SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
27. decembrī, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Politika
2
2

Nākamgad valsts partijām maksās vairāk

Stājas spēkā 01.01.2020.
Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Freepik

Turpmāk būtiski palielināsies politisko partiju finansējums no valsts budžeta līdzekļiem. Vienlaikus ievērojumi samazināsies pieļaujamais ziedojumu apmērs. Izmaiņu mērķis ir veicināt politisko partiju neatkarību un mazināt privāto ziedotāju ietekmi uz politiku.

Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma grozījumi, kuri stājas spēkā 1. janvārī, paredz, ka politiskajām partijām, par kurām pēdējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju, turpmāk piešķirs budžeta finansējumu 4,5 eiro apmērā par katru pēdējās Saeimas vēlēšanās iegūto balsi. Tāpat partijas saņems 0,5 eiro par katru iegūto balsi pēdējās pašvaldību vēlēšanās un 0,5 eiro par katru iegūto balsi pēdējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Līdz šim valsts budžeta finansējumu partijām, par kurām iepriekšējās Saeimas vēlēšanās bija nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju, piešķīra 0,71 eiro kalendārā gada laikā par katru iegūto balsi.

Papildus tam politiskajai partijai, par kuru iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 5% vēlētāju, ikgadēji plānots piešķirt valsts budžeta finansējumu 100 000 eiro apmērā. Kopējais vienai politiskajai partijai piešķirtais valsts budžeta finansējuma apmērs viena kalendāra gada laikā gan nedrīkst pārsniegt 800 000 eiro.

Līdz 2022. gada 31. decembrim politiskajām organizācijām (partijām), kā arī politisko organizāciju (partiju) apvienībām atļauts saņemt finansējumu, kas gada laikā nepārsniedz 1950 valstī noteikto minimālo mēnešalgu apmēru. Tādējādi maksimālā summa 2020. gadam varētu būt 838 500 eiro. Ja no 2021. gada minimālā alga tiks paaugstināta līdz 500 eiro, maksimālā summa sasniegtu 975 000 eiro.

Likuma grozījumi nosaka: valsts budžeta finansējumu partija izmanto savas politiskās un saimnieciskās darbības nodrošināšanai un ir tiesīga to izlietot šādiem mērķiem:

  • politiskās organizācijas (partijas) biroja un darbinieku uzturēšanai;
  • politiskās organizācijas (partijas) darbības saturiskai nodrošināšanai (piemēram, semināriem, kongresiem, konferencēm, pētniecības darbiem, aptaujām, jauniešu organizācijas pasākumiem, konsultācijām);
  • politiskās organizācijas (partijas) komunikācijai ar sabiedrību, arī politiskajai aģitācijai.

Katram mērķim partija var izlietot ne vairāk kā 60% no attiecīgajā gadā saņemtā valsts budžeta finansējuma.

Samazina pieļaujamo ziedojumu apmēru

Saskaņā ar likuma grozījumiem, ja partija saņem valsts budžeta finansējumu, fiziskās personas drīkst veikt dāvinājumus (ziedojumus) partijai, iemaksāt biedra naudu un iestāšanās naudu no saviem ienākumiem, bet šo dāvinājumu (ziedojumu), biedra naudas un iestāšanās naudas kopējais apmērs visām politiskajām partijām, kas saņem valsts budžeta finansējumu un kas ir pārstāvētas Saeimā, nedrīkst pārsniegt piecas minimālās mēnešalgas kalendārā gada laikā. Savukārt partijām, kuras saņem valsts budžeta finansējumu un par kurām pēdējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2%, bet mazāk nekā 5% vēlētāju, iepriekš minētās naudas apmērs nedrīkst pārsniegt 12 minimālās mēnešalgas kalendārā gada laikā. Līdz šim maksimālais ziedojumu un minēto maksājumu apmērs bija 50 minimālās mēnešalgas.

Saeimas deputātu vairākums noraidīja opozīcijas iesniegto likumprojektu, kas paredzēja grozījumus Politisko partiju finansēšanas likumā, nosakot, ka partiju finansējuma palielināšana tiktu sākta no nākamā sasaukuma.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU