SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
03. decembrī, 2020
Lasīšanai: 17 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Veselība
19
19

Drošības pasākumi Covid-19 ierobežošanai no 3. decembra

Stājas spēkā 03.12.2020.

FOTO: Evija Trifanova, LETA

Šodien stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta rīkojumā Nr. 655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, kas paredz ārkārtējās situācijas termiņu pagarināt līdz nākamā gada 11. janvārim, būtiski pastiprinot drošības pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai.

“Iepriekš ieviesto piesardzības pasākumu rezultātā nav panākts saslimstības rādītāja samazinājums, un turpina pieaugt risks veselības aprūpes sistēmas pārslodzei, kas var radīt nopietnu apdraudējumu sabiedrības veselībai,” teikts grozījumu anotācijā.

Slimību profilakses un kontroles centra veiktās epidemioloģiskās izmeklēšanas liecina, ka izplatītākās inficēšanās vietas ir mājsaimniecības, darbavietas, ārstniecības un izglītības iestādes. Ar katru nedēļu pieaug to gadījumu skaits, kuriem nav noskaidrojams inficēšanās cēlonis.

Vīrusa izplatība novērojama visas valsts mērogā. Tāpēc, ja iepriekš stingrāki drošības pasākumi tika noteikti vien atsevišķās, smagāk skartajās pašvaldībās, tad turpmāk tie ir pastiprināti un saistoši visā valstī.

Pulcēšanās ierobežojumi

Līdz ar valdības rīkojuma 5.1. punktu ārkārtējās situācijas laikā tiek atcelti un aizliegti visi publiskie pasākumi klātienē.

Minētais aizliegums neattiecas uz ārtelpās organizētām sapulcēm, gājieniem un piketiem (atbilstoši likumam Par sapulcēm, gājieniem un piketiem”), kuros piedalās ne vairāk kā 25 cilvēki.

2+2 princips

Ministru kabineta informācijā uzsvērts, ka ikvienam ikdienas gaitās jāievēro 2+2 princips – divi metri, divi cilvēki. Tātad jāievēro divu metru distance un tikšanās jāierobežo līdz diviem cilvēkiem.

Šāda prasība nav attiecināma uz:

 • personām, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā;
 • vecāku un viņa nepilngadīgajiem bērniem, ja viņi nedzīvo vienā mājsaimniecībā;
 • personām, kuras minētās prasības nevar ievērot darba vai dienesta pienākumu dēļ.

Privāti pasākumi

Valdības rīkojuma 5.4. punkts aizliedz privātus pasākumus un privātu pulcēšanos, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.

Vienlaikus rīkojumā tiek pieļauti apmeklējumi, ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros. 

Bēres

Bērēs (tikai ārtelpās) un kristību ceremoniju noturēšanā neatliekamos gadījumos atļauts pulcēties ne vairāk kā 10 cilvēkiem vienlaikus (neskaitot personas, kas tieši saistītas ar bēru vai kristību norises nodrošināšanu), bet vairāk nekā no divām mājsaimniecībām. Šādas pulcēšanās laikā tiek lietoti mutes un deguna aizsegi.

Kāzas

Tā kā no 3. decembra ir aizliegti jebkādi privāti pasākumi (izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros), nav atļauti arī kāzu svinību pasākumi, kuros plānots pulcēties vairākiem cilvēkiem vienkopus. Vienlaikus ir atļauta laulību reģistrācija dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā, klātesot tikai personām, kuras vēlas noslēgt laulību un diviem pilngadīgiem lieciniekiem.

Laulības kā juridiska fakta reģistrācija dzimtsarakstu nodaļā un baznīcā ir iespējama tikai gadījumos, kad dzimtsarakstu nodaļa vai baznīca spēj nodrošināt personu savstarpējo divu metru distanci un ir iespējams ievērot citus noteiktos sociālās (fiziskās) distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Sejas maskas – arī darbavietās

Valdības rīkojuma 5.43. punkts ir noteikts, ka sabiedriskajā transportā un publiskās iekštelpās, tostarp darbavietās, ja telpā atrodas vairāk par vienu personu, lieto mutes un deguna aizsegus.

Mutes un deguna aizsegus sabiedriskajā transportā un publiskās iekštelpās var nelietot:

 • bērni, kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu;
 • personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai (rīkojuma 5.44. punkts).

Vēršam uzmanību, ka bērni no 7 gadu vecuma līdz 13 gadu vecumam mutes un deguna aizsegu sabiedriskajā transportā uzsāk lietot no 2020. gada 7. decembra (līdz šim pienākums valkāt masku sabiedriskajā transportā bija, sākot no 13 gadu vecuma).

Plašāk – Kur obligāti jālieto mutes un deguna aizsegs

Izņēmumu vidū – arī sportisti un žurnālisti

Rīkojuma 5.43. punktā ir uzskaitīti izņēmuma gadījumi, kad mutes un deguna aizsegu publiskās iekštelpās drīkst nelietot:

 • profesionāli orķestri un kori;
 • izglītības apguves procesā, kas saistīts ar instrumenta spēles vai vokālās mākslas apgūšanu;
 • sportisti (tai skaitā individuālu iekštelpu sporta norises vietu apmeklētāji) sporta treniņu (nodarbību) un starptautisku sporta pasākumu laikā;
 • elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbinieki, ja tas nepieciešams pilnvērtīgai darba pienākumu veikšanai;
 • gadījumos, kad tiek nodrošināta tiešraides translācija vai notiek audiovizuālo darbu sagatavošana, ja tas nepieciešams pilnvērtīgai darba pienākumu veikšanai.
Plašāk – Kādu sejas aizsegu var lietot.

Pakalpojumu sniedzēju atbildība

Rīkojuma 5.45. punkts paredz, ka saimnieciskā pakalpojuma sniedzējs vai ēkas īpašnieks nodrošina, ka persona, kura nelieto mutes un deguna aizsegu vai lieto to neatbilstošā veidā (neaizsedzot degunu un muti), netiek ielaista telpās.

Saimnieciskā pakalpojuma sniedzējs neapkalpo personu, kura neievēro epidemioloģiskās drošības prasības, tai skaitā nelieto mutes un deguna aizsegu. Minētās prasības neattiecas uz šā rīkojuma 5.44. punktā minētajām personām (bērniem līdz 7 gadu vecumam un personām ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem).

Fiziskās personas jau šobrīd var sodīt par mutes un deguna aizsega nelietošanu normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos. To paredz Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma  50.1 pants.

Skaistumkopšanas pakalpojumi

Atbilstoši rīkojuma 5.2. punktam arī turpmāk ārkārtējās situācijas laikā ir aizliegti pīrsinga un tetovēšanas pakalpojumi, kā arī saimnieciskie pakalpojumi klātienē, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu (tai skaitā bāros, naktsklubos, diskotēkās, akvaparkos, pirtīs, SPA, slidotavās, spēļu zālēs, bērnu viesību organizēšanas vietās, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos, bērnu rotaļu istabās, bērnu pieskatīšanas istabās (arī tirdzniecības centros)). Minētais aizliegums neattiecas uz atpūtu dabas takās.

Ir atļauti friziera un skaistumkopšanas pakalpojumi, ievērojot stingrus piesardzības pasākumus.

Rīkojuma 5.3. punkts paredz – friziera un skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējam ir pienākums nodrošināt, ka:

 • pakalpojumu sniedz tikai pēc iepriekšēja pieraksta; vienam apmeklētājam paredz vismaz 10 m2 no apmeklētājiem pieejamās telpu platības (papildus nosacījums – telpās atrodas ne vairāk kā 20 % no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētās vietas infrastruktūra. Ja pakalpojuma sniegšanas vietas platība ir mazāka par 25 m2, tajā atrasties var tikai viens klients (5.41.1. punkts)).
 • pirms pakalpojuma sniegšanas klients izpilda anketu, kurā norāda savu vārdu, uzvārdu un kontaktinformāciju, lai būtu iespējams ar viņu sazināties epidemioloģiskās izmeklēšanas gadījumā.

Joprojām ir spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”. Atsevišķi punkti ārkārtējās situācijas laikā nav piemērojami, taču tas neattiecas uz 6.3.3. apakšpunktu, kurā teikts, ka mutes un deguna aizsegus nelieto vietās, kurās publisku vai saimniecisku pakalpojumu sniegšanas laikā mutes un deguna aizsega lietošana nav iespējama, piemēram, veicot sejas skaistumkopšanas procedūru.

Plašāk – Kādi skaistumkopšanas pakalpojumi atļauti ārkārtējās situācijas laikā.

Veikalu darbība

 • Darba dienās

Darba dienās visi veikali un tirdzniecības centri neatkarīgi no kopējās tirdzniecības platības ir atvērti.

Tirdzniecības pakalpojumu sniegšanas vietās vienam apmeklētājam jāparedz vismaz 10 mno apmeklētājiem pieejamās telpu platības. Vienlaikus pakalpojumu sniedzējiem ir jānodrošina papildu nosacījums: tirdzniecības vietā (gan telpās, gan ārā) atrodas ne vairāk kā 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētās vietas infrastruktūra.

Ja veikala platība ir mazāka par 25 m2, tajā atrasties var tikai viens apmeklētājs (5.41.1. punkts).

Informācija par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaikus var atrasties šajā vietā, ir jāizvieto labi redzamā pie ieejas, arī svešvalodās (5.10. punkts).

Arī tirgotājiem apkalpot klientus bez sejas maskas ir liegts.

 • Brīvdienās un svētku dienās

Ievērojot minētās prasības pieļaujamajam apmeklētāju skaitam, no 5. decembra brīvdienās un svētku dienās darbojas TIKAI:

 1. aptiekas (tostarp veterinārās aptiekas);
 2. degvielas uzpildes stacijas (tajās aizliegts tirgot alkoholu, tabaku un tabakas izstrādājumus);
 3. veikali, kuros drīkst tirgot tikai šādas preču grupas:
 • pārtikas preces (izņemot alkoholu);
 • higiēnas preces;
 • dzīvnieku barību;
 • preses izdevumus;
 • sabiedriskā transporta biļetes.

Citas preču grupas brīvdienās un svētku dienās ir aizliegts tirgot (5.7. apakšpunkts).

Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē publicēts detalizētāks higiēnas preču saraksts, kuru tirdzniecība ir atļauta. 

Preču tirdzniecības ierobežojums brīvdienās un svētku dienās attiecas arī uz ielu tirdzniecību un tirdzniecību atklātā tirgus teritorijā. Savukārt pilnībā aizliegta ir gadatirgu organizēšana.

Plašāk – Kādi veikali būs pieejami brīvdienās.
 • Iepirkšanās internetā

Netiek ierobežota distances tirdzniecība un e-komercija – arī brīvdienās un svētku dienās atļauta būs jebkuru preču iegāde ar distances līgumu, piegāde uz mājām un pakomātiem, kā arī preču izsniegšana un saņemšana veikalos.

 • Sabiedriskā ēdināšana

Rīkojuma 5.6. un 5.8. punkts paredz, ka sabiedriskās ēdināšanas vietas drīkst izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai, izņemot izglītības iestādēs un lidostā “Rīga” (šajās vietās attiecīgi jānodrošina katram apmeklētājam 3 m2 platības un 2 metri starp galdiņiem).

Kultūra un reliģija

Rīkojuma 5.51 punkts paredz pārtraukt kultūrvietu un izstāžu norises vietu darbību, kā arī gadatirgu darbību.

Bibliotēkas drīkst klātienē izsniegt grāmatas līdzņemšanai, un, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, apmeklētājiem joprojām ir pieejami muzeji.

Muzejos iekštelpās un ārtelpās, kā arī baznīcās (reliģiskās darbības veikšanās vietās) jānodrošina, ka attiecīgajā vietā vienlaikus atrodas ne vairāk kā 20% no kopējā iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj apmeklētājiem pieejamā telpu platība un infrastruktūra.

Atbilstoši rīkojuma 5.5. punktam bibliotēkās, muzejos un reliģiskās darbības veikšanas vietās darbu var uzsākt ne agrāk kā plkst. 6.00 un beigt ne vēlāk kā plkst. 20.00, izņemot organizētu profesionālās mākslas mēģinājumu norises vietas individuālu mēģinājumu norises laikā.

Sports

Sporta centri darbojas, bet tikai līdz plkst. 22.00.

Sporta treniņi (nodarbības) telpās notiek tikai individuāli vai vienai personai trenera vadībā, vai lielākai grupai, ja tās dalībnieki ir no vienas mājsaimniecības, ievērojot divu metru distanci (plašāk rīkojuma 5.17.2. punkts).

Sporta treniņu laikā telpās vienai personai ir jānodrošina ne mazāk kā 15 m2 no apmeklētājiem pieejamās sporta norises vietas telpu platības, un telpu piepildījums nevar pārsniegt 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj telpas infrastruktūra.

Ārkārtējās situācijas laikā ir aizliegti un atcelti visi sporta pasākumi (piemēram, sacensības, paraugdemonstrējumi, priekšnesumi), izņemot starptautisko olimpisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautās sporta sacensības (tai skaitā pirms sacensībām paredzētos oficiālos treniņus) pieaugušo izlašu sportistiem, ja tās norisinās bez skatītājiem, kā arī komandu sporta spēļu starptautiskās un augstāko līgu sporta sacensības, kurās piedalās tikai pilngadīgi profesionāli sportisti (5.16. punkts).

Veselības aprūpe

No 3. decembra tiek ierobežoti plānveida ārstniecības pakalpojumi visās slimnīcās, kā arī tiek pārtraukta veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana veselības tūrisma ietvaros. 

Pakalpojumu klāsts, kurus turpina nodrošināt pacientiem, ir uzskaitīts rīkojuma 5.47. punktā.

Veselības ministrija uzsver, ka daudzi veselības aprūpes pakalpojumi netiks pārtraukti. Arī turpmāk tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība, tostarp izmeklējumi un konsultācijas, kas nepieciešamas. Tāpat iepriekšējā apjomā tiks sniegti ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā speciālistu konsultācijas. Netiks atceltas arī onkoloģiskās, dzīvību glābjošās, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas dēļ var iestāties invaliditāte.

Plašāk – Kādi pakalpojumi būs pieejami slimnīcās no 3. decembra.

Izglītība

Izglītības jomā  tiek ieviestas šādas izmaiņas:

 • Bērnudārzu darbinieki (pirmsskolas izglītības programmas apguves mācību procesa laikā un ārpus tā izglītības iestādē nodarbinātie) lieto mutes un deguna aizsegu (5.13.2.1. punkts).
 • No 7. decembra mācības klātienē notiek TIKAI 1.–4. klasei, ar nosacījumu, ka vienam skolēnam tiek nodrošināti ne mazāk kā 3 m2 no mācību norises telpas platības. Pedagogi mācību procesa laikā un ārpus tā lieto mutes un deguna aizsegu. Tie paši noteikumi attiecas uz starptautiskās izglītības programmas apguvi attiecīgajām klasēm atbilstošā izglītojamo vecuma grupā.
 • Paredzēts, ka no 4. janvāra sejas maskas, atrodoties skolā, būs jālieto arī skolēniem.

Ievērojot visus epidemioloģiskās drošības prasības un piesardzības pasākumus, ir pieļaujama individuāla izglītības iestādes apmeklēšana, lai saņemtu nepieciešamās konsultācijas vai cita veida atbalstu, teikts grozījumu anotācijā.

Individuāli klātienē pieļaujama:

 • profesionālās izglītības programmu praktiskās daļas apguve, kura nepieciešama profesionālo prasmju vai kvalifikācijas ieguvei un kuru nav iespējams veikt attālināti (5.13.2.3. punkts);
 • augstākās izglītības programmu praktiskās daļas apguve, kura nepieciešama profesionālo prasmju vai kvalifikācijas ieguvei un kuru nav iespējams veikt attālināti, kā arī klīniskā prakse rezidentūrā (5.13.2.4. punkts);
 • pieaugušo profesionālās tālākizglītības, profesionālās pilnveides un neformālās izglītības programmu praktiskās daļas apguve, kura nepieciešama profesionālo prasmju vai kvalifikācijas ieguvei un kuru nav iespējams veikt attālināti (5.13.3. punkts);
 • interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu apguve.

! Klātienē nav atļauti koru un pūšamo instrumentu kolektīvu mēģinājumi (5.13.4. punkts).

No 16. decembra tiek pārtraukti klātienes starptautiskās testēšanas institūcijas pārbaudījumi svešvalodā.

Amatiermākslas kolektīvu mēģinājumi

Klātienē nav atļauti koru un pūšamo instrumentu kolektīvu mēģinājumi (5.13.4. punkts).

Rīkojuma 5.14. punkts noteic, ka amatiermākslas kolektīviem (tostarp koriem, orķestriem, tautas mūzikas ansambļiem, deju kolektīviem un citiem tautas mākslas kolektīviem) mēģinājumi jāīsteno attālināti.

Mēģinājumu klātienē atļauts īstenot tikai individuāli vai personām, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā, ievērojot divu metru distanci, kā arī vienai personai nodrošinot ne mazāk kā 15 m2 no norises vietas telpu platības. Tāpat telpu piepildījums nedrīkst pārsniegt 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj telpas infrastruktūra.

Covid-19: tiesību akti, to aktuālās redakcijas

Ārkārtējā situācijā oficiālais izdevums “Latvijas Vēstnesis” (pieejams vestnesis.lv) pēc nepieciešamības iznāk arī operatīvi papildu laidienos. Šo dokumentu oficiālo publikāciju “Latvijas Vēstnesis” nodrošina tūlīt pēc to saņemšanas no iesniedzējiem.

Vietnē likumi.lv speciālisti tiesību aktus sistematizē, operatīvi nodrošinot sabiedrībai to aktuālo redakciju. Tie pieejami tematiskajā sadaļā “Covid-19”, kurā apkopoti visi ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldību un seku pārvarēšanu saistītie tiesību akti to aktuālajās redakcijās (ar iekļautiem grozījumiem).

Tāpat vietnē likumi.lv pieejams tematiskais atvērums “Covid-19 pašvaldībās”, kurā vienkopus apkopoti pašvaldību saistošie noteikumi saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību un to paskaidrojuma raksti.  

Lai rūpētos par sabiedrības veselības drošību pašreizējā krīzes situācijā un veicinātu informācijas pieejamību ikvienam iedzīvotājam par valstī noteiktajiem ierobežojumiem, aizliegumiem un nepieciešamo rīcību, pieejami arī ar ārkārtējo situāciju saistīto tiesību aktu tulkojumi angļu un krievu valodā.

Skaidrojumi un paziņojumi LV portālā un “Jurista Vārdā”:

Labs saturs
19
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU