Pašvaldībām būs iespēja piešķirt dzīvojamo telpu kvalificētiem un ļoti nepieciešamiem speciālistiem gan pašvaldības, gan valsts darbos, gan arī privātajos uzņēmumos (piemēram, inženieriem, ārstiem un dažādiem citiem kvalificētiem speciālistiem), Saeimas plenārsēdē 17. martā pirms likuma grozījumu pieņemšanas 3. lasījumā Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā kolēģiem skaidroja deputāts Aldis Adamovičs.
FOTO: Freeimages
Lai noteiktu kārtību, kādā pašvaldība dzīvokļus var izīrēt speciālistiem, likums papildināts ar jaunu nodaļu - "Dzīvojamo telpu izīrēšana kvalificētiem speciālistiem".
Ar grozījumiem likuma 21.1 pants paredz, ka dzīvojamās telpas pašvaldība varēs izīrēt speciālistiem, kuri nodarbināti nozarē, kas pašvaldības attīstības programmā noteikta kā attīstāmā nozare. Uz īres dzīvokli varēs pretendēt arī speciālisti, kas strādā jomā, kurā ir nepietiekams speciālistu nodrošinājums.
Pašvaldībai ar saistošajiem noteikumiem būs jānosaka, kādās nozarēs vai kādu pārvaldes uzdevumu veikšanai ir nepieciešami kvalificēti speciālisti.
Uz dzīvojamo telpu palīdzību varēs pretendēt arī speciālisti, kuru darba devējs nav pašvaldība, bet uzņēmējs, ja speciālists, piemēram, strādā jomā, kas noteikta kā attīstāmā nozare.
Lēmumu par dzīvojamās telpas izīrēšanu attiecīgajam speciālistam pieņems pašvaldības dome.
Pašvaldība dzīvojamās telpas īres līgumu ar speciālistu varēs slēgt uz darba tiesisko attiecību laiku, bet ne ilgāku par trim gadiem. Izbeidzoties īres līguma termiņam, pašvaldība varēs lemt par tā pagarināšanu, ja darbinieks turpina strādāt attiecīgo darbu.
Savukārt dzīvojamās telpas īres līgumu ar speciālistu, kurš nav pašvaldības darbinieks, pašvaldība slēgs ar šī speciālista darba devēja piekrišanu.
Dzīvojamās telpas izīrēšana speciālistiem ir jaunums pašvaldības iespējamajā palīdzības klāstā, kurā līdz šim mērķa grupas bija trūcīgie un maznodrošinātie iedzīvotāji, politiski represētie, cilvēki ar invaliditāti, bērni bāreņi, stihiskās nelaimēs cietušie.