Valsts piedāvā daudzveidīgu atvieglojumu un atbalsta klāstu personām ar 1.grupas invaliditāti.
LV portāla infografika
Cilvēkiem ar 1.grupas invaliditāti ir tiesības uz sekojošiem atbalsta veidiem un atvieglojumiem:
Braukšanas maksas atvieglojumi
Atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr.872 "Noteikumi par pasažieru kategorijām, kuras ir tiesīgas izmantot braukšanas maksas atvieglojumus maršrutu tīkla maršrutos" strādājošiem un nestrādājošiem cilvēkiem ar 1. invaliditātes grupu, kā arī personai, kas pavada cilvēku ar 1. invaliditātes grupu vai bērnu ar invaliditāti, ir tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transporta līdzekli.
Lai to izdarītu, cilvēkiem ar invaliditāti ir jāuzrāda invalīda apliecība. (Atgādinām, ka no 2012.gada 1.novembra cilvēkiem ar invaliditāti ir jaunas, uzlabota parauga apliecības. Vienlaikus derīgas ir arī vecā parauga apliecības, kamēr nav beidzies to derīguma termiņš.) Šādu iespēju var izmantot transportā, kas pārvadā pasažierus pilsētas nozīmes, reģionālajā starppilsētu un reģionālajā vietējās nozīmes maršrutā.
Atvieglojumi transporta līdzekļu īpašniekiem
Par 40% ir samazināts apdrošinātāja noteiktās apdrošināšanas prēmijas maksājums tiem transportlīdzekļu īpašniekiem, kuri ir 1.grupas invalīdi. To paredz Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums.
Ja vieglā automobiļa, motocikla, tricikla vai kvadricikla īpašnieks, turētājs vai valdītājs ir 1.grupas invalīds, nav jāmaksā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis. Atbrīvojumu piemēro par vienu šā cilvēka īpašumā, turējumā vai valdījumā reģistrētu iepriekš minēto transportlīdzekli. Tas noteikts Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā.
Vienlaikus vieglo automobiļu un motociklu nodokli nemaksā 1.grupas invalīdi ar pārvietošanās traucējumiem, kuriem ir noteiktas medicīniskās indikācijas speciāli pielāgoto vieglo automobiļu iegādei un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensācijai. Šāds atvieglojums likumā "Par vieglo automobiļu un motociklu nodokli" ir paredzēts par vienu uz attiecīgā cilvēka vārda reģistrētu speciāli pielāgoto vieglo automobili.
Cilvēkiem ar 1.grupas invaliditāti transportlīdzekļu reģistrācijas valsts nodevas likme ir 3,55 lati. Lai saņemtu transportlīdzekļu reģistrācijas valsts nodevas atvieglojumu, jāuzrāda invalīda apliecība. To paredz MK noteikumi Nr.669 "Noteikumi par traktortehnikas un tās piekabju reģistrācijas valsts nodevu".
"Atbrīvojumu piemēro par vienu īpašumā, turējumā vai valdījumā reģistrētu transportlīdzekli."
Cilvēki ar 1.grupas invaliditāti ir atbrīvoti no maksas par vairākiem Ceļu satiksmes drošības direkcijas pakalpojumiem. Proti, tiem nav jāmaksā par atļauju piedalīties ceļu satiksmē, ja to piešķir ar speciālas vadības sistēmu aprīkotam vieglajam automobilim, kurš reģistrēts vadītājam invalīdam, kā arī automobilim ar pārnesumkārbas automātisko vadību, kurš reģistrēts vadītājam invalīdam ar kustību traucējumiem.
Nav jāmaksā par transportlīdzekļa tehnisko ekspertīzi pēc tā pārbūves vieglajam automobilim, ja tas pieder vadītājam invalīdam un pēc pārbūves uzstādīta speciāla vadības sistēma. Tāpat bezmaksas ir transportlīdzekļa tehniskā apskate ar speciālas vadības sistēmu aprīkotam vieglajam automobilim, ja tas reģistrēts vadītājam invalīdam, kā arī transportlīdzekļa tehniskā apskate automobilim ar pārnesumkārbas automātisko vadību, ja tas reģistrēts vadītājam invalīdam ar kustību traucējumiem.
Iepriekšminētā kārtība noteikta MK noteikumos Nr.1031 "Noteikumi par valsts akciju sabiedrības "Ceļu satiksmes drošības direkcija" pakalpojumu cenrādi".
Sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumi
Virkni pakalpojumu paredz Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums.
No valsts budžeta tiek finansēti ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju pakalpojumi vairākām cilvēku grupām:
Cilvēki, kas vecuma vai veselības stāvokļa dēļ nespēj sevi aprūpēt, var saņemt aprūpi mājās. Tas īpaši svarīgi ir situācijās, kad ģimenes locekļi objektīvu apstākļu dēļ paši aprūpi nespēj nodrošināt.
Tāpat cilvēkiem darbspējas vecumā, kuri nespēj strādāt iepriekšējā profesijā, ir tiesības saņemt profesionālās rehabilitācijas pakalpojumus. To paredz MK noteikumi Nr.271 "Kārtība, kādā personas saņem profesionālās rehabilitācijas pakalpojumus".
Cilvēkiem ar fiziska, kā arī garīga rakstura traucējumiem aprūpi, kā arī iespēju iesaistīties fiziskās un garīgās aktivitātēs un iekļauties sabiedrībā nodrošina dienas aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas.
Cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem ir iespēja saņemt tehniskos palīglīdzekļus par valsts budžeta līdzekļiem. Tās ir ortozes, protēzes un ortopēdiskie apavi, kas atbilstoši medicīniskajām indikācijām ir izgatavoti vai pielāgoti konkrētajai personai, personiskās pārvietošanās palīgierīces, personiskās aprūpes palīglīdzekļi, tehniskie palīglīdzekļi cilvēkiem ar redzes un dzirdes zudumu, surdotehnika un tiflotehnika.
Šādi atvieglojumi noteikti gan Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, gan vairākos Ministru kabineta noteikumos: Tehnisko palīglīdzekļu noteikumi (Nr.1474), "Kārtība, kādā Latvijas Neredzīgo biedrība un Latvijas Nedzirdīgo savienība sniedz sociālās rehabilitācijas pakalpojumus un nodrošina tehniskos palīglīdzekļus – tiflotehniku un surdotehniku" (Nr.1472).
"Ir iespēja saņemt tehniskos palīglīdzekļus par valsts budžeta līdzekļiem."
MK noteikumi Nr.279 "Noteikumi par kārtību, kādā personas saņem sociālās rehabilitācijas pakalpojumus sociālās rehabilitācijas institūcijās, un prasībām sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzējiem" nosaka tiesības cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem darbspējīgā vecumā saņemt līdz 21 dienu ilgu valsts apmaksātu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu kursu.
MK noteikumi Nr.1170 "Noteikumi par kārtību, kādā personas ar invaliditāti saņem atbalstu mājokļa pielāgošanai, un atbalsta saņemšanas nosacījumiem" paredz, ka cilvēkiem ar 1.grupas invaliditāti ir tiesības saņemt atbalstu viena mājokļa pielāgošanai.
Cilvēkiem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem ir tiesības īrēt sociālo dzīvokli. To nosaka MK noteikumi Nr.233 "Noteikumi par dokumentiem, kas apliecina personas (ģimenes) tiesības īrēt sociālo dzīvokli, un dzīvokļa kopējās platības normām".
Atbrīvojumi no valsts nodevām
Cilvēkiem ar 1.grupas invaliditāti nav jāmaksā:
Cilvēkiem ar 1.grupas invaliditāti valsts nodeva
Iepriekšminēto nosaka MK noteikumi Nr.133 "Noteikumi par valsts nodevu par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu".
Valsts nodeva
Nodokļu atvieglojumi
Atbilstoši MK noteikumiem Nr.138 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumiem invalīdiem, politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem" cilvēkiem ar 1.invaliditātes grupu ir tiesības uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa papildu atvieglojumu – 1296 latiem gadā.
Bezdarbnieka, darba meklētāja statuss
Bezdarbnieka statusu var iegūt, ja cilvēks:
Darba meklētāja statusu var iegūt, ja cilvēks ir sasniedzis 15 gadu vecumu, nav uzņemts pamatizglītības programmā klātienē u.c.
Iepriekšminēto paredz gan Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likums, gan MK noteikumi Nr.891 "Bezdarbnieka un darba meklētāja statusa piešķiršanas kārtība un statusa piešķiršanai nepieciešamie dokumenti".
Ja cilvēkam ar invaliditāti ir piešķirts bezdarbnieka statuss, viņam ir tiesības uz materiālo atbalstu mācību, pārkvalifikācijas un kvalifikācijas paaugstināšanas laikā. To nosaka MK "Noteikumi par bezdarbnieka stipendiju profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas un kvalifikācijas paaugstināšanas laikā un neformālās izglītības ieguves laikā" (Nr.212).
Studiju kredīti
Ja studējošajiem, kuri vēlas saņemt kredītu, ir vienādi sekmības rādītāji, augstskolas komisija kredītus vispirms piešķir invalīdiem, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem, kā arī studējošajiem no trūcīgām un daudzbērnu ģimenēm. Savukārt, ja kredīta ņēmējs miris vai kļuvis par 1.grupas invalīdu, kredītu un kredīta procentus dzēš (noraksta).
Šāda kārtība noteikta MK noteikumos Nr.445 "Kārtība, kādā no valsts budžeta līdzekļiem tiek piešķirts un atmaksāts studējošo kredīts", MK noteikumos Nr.219 "Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts no valsts budžeta līdzekļiem", MK noteikumos Nr.220 "Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu".
Atpūta
Cilvēkiem ar invaliditāti ir tiesības makšķerēt bez makšķerēšanas kartes. Lai to varētu darīt, cilvēkiem ar invaliditāti no 16 līdz 65 gadiem nepieciešama invaliditātes apliecība. To paredz MK "Noteikumi par ūdenstilpju un rūpnieciskās zvejas tiesību nomu un zvejas tiesību izmantošanas kārtību" (Nr.918) un MK Makšķerēšanas noteikumi (Nr.1498).
Cilvēkiem ar invaliditāti ir noteikta zemāka maksa par valsts muzeju sniegtajiem pakalpojumiem. Tas paredzēts MK "Noteikumos par valsts aģentūras "Latvijas Nacionālais vēstures muzejs" sniegto publisko maksas pakalpojumu cenrādi" (Nr.946) un MK "Noteikumos par valsts aģentūras "Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs" publisko maksas pakalpojumu cenrādi" (Nr.626).