Līdz šā gada 15.martam sava izvēle par elektroenerģijas tirgotāju ir jāizdara tām mājsaimniecībām, kuras vēlas jaunu elektroenerģijas pakalpojumu sākt saņemt no šā gada 1.aprīļa. Pārējām mājsaimniecībām ir iespēja to darīt arī vēlāk.
LV portāla kolāža
Šobrīd Latvijā ir apstiprināti trīs elektroenerģijas pakalpojumu sniedzēji, kuriem ir tiesības piedāvāt elektroenerģijas pakalpojumus mājsaimniecībām:
Taču jāņem vērā, ka elektroenerģijas tirgotāju skaits un viņu piedāvājumu klāsts, iespējams, tuvākajā nākotnē pieaugs..
No šā gada 1.februāra visi elektroenerģijas tirgotāji sāks informēt patērētājus par saviem piedāvājumiem. Ir paredzēts, ka iedzīvotājus šī informācija sasniegs gan ar pasta vēstuļu palīdzību, gan ar reklāmas kampaņām. Papildu informācija ir pieejama gan elektroenerģijas tirgotāju, gan arī A/S "Sadales tīkls" un Ekonomikas ministrijas mājaslapās.
Izvēle patērētāja ziņā
Patērētājam ir rūpīgi jāizpēta pieejamā informācija un nosacījumi, kādus paredz katrs no elektroenerģijas tirgotājiem, un tikai tad jāizdara sava gala izvēle! Līdz šā gada 15.martam sava izvēle ir jāizdara tām mājsaimniecībām, kuras vēlas jaunu elektroenerģijas pakalpojumu sākt izmantot no šā gada 1.aprīļa. Pārējām mājsaimniecībām ir brīva iespēja to darīt vēlāk, jo, , kamēr patērētājs nav lēmis par elektroenerģijas tirgotāja nomaiņu, elektrību mājoklī nodrošinās esošais tirgotājs – A/S "Latvenergo".
Jāņem vērā, ka līdz ar elektroenerģijas tirgus atvēršanu mainīsies arī elektroenerģijas iegādes principi. Tas nozīmē, ka elektrību varēs piedāvāt kopā arī ar citiem pakalpojumiem, piemēram, SIA "Baltcom TV" piedāvā komplektu: televīzija + elektrība.
Patērētājam, izvēloties elektroenerģijas tirgotāju, ir jāpievērš uzmanība dažāda veida informācijai un niansēm. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes loceklis Rolands Irklis skaidro: "Pirmkārt, patērētājam ir jāpievērš uzmanība gan līgumu darbības ilgumam, gan līgumu pirmstermiņa izbeigšanas kārtībai, jo, ja patērētājs nomaina elektroenerģijas tirgotāju un pēc neilga laika vēlas to nomainīt vēlreiz, patērētājam var nākties maksāt līgumsodu par pirmstermiņa līguma laušanu."
Patērētājam ir rūpīgi jāizpēta, kādus līguma nosacījumus piedāvā konkrētais tirgotājs un kāda ir kārtība, ja patērētājs šo līgumu vēlas lauzt.
"Otrkārt, jāpievērš uzmanība elektroenerģijas cenai un tās noteikšanas formulai, vai tā ir fiksēta vai mainīga atkarībā no cenas elektroenerģijas biržā. Treškārt, jāpievērš uzmanība elektroenerģijas izmaksām par 100 kWh," norāda R.Irklis.
Patērētājam ir jāskatās, kā un no kādiem maksājumiem tiek veidota elektroenerģijas gala cena. Gala cena, kas jāmaksā patērētājam, var būtiski atšķirties atkarībā no tā, vai patērētājs maksā par fiksētu vai mainīgu elektroenerģijas cenu. Ja elektroenerģijas cena ir fiksēta, tad patērētājam visu gadu būs noteikta viena konstanta elektroenerģijas cena par noteiktu kWh patēriņu, bet, ja elektroenerģijas cena ir mainīga, tā būs svārstīga un atkarīga no elektroenerģijas cenas tirgū. Tas var patērētājam likt maksāt gan vairāk, gan mazāk par elektrību.
Kā ceturto niansi R.Irklis min, ka jāpievērš uzmanība maksai par sistēmas pakalpojumiem, cik maksā regulatora tīkla pakalpojumi, PVN, obligātā iepirkuma komponente. Tas patērētājam ļaušot salīdzināt tirgus apstākļus un dažādu tirgotāju pakalpojumus.
Jāatceras, ka šajā brīdī patērētājs ir noteicējs, ko izvēlēties, un tādēļ tam nav jākautrējas no tā, ka kaut ko nesaprot, bet ar konkrētiem jautājumiem jāvēršas pie konkrētā elektroenerģijas tirgotāja, lai noskaidrotu visu sev nepieciešamo informāciju, pirms izvēle izdarīta.
Ja nevar izvēlēties
Gadījumā ja patērētājs patlaban nav īsti drošs un nevar izvēlēties, kurš no piedāvājumiem viņam ir piemērotākais pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas 1.aprīlī, patērētājs turpinās saņemt elektroenerģiju no esošā elektroenerģijas tirgotāja, pamatojoties uz īpašiem universālā pakalpojuma nosacījumiem.
Universālā pakalpojuma nosacījumi ir šādi:
Uzziņai
Izpēti, ko piedāvā katrs no elektroenerģijas tirgotājiem: