SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
23. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Tava drošība
4
4

Kur obligāti jālieto mutes un deguna aizsegs

Informācija aktualizēta 2. decembrī.

No 3. decembra maskas jālieto arī darbavietās, ja telpā atrodas vairāk par vienu personu.

Viens no drošības pasākumiem, lai kopīgiem spēkiem sabiedrībā varētu pārraut Covid-19 infekcijas izplatīšanās ķēdi, ir mutes un deguna aizsega lietošana sabiedriskajā transportā un citās sabiedriskās telpās. 

Valstī līdz 11. janvārim ir izsludināta ārkārtējā situācija. Piesardzības un drošības pasākumu kopums, kas tās laikā ir jāievēro, ir apkopots Ministru kabineta rīkojumā Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu". 

Rīkojuma 5.43. punktā ir noteikts, ka sabiedriskajā transportā un publiskās iekštelpās, tai skaitā darbavietās, ja telpā atrodas vairāk par vienu personu, lieto mutes un deguna aizsegus.

Mutes un deguna aizsegus sabiedriskajā transportā un publiskās iekštelpās var nelietot:

 • bērni, kas nav sasnieguši 7 gadu vecumu;
 • personas ar acīmredzamiem kustību traucējumiem vai psihiskās veselības traucējumiem, kuru dēļ personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai (rīkojuma 5.44. punkts).

Vēršam uzmanību, ka bērni no 7 gadu vecuma līdz 13 gadu vecumam mutes un deguna aizsegu sabiedriskajā transportā uzsāk lietot no 2020. gada 7. decembra (līdz šim pienākums valkāt masku sabiedriskajā transportā bija, sākot no 13 gadu vecuma). 

Izņēmumu vidū – arī sportisti un žurnālisti

Rīkojuma 5,43. punktā ir uzskaitīti izņēmuma gadījumi, kad mutes un deguna aizsegu publiskās iekštelpās drīkst nelietot:

 • profesionāli orķestri un kori;
 • izglītības apguves procesā, kas saistīts ar instrumenta spēles vai vokālās mākslas apgūšanu;
 • sportisti (tai skaitā individuālus iekštelpu sporta norises vietu apmeklētāji) sporta treniņu (nodarbību) un starptautisku sporta pasākumu laikā;
 • elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbinieki, ja tas nepieciešams pilnvērtīgai darba pienākumu veikšanai;
 • gadījumos, kad tiek nodrošināta tiešraides translācija vai notiek audiovizuālo darbu sagatavošana, ja tas nepieciešams pilnvērtīgai darba pienākumu veikšanai.

Kādu sejas aizsegu var lietot

Lai gan rīkojumā ir lietots saīsinājums “mutes un deguna aizsegs”, ar to nav domāts jebkāds aizsegs. Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” ir precizēts, kas ir uzskatāms par mutes un deguna aizsegu. 6.3.2. punktā ir paskaidrots, ka mutes un deguna aizsegi šo noteikumu izpratnē  ir:

 • medicīniskās sejas maskas;
 • nemedicīniskās (higiēniskās vai auduma) sejas maskas;
 • sejas vairogi.

Atsaucoties uz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām, Veselības ministrija norāda, ka mutes un sejas aizsegam ir jābūt:

 • cieši pieguļošam sejai;
 • viegli nomaināmam, ja tas kļuvis mitrs vai netīrs;
 • izgatavotam no tāda materiāla, ko var mazgāt 60 0C temperatūrā, lai iznīcinātu iespējamo piesārņojumu ar mikroorganismiem;
 • tādam, kas aiztur elpošanas ceļu pilienus, tajā pašā laikā nodrošinot brīvu elpošanu.

“Šādus nosacījumus nevar nodrošināt ar šallēm, lakatiņiem vai citiem pielāgotiem aizsegiem, jo tie cieši nepieguļ sejai, tos nav iespējams ērti un pareizi nomainīt, kā arī šos izstrādājumus ne vienmēr var mazgāt 60 0C temperatūrā. Materiāli, no kādiem parasti izgatavo šalles un lakatiņus, nenodrošina pietiekamu elpceļu pilienu aizturi. Pilnībā šādiem nosacījumiem atbilst medicīniskās sejas maskas, kas ir sertificētas. Tāpat nepieciešamo aizsardzību var nodrošināt, izmantojot pareizi izgatavotu nemedicīnisko masku. Tai jābūt izgatavotai no vismaz trīs kārtām atbilstoša materiāla (kokvilna, neilons u. tml.), un tā jānofiksē aiz ausīm vai jāsasien aiz galvas,” skaidro Veselības ministrija.

Kā jau minēts, sejas maskas vietā var izmantot arī sejas vairogu.

 

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU