SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
12. janvārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
11
11

Asistentiem ar šo gadu palielināta atlīdzība

Stājas spēkā 12.01.2023.
Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Valsts finansētā samaksa asistentiem, pavadoņiem un nepilngadīgu personu ar invaliditāti aprūpētājiem par vienu pakalpojuma sniegšanas stundu palielināta, lai tā nebūtu mazāka par šogad valstī noteikto minimālo stundas tarifa likmi normāla darba laika ietvaros.

FOTO: Freepik.

No šīgada 1. janvāra nedaudz palielināta atlīdzība cilvēku ar invaliditāti asistentiem. Atlīdzību šo pakalpojumu sniedzējiem apmaksā valsts.

Atlīdzība asistentiem un pavadoņiem par vienu pakalpojuma sniegšanas stundu noteikta ne mazāka par 4,79 eiro, tajā ietilpst darba samaksa, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Kopējais valsts nodrošinātais finansējuma apmērs pašvaldības sociālajiem dienestiem par vienu asistenta pakalpojuma un pavadoņa pakalpojuma sniegšanas stundu būs 5,02 eiro, kas ietver arī administrēšanas izmaksas 0,23 eiro apmērā.

To nosaka grozījumi Ministru kabineta 2021. gada 18. maija noteikumos Nr. 316 “Noteikumi par asistenta, pavadoņa un aprūpes pakalpojumu personām ar invaliditāti”, kas stājas spēkā ceturtdien, 12. janvārī.

Ar grozījumiem ir noteiktas arī aprūpes pakalpojuma nepilngadīgām personām ar invaliditāti minimālās vienas stundas izmaksas, kas nevar būt mazākas par valstī noteikto minimālo stundas likmi. Faktisko aprūpes pakalpojuma vienas stundas izmaksu noteikšana ir pašvaldību kompetencē, norāda tiesību akta izstrādātājs – Labklājības ministrija.

Grozījumi MK noteikumos izstrādāti, lai samaksa asistentiem, pavadoņiem un nepilngadīgu personu ar invaliditāti aprūpētājiem par vienu pakalpojuma sniegšanas stundu no 2023. gada 1. janvāra nebūtu mazāka par minimālo stundas tarifa likmi normāla darba laika ietvaros, informē Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists Egils Zariņš.

Iepriekš personu ar invaliditāti asistentu un pavadoņu atlīdzība, kā arī aprūpes pakalpojuma nepilngadīgām personām ar invaliditāti vienas pakalpojuma stundas izmaksas bija noteiktas ne mazākas par 4,50 eiro, iekļaujot visus nodokļus, kas saistīti ar minēto pakalpojumu sniegšanu. Atlīdzības apmērs asistentiem un pavadoņiem un minimālās vienas aprūpes pakalpojuma stundas izmaksas bija pielīdzinātas asistentu, pavadoņu un aprūpētāju atlīdzībai valsts ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestādēs noteiktajai aprūpētāju algai – 608 eiro par slodzi. Līdz ar to asistenta, pavadoņa un aprūpes pakalpojumu personām ar invaliditāti noteiktais atlīdzības apmērs no 2023. gada 1. janvāra nesasniedz minimālās algas apmēru, skaidrots tiesību akta grozījumu anotācijā.

MK noteikumos ir arī precizēti transporta izdevumu kompensēšanas nosacījumi, lai, mainoties valsts pabalsta transporta izdevumu kompensēšanai personām ar invaliditāti, kurām ir apgrūtināta pārvietošanās apmēram, nebūtu jāveic grozījumi arī noteikumos par asistenta pakalpojuma pašvaldībā nodrošināšanu.

“Šobrīd atlīdzības paaugstinājumu virzām kā pagaidu risinājumu līdz budžeta pieņemšanai, lai kompensētu minimālās algas pieaugumu. Paralēli notiekošajās budžeta sarunās esam pieprasījuši atlīdzības pieaugumu asistentiem un pavadoņiem, lai cilvēkiem, kuriem ir nepieciešams aprūpes pakalpojums, tas būtu pieejams,” skaidrojusi labklājības ministre Evika Siliņa.

Saskaņā ar Labklājības ministrijas norādītajiem datiem 2022. gada novembrī asistenta pakalpojumu pašvaldībā sniedza 11 797 asistenti un 72 pavadoņi. 2022. gada oktobrī asistenta pakalpojumu pašvaldībā saņēma 12 317 personas ar invaliditāti, savukārt pavadoņa pakalpojumu – 74 personas.

Informācija par asistenta pakalpojuma pašvaldībā un pavadoņa pakalpojuma nodrošināšanu personām ar invaliditāti, kā arī citiem atbalsta pasākumiem pieejama Labklājības ministrijas tīmekļvietnē.

Plašāk par tēmu >>

Labs saturs
11
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI