DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. aprīlī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība
1
1

Masku lietošana skolēniem ir nepieciešama un nerada draudus veselībai

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Masku valkāšana 1. - 4. klašu skolēniem nerada apdraudējumu veselībai un kopā ar citiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem pasargā no saslimšanas un tālākas Covid-19 vīrusa izplatīšanās. Tā secinājuši veselības nozares eksperti, atkārtoti izvērtējot masku lietošanas nepieciešamību izglītības iestādēs. Valdība šodien, 13. aprīlī, lēma negrozīt jau iepriekš pieņemto lēmumu, jo Covid-19 izplatība Latvijā joprojām saglabājas augsta un masku valkāšana skolās ir nepieciešamība, lai novērstu vīrusa izplatīšanos.

Masku lietošanas nepieciešamība 1. - 4. klašu skolēniem atkārtoti izvērtēta pēc 10 129 Latvijas pilsoņu kolektīvā iesnieguma "Ļausim bērniem skolā brīvi elpot".

Analizējot epidemioloģisko situāciju Latvijā pirms un pēc attālināto mācību ieviešanas, secināts, ka tieši izglītības iestādes ir biežākais inficēšanās avots ar Covid-19, jo saslimstība samazinājās līdz ar attālināto mācību ieviešanu.

Ņemot vērā, ka bērni lielākoties ir infekcijas pārnēsātāji kam nav simptomu, sejas masku nēsāšana, atsākot klātienes mācības, ir nepieciešama, lai novērstu  Covid-19 infekcijas izplatīšanos ne tikai skolēnu, bet arī skolotāju un plašāk – vecāku, ģimeņu un citu sabiedrības locekļu vidū. Jāuzsver, ka skolēnu un skolotāju tuvais kontakts mācību procesā (stundas, starpbrīži u.c.) rada paaugstinātu vīrusa pārnešanas un  inficēšanās risku. Izglītības iestādes darbinieki, inficējoties no skolēniem, var apdraudēt gan kolēģu, gan ģimenes locekļu veselību.

Pasaules Veselības Organizācija (PVO) Covid-19 pandēmijas apstākļos atbalsta prasību 6-11 gadus veciem bērniem skolā valkāt sejas masku, kas ir daļa no visaptverošiem profilakses un kontroles pasākumiem Covid-19 izplatības ierobežošanai.  SPKC epidemiologi uzsver, ka tikai kompleksa piesardzības pasākumu īstenošana – fiziskā distancēšanās, sejas masku valkāšana, higiēnas prasību ievērošana, telpu regulāra vēdināšana, darbinieku laboratoriskais skrīnings – ļauj cerēt, ka situāciju izglītības iestādēs un valstī kopumā izdosies stabilizēt.

Analizējot citu Eiropas Savienības valstu pieredzi Covid-19 izplatības ierobežošanā, sejas masku valkāšana skolēniem ir obligāta 72% valstu un vairāk nekā pusē no tām maskas sāk lietot no sešu gadu vai pat agrāka vecuma. Sejas maskas, ieejot skolas telpās, 11 valstīs jāvalkā no 1.klases, no tām masku valkāšana skolās arī mācību procesa laikā vecuma posmā no sešiem gadiem ir obligāta Čehijā, Spānijā, Francijā, Itālijā, Rumānijā, Luksemburgā, Grieķijā  (no 4 gadu vecuma) un Latvijā.

Tā piemēram, Francijā pienākums lietot sejas maskas skolās, tostarp mācību procesa laikā, pastāv visās vecuma grupās. Taču Francija “otrā viļņa” periodā nav veikusi nekādus klātienes izglītības ierobežojumus nevienai vecuma grupai. Līdz ar to sejas masku nēsāšanai ir būtisks pamatojums – izglītības procesa visaptveroša nepārtrauktība ārkārtas pasākumu laikā.

Vērtējot epidemioloģisko situāciju valstī, šobrīd Latvija joprojām atrodas augsta riska Covid-19 izplatības posmā un epidemioloģiskā situācija ir ļoti nestabila. Nepietiekamas epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanas gadījumā, kā arī straujāk izplatoties jaunajam koronavīrusa paveidam, kas ir ievērojami lipīgāks, var strauji pieaugt Covid-19 saslimstība.

Lai varētu runāt par epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, kas vienlaikus ļautu salīdzinoši droši mazināt valstī noteiktos drošības pasākumus, 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājam jābūt mazākam par 200 Covid-19 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju (12. aprīļa rādītājs 346,5), jeb ne vairāk kā 270 jaunatklātu gadījumu dienā. Ja šie rādītāji būtiski samazinātos, tad masku valkāšanas lietderība bērniem būtu jāpārskata un viens no pirmajiem pasākumiem būtu masku valkāšanas atcelšana bērniem līdz 11 gadiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI