem, personām ar invaliditāti, personām ar bērniem, personām, kuras cietušas Černobiļas atomelektrostacijas avārijā (precīzs nodokļa maksātāju kategoriju uzskaitījums pieejams pašvaldības saistošo noteikumu Nr. 109 “Par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Rīgā” 8. punktā).
Atvieglojumu piešķiršana trūcīgām un maznodrošinātām personām noteikta likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”, respektīvi, trūcīgām personām 90% apmērā, bet maznodrošinātām – līdz 90%, tāpēc pašvaldībai nav tiesību izvirzīt papildu nosacījumus atvieglojumu piešķiršanai konkrētajām nodokļa maksātāju kategorijām.
Papildus jānorāda, ka saskaņā ar normatīvajiem aktiem trūcīgas vai maznodrošinātas personas/mājsaimniecības statuss tiek piešķirts, izvērtējot personas/mājsaimniecības ienākumus, un tikai tad, ja tie nepārsniedz noteiktu slieksni, attiecīgo statusu piešķir.
Tādējādi, ja personai ir noteikts trūcīgas vai maznodrošinātas personas/mājsaimniecības statuss, secināms, ka viņas ienākumi ir izvērtēti, t. sk. ņemot vērā ienākumus no īres. Turklāt ienākumi atbilda nosacījumiem par konkrēto statusu.
Jāpiebilst, ka gadījumi, kad trūcīgu vai maznodrošinātu personu/mājsaimniecību īpašumā ir vairāki mājokļi, kurus varētu izīrēt, ir ļoti reti. Parasti īpašumā ir tikai viens mājoklis, kurā persona arī dzīvo.
Diemžēl patlaban pašvaldībai nav iespējams no Valsts ieņēmumu dienesta efektīvi iegūt datus par personām, kuras izīrējušas dzīvokļus. Pienākums informēt pašvaldību par dzīvokļa izīrēšanu joprojām gulstas uz nodokļa maksātāju, pamatojoties uz minēto pašvaldības saistošo noteikumu Nr. 109 13. punktu.
Ņemot vērā, ka nodokļa maksātāji ne vienmēr pilda pienākumu informēt pašvaldību par sava dzīvokļa izīrēšanu, kā arī saimnieciskās darbības veikšanu tajā, pašvaldībai nav informācijas, lai korekti, t. i., atbilstoši normatīvajiem aktiem, aprēķinātu NĪN. Līdz ar to, lai aicinātu nodokļa maksātājus, kuru NĪN apmēru var ietekmēt dzīvokļa izīrēšana vai izmantošana saimnieciskajā darbībā, šo informāciju iesniegt, pašvaldība izsūtīja minēto informatīvo materiālu visiem nodokļa maksātājiem, kuriem tas, iespējams, varētu būt saistoši. Paziņojums par NĪN piemērošanas kārtību tiek izsūtīts tikai tiem nodokļa maksātājiem, kuri saziņai ar pašvaldību ir reģistrējuši e-kanālu (e-pastu, e-adresi).
Vēršam uzmanību, ka gadījumā, ja saimnieciskā darbība dzīvoklī netiek veikta un ja dzīvoklis ir izīrēts, bet nodokļa maksātājs nepretendē uz NĪN atvieglojumiem, informācija pašvaldībai nav jāiesniedz.
Fiziskajai personai, kura plāno izīrēt vai iznomāt dzīvokli, vispirms jāizvēlas viens no iespējamajiem nodokļu režīmiem:
Kā reģistrēties, kādas ir nodokļu likmes un samaksas termiņi dažādos nodokļu režīmos, – ar piemēriem paskaidrots VID metodiskajā materiālā “Nodokļi no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem”.
Visi ieņēmumi no nekustamā īpašuma nodokļa nonāk pašvaldības budžetā, savukārt ieņēmumi no IIN tiek sadalīti starp valsti un pašvaldību.
Uz vaicāto, vai arī IIN 10% īres nodokļa sadalē ir tāda pati proporcija, VID Sabiedrisko attiecību daļas galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja atbild, ka saskaņā ar likuma “Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam” 18. pantā noteikto ieņēmumu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadalījums starp valsts budžetu un pašvaldību budžetiem 2025., 2026. un 2027. gadā ir šāds: pašvaldību budžetiem – 78% un valsts budžetam – 22%. Tas attiecas uz visiem ieņēmumiem no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, arī maksājot IIN likmi 10% apmērā.
Plašāk par tēmu >>
Nekustamā īpašuma nodokli administrē pašvaldībā. Tāpēc informācija, kas saistīta ar konkrēto nodokli, jāsniedz pašvaldībai, kurā īpašums atrodas.
Rīgas valstspilsētas pašvaldības Komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas vadītāja p. i. Sindija Grāvere informē: ja dzīvojamais īpašums tiek izmantots saimnieciskajā darbībā, īpašniekam viena mēneša laikā par to rakstveidā jāinformē pašvaldība un jāiesniedz attiecīgie dokumenti. Informācija par iesniegumu iesniegšanas kārtību pieejama pašvaldības portālā.
Gadījumā, ja cilvēks jau ir informējis pašvaldību par saimnieciskās darbības uzsākšanu savā īpašumā, atkārtoti tas nav jādara. Pašvaldība nav jāinformē arī gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek izmantots saimnieciskās darbības veikšanai.
Plašāka informācija par nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanu pieejama Rīgas domes Finanšu departamenta tīmekļvietnē vai zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni: 80000850.