SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Lidija Dārziņa
LV portāls
09. decembrī, 2024
Lasīšanai: 13 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Nodokļi
5
5

Laimests ir ienākums, no kura jāmaksā nodoklis

Laimests azartspēlē, izlozē un loterijā ir ienākums, no kura jāmaksā nodoklis. Arī šim ienākumam ir “neapliekamais minimums” – laimestam līdz 3000 eiro gadā nodokli nepiemēro. Ja cilvēks nav deklarējis laimestu, kas ir apliekams ar nodokli, tad viņa konta apgrozījumā var rasties nesakritības, kuras konstatēs Valsts ieņēmumu dienests (VID). 

īsumā
  • Iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā no visiem laimestiem, kuru kopējā vērtība pārsniedz 3000 eiro gadā. 
  • Ar nodokli apliekamajā ienākumā netiek ietverti laimesti, kuru kopsumma gada laikā nepārsniedz 3000 eiro. 
  • Ja laimests, kas pārsniedz 3000 eiro, ir izmaksāts vienā reizē vai summējot visā azartspēles un izlozes organizēšanas vietas viena apmeklējuma laikā, tad izmaksātājs no laimesta daļas, kas pārsniedz 3000 eiro, ietur nodokli. 
  • Nodokļa atbrīvojums ir spēkā tad, ja gada laikā iegūtais laimests nepārsniedz 3000 eiro. Ja gada laikā iegūti vairāki atsevišķi laimesti, kas kopsummā ir lielāki par 3000 eiro, tad nodoklis būs jāmaksā.
  • VID šoruden izsūtīja paziņojumus cilvēkiem, kuru kontā pamanīja būtiskas neatbilstības starp viņu deklarētajiem ienākumiem un bankas sniegto informāciju par konta apgrozījumu. 
  • Ja VID uzrunātais cilvēks norāda, ka apgrozījumu veidojuši arī azartspēļu laimesti (izmaksas no azartspēļu turētājiem), tad viņam tiek lūgts deklarēt laimestus, kuru kopsumma gada laikā pārsniedz 3000 eiro. 

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir noteikts, kādas nodokļa likmes tiek piemērotas laimestam, kādos gadījumos laimesta ieguvējs tiek atbrīvots no nodokļa maksāšanas un kā šis ienākums jādeklarē laimesta izmaksātājam (organizētājam) un saņēmējam. 

Ar ienākumu no laimestiem saprot jebkuru laimestu Azartspēļu un izložu likuma izpratnē. Ar nodokli apliek gan klātienes, gan attālinātajās (interaktīvajās) spēlēs iegūtos laimestus. 

Nodokļa atbrīvojums laimestam līdz 3000 eiro un dažām “Latvijas Loto” loterijām 

Fiziskās personas ar nodokli apliekamajā gada ienākumā netiek ietverti laimesti, kuru apmērs nepārsniedz 3000 eiro. 

Likumā paredzēts, ka ar nodokli netiek aplikti laimesti, kas gūti “Latvijas Loto” organizētajā Simtgades loterijā, Sporta loterijā vai interaktīvajā izlozē “Sporto visi”. 

Ienākums – laimētās summas 

Nodoklis jāmaksā no visiem laimestiem, kuru kopsumma pārsniedz 3000 eiro.  

Laimests ir naudas summa, kuru spēlētājam saskaņā ar azartspēles noteikumiem izmaksā azartspēles organizētājs. Azartspēļu ienākumi netiek pielīdzināti saimnieciskajai darbībai. Nosakot ar nodokli apliekamo ienākumu, netiek ņemtas vērā spēlētāja veiktās iemaksas spēles kontā. 

Ja laimests tiek pārskaitīts no spēlētāja spēles konta uz kredītiestādes kontu, tad tas ir uzskatāms par ienākumu, jo šajā brīdī spēlētājs saņem naudas līdzekļus, ar kuriem var brīvi rīkoties. 

Savukārt, ja spēlētājs savā spēles kontā ir iemaksājis, piemēram, 4000 eiro un kopš tā brīža šajā kontā nav ieskaitīts neviens laimests, tad viņš var saņemt šo naudu atpakaļ savā bankas kontā un no tās nav jāmaksā nodoklis, jo šī summa nav laimests. 

Cilvēkam, kurš laimējis lielākas vai mazākas summas, no likuma normām ne vienmēr ir saprotamas dažādās nodokļa piemērošanas situācijas. Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu speciālisti sniedz atbildes uz LV portāla jautājumiem. 

Kad nodokli ietur laimesta izmaksātājs 

VID tīmekļvietnē publicētajā informācijā norādīts: ja laimests, kas pārsniedz 3000 eiro, izmaksāts vienā reizē vai summējot visā azartspēles un izlozes organizēšanas vietas viena apmeklējuma laikā, tad izmaksātājs (azartspēļu vai izložu organizētājs) no laimesta daļas, kas pārsniedz 3000 eiro, ietur nodokli ienākuma izmaksas vietā un iemaksā to vienotajā nodokļu kontā līdz ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša 23. datumam. 

VID piemērs: Jānis 2023. gada 15. martā pie azartspēļu organizētāja A vienā apmeklējuma reizē ir saņēmis šādus laimestus: 300 eiro, 500 eiro un 2900 eiro (kopā – 3700 eiro). 

Ar nodokli nav apliekami 3000 eiro. 

Ienākuma izmaksātājs nosaka apliekamo ienākumu 700 eiro (3700 – 3000 = 700).  

Tiek ieturēts nodoklis 161 eiro apmērā (700 x 23% = 161). 

Azartspēļu vai izložu organizētājam līdz ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša 15. datumam ir jāsniedz VID paziņojums par cilvēkam izmaksāto laimestu, kas vienā apmeklējuma reizē pārsniedz 3000 eiro. 

Pēc pieprasījuma azartspēļu vai izložu organizētājam ir pienākums izsniegt paziņojumu arī laimesta saņēmējam. 

  • Jautājums. Ja cilvēks katrā no trijām dažādām apmeklējuma reizēm ir laimējis vairāk par 3000 eiro, piemēram, ikreiz 3300 eiro, tad sanāk, ka nodokļa atbrīvojums šādos gadījumos ir nevis 3000 eiro, bet gan 9000 eiro gadā? Vai tomēr visas šīs summas tiek iekļautas gada ienākumu deklarācijā gada apliekamā ienākuma noteikšanai?  

3000 eiro atbrīvojums ir gada kopējam laimestam, nevis katram atsevišķajam laimestam. Tas nozīmē, ka atbrīvojums ir spēkā, ja gada laikā iegūtais laimests nepārsniedz 3000 eiro. Ja gada laikā laimē vairāk, piemēram, 9000 eiro, tad tikai pirmie 3000 eiro nav apliekami ar nodokli, bet atlikušajiem 6000 eiro būs jāpiemēro nodoklis. 

Tā kā cilvēkam jāmaksā nodoklis no visiem laimestiem, kuru kopējā vērtība gadā pārsniedz 3000 eiro, tad laimesta saņēmējam ir pienākums samaksāt nodokli no pārsnieguma summas, ja to nav ieturējis laimesta izmaksātājs. Viņam gūtie ienākumi jāuzrāda gada ienākumu deklarācijā.  

Laimesta saņēmējam, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ir pienākums pārliecināties, vai nodoklis ir ieturēts un samaksāts pilnā apmērā. Ja nepieciešams, tad gada VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) ienākuma izmaksātāja deklarēto un EDS deklarācijās sagatavē norādīto informāciju laimesta saņēmējs precizē un samaksā nesamaksāto nodokli.  

Kad laimesti jāsaskaita pašam, un kā tie ietekmē gada apliekamo ienākumu 

Likums organizētājam nenosaka pienākumu ziņot VID par laimestiem, kas ir mazāki par 3000 eiro. Tāpēc visi šādi laimesti dalībniekam ir jāsaskaita pašam. 

  • Jautājums. Vai laimesta izmaksātājam ir pienākums informēt laimētāju par izmaksāto summu, ja tā ir mazāka par 3000 eiro? Ja kāds spēlē regulāri, tad varētu būt grūti visu saskaitīt. Kā tas praktiski izdarāms?  

Azartspēļu organizēšanas vietā (kazino, spēļu zāle u. c. azartspēļu organizēšanas vietas) azartspēļu organizētājs ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli no laimesta, kad spēlētājs dodas projām no azartspēļu organizēšanas vietas (laimests ir izmaksāts, summējot visā apmeklējuma laikā iegūtos laimestus). Tādējādi azartspēļu organizētājam ir jānodrošina, ka spēlētājs nevar aiziet no azartspēļu organizēšanas vietas ar žetoniem, spēles biļetēm u. tml. lietām, bet tie tiek atdoti azartspēļu organizētājam (samainīti atpakaļ pret naudu), lai varētu aprēķināt iegūto laimestu un ieturēt iedzīvotāju ienākuma nodokli, ja tas pārsniedz 3000 eiro. 

Interaktīvās azartspēles – brīdī, kad laimests no spēlētāja spēles konta tiek pārskaitīts uz viņa bankas kontu, azartspēļu organizētājs ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli (laimests ir izmaksāts vienā reizē). Tādējādi azartspēļu organizētājam ir jāuzskaita pilnīgi visi laimesti, kurus ir guvis spēlētājs. 

Azartspēļu organizētājam, pārskaitot laimestu no spēles konta uz kredītiestādes kontu, maksājuma mērķī būtu jānorāda interaktīvo azartspēļu laimesta apmērs, un, ja tas pārsniedz 3000 eiro, tad jānorāda arī informācija par ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli un laimesta izmaksu pēc iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieturēšanas. Šīs ziņas spēlētājam ir vajadzīgas, lai precīzi aizpildītu gada ienākumu deklarāciju par gūtajiem interaktīvo azartspēļu laimestiem.  

  • Jautājums. Gada ienākumu deklarācijā nav atsevišķas sadaļas par laimestiem un nodokli. Kas cilvēkam ir jāzina par šo deklarāciju, ja ir gūti laimesti? 

Laimesti tiek uzskatīti par ienākumiem un jānorāda kā daļa no kopējiem gada ienākumiem, kas apliekami ar nodokli. 

Kopējie ar nodokli apliekamie gada ienākumi var ietvert vairākus ienākumus – piemēram, algu, laimestus u. c. Tie tiek saskaitīti kopā, lai aprēķinātu, vai ir jāmaksā nodoklis. 

Nodokļa likmes – pašreiz 23% un 31%, nākamgad lielākas 

Ja cilvēks ir laimējis vairāk par 3000 eiro un laimests izmaksāts vienā reizē vai summējot visā azartspēles organizēšanas vietas apmeklējuma laikā, tad laimesta daļai, kas gada laikā pārsniedz 3000 eiro, bet nepārsniedz 78 100 eiro, piemēro nodokļa likmi 23% apmērā, bet laimesta daļai, kas pārsniedz 78 100 eiro,  nodokļa likmi 31% apmērā. 

VID piemērs: Jānis 2023. gada 6. aprīlī pie azartspēļu organizētāja B vienā apmeklējuma reizē laimējis 82 100 eiro. 

Ar nodokli nav apliekami 3000 eiro. 

Ienākuma izmaksātājs nosaka ar nodokli apliekamo ienākumu 79 100 eiro (82 100 – 3000 = 79 100). 

Tiek ieturēts nodoklis 18 273 eiro apmērā (78 100 x 23% = 17 963 un 1000 x 31% = 310). 

Plašāka informācija par nodokļa piemērošanu un citiem piemēriem, tajā skaitā par apliekamā ienākuma aprēķinu gada ienākumu deklarācijā (rezumējošā kārtībā), ja gūti laimesti un ir algota darba ienākumi, ir iekļauta VID metodiskajā materiālā “Iedzīvotāju ienākuma nodoklis no izložu un azartspēļu laimestiem”. 

Saeimā valsts 2025. gada budžeta likumprojektu paketē ir pieņemti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” grozījumi, kuri paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra nodokļa likmes būs citas – 25,5% un 33%.  

Kā rīkoties, ja saņemta VID vēstule par konta apgrozījuma neatbilstību 

No LV portāla e-konsultācijām iesūtītajiem jautājumiem saistībā ar IIN laimestiem noprotams, ka cilvēki ir saņēmuši VID vēstuli par neatbilstību viņu konta apgrozījumā. 

  • Jautājums. Ko VID raksta vēstulē? Vai cilvēks var saprast, ka runa ir par IIN, kas nav samaksāts no laimestiem? 

Nosūtītajā paziņojumā persona tiek informēta par to, ka ir konstatēta viņas kontu kredīta apgrozījuma (saņemto naudas summu) un deklarēto ienākumu starpība. Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā nav detalizētas informācijas par to, kādi darījumi veidojuši kredīta apgrozījuma summu, jo kredītiestāde norāda visu šajā iestādē atvērto kontu kopējo summu. Tikai persona pati vislabāk zina, kādi darījumi tai bijuši šajos kontos (tostarp, vai ir saņemtas izmaksas no azartspēļu organizētājiem). 

Informāciju par to, ka apgrozījumu veidojuši azartspēļu laimesti, VID uzzina tikai tad, ja persona pati dienestu par to informē, atbildot uz ziņojumu. 

Ja persona norāda, ka apgrozījumu veidojuši arī azartspēļu laimesti (izmaksas no azartspēļu turētājiem), tad viņai tiek lūgts deklarēt laimestus, kuru kopsumma gada laikā pārsniedz 3000 eiro. 

  • Jautājums. Vai VID vēstulē informē, kas cilvēkam jādara? 

VID Sabiedrisko attiecību daļas galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja norāda, ka informācija par to, kā jārīkojas, saņemot VID vēstuli, ir sniegta šai vēstulei pievienotajā pielikumā (ceļvedī). Tāpat VID tīmekļvietnē vid.gov.lv ir izveidota atsevišķa sadaļa, kurā sniegtas atbildes uz dažādiem jautājumiem: “VID vēstules: jautājumi un atbildes” 

Ceļvedis, kas pievienots vēstulēm EDS (par nesakritībām starp bankas kontu apgrozījumu un deklarētajiem ienākumiem), ir pieejams arī VID tīmekļvietnē https://www.vid.gov.lv/lv/media/26790/download?attachment. 

Šo ceļvedi var izmantot arī turpmāk, izvērtējot citu gadu ienākumus. 

Ja ir papildu jautājumi, tad iedzīvotāji var sazināties ar Valsts ieņēmumu dienestu, izmantojot EDS sadaļu “Sarakste ar VID”. 

  • Jautājums. Kāda ir VID statistika par parādnieku, nezinātāju u. c. reakciju – cik daudzi ir samaksājuši nodokli pēc vēstules saņemšanas? Cik liela IIN summa kopumā nav samaksāta par azartspēļu laimestiem? 

Pēc nosūtītajiem paziņojumiem līdz šā gada 19. novembrim papildus budžetā iemaksājamu nodokli aprēķinājušas 4245 personas 5 miljonu 678,89 tūkstošu eiro apmērā. 

“Paziņojumu nosūtīšana šobrīd ir pabeigta, bet mūsu darbs turpinās – cilvēki joprojām aktīvi komunicē, sūtot jautājumus un lūdzot skaidrojumus. Pasākuma galīgos rezultātus apkoposim un secinājumus izdarīsim nākamā gada sākumā,” piebilst VID pārstāve. 

Pienākums maksāt nodokli par laimestu atbilst Satversmei  

Satversmes tiesa 2024. gada 13. jūnija sprieduma lietā Nr. 2023-33-01 likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikto pienākumu no laimesta maksāt nodokli ir atzinusi par Satversmei atbilstošu. 

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI