SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
29. jūlijā, 2010
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Lauku attīstība
11
11

PVN biedrībām un nodibinājumiem – attiecināms, ja nav atgūstams

Publicēts pirms 14 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Valsts ieņēmumu dienesta izpratnē rotaļu laukuma izbūve nav uzskatāma par saimniecisku darījumu, jo ieguldītajai investīcijai ir jānes ieņēmumi vai peļņa, bet šajā gadījumā ieņēmumi būs mazi vai to nebūs nemaz.

FOTO: A.F.I.

Ministru kabinets 20.jūlijā pieņēma grozījumus vairākos Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātajos noteikumos, paredzot, ka pievienotās vērtības nodoklis (PVN) biedrībām un nodibinājumiem ir iekļaujams attiecināmajās izmaksās, pretendējot uz publisko atbalstu lauku un zivsaimniecības attīstībai, kā arī lauksaimniecības produktu informatīvajiem un veicināšanas pasākumiem.

Apstiprinātie jaunie nosacījumi groza šādus normatīvos aktus:

  • „Kārtība, kādā piešķir valsts un Eiropas Savienības atbalstu zivsaimniecības attīstībai pasākumam „Jaunu noieta tirgu sekmēšana un reklāmas kampaņas””,
  • „Kārtība, kādā piešķir valsts un Eiropas Savienības atbalstu zivsaimniecības attīstībai atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā pasākumam „Investīcijas zvejas ostās un zivju izkraušanas vietās””,
  • „Kārtība, kādā piešķir, administrē un uzrauga Eiropas Savienības un valsts atbalstu informatīvajiem un veicināšanas pasākumiem attiecībā uz lauksaimniecības produktiem”,
  • „Kārtība, kādā piešķir valsts un Eiropas Savienības atbalstu lauku attīstībai pasākumam „Konkurētspējas veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” un pasākumam „Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā””,
  • „Kārtība, kādā piešķir valsts un Eiropas Savienības atbalstu atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā Eiropas Zivsaimniecības fonda pasākumiem zivsaimniecībai nozīmīgo teritoriju attīstības stratēģiju īstenošanai”,
  • „Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība zivsaimniecības attīstībai atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā aktivitātei "Investīcijas ražošanas, pārstrādes vai mārketinga iekārtās un infrastruktūrā””.

Grozījumi iepriekšminētajos noteikumos, kas nosaka kārtību septiņiem ES publiskā līdzfinansējuma pasākumiem, kuros uz atbalstu var pretendēt biedrības un nodibinājumi, stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā laikrakstā „Latvijas Vēstnesis”.

Lai novērstu nozīmīgu pretrunu likumos

Princips visiem grozījumiem iepriekšminētajos valdības noteikumos ir vienāds: biedrībām un nodibinājumiem PVN tiks iekļauts attiecināmajās izmaksās, ja tas nav atgūstams saskaņā ar normatīvajiem aktiem par pievienotās vērtības nodokli.

„Ja biedrība vai nodibinājums realizē projektu un projekta gaitā ir veikti darījumi, kuri ir ar PVN apliekami darījumi, bet nav saistīti ar biedrības vai nodibinājuma saimniecisko darbību, un no kuriem nebūs atgūstams PVN, tad PVN par šiem darījumiem tiks ieskaitīts attiecināmajās izmaksās. Tas nozīmē, ka biedrība un nodibinājums finansējumu jau uzreiz saņems ar PVN,” grozījumu principu skaidro ZM Lauku attīstības atbalsta departamenta direktora vietniece Andra Balode.

Likuma „Par pievienotās vērtības nodokli” paskaidrojošais normatīvais akts (Ministru kabineta 2006.gada 14.novembra noteikumi Nr.933) nosaka, kādos gadījumos PVN nav atskaitāms kā priekšnodoklis. Tas ir: ja konkrētajam darījumam nav saimnieciskā darījuma un peļņas gūšanas rakstura. Tādējādi, ja iegādātās preces un pakalpojumi netiek izmantoti saimnieciskajā darbībā (apliekamo darījumu nodrošināšanai), tad samaksātais PVN par šīm precēm un pakalpojumiem nav atskaitāms kā priekšnodoklis (tātad ir neatgūstams). Piemēram, ja „Leader” projektā ir uzbūvēts bērnu rotaļu laukums, tad šis laukums būs pieejams visiem bērniem, bez samaksas par tā izmantošanu vai arī tā būs ļoti simboliska – lai segtu ekspluatācijas izdevumus: sakopšanas un uzturēšanas darbus.

"Biedrībām un nodibinājumiem ZM administrētajos projektos PVN tiks iekļauts attiecināmajās izmaksās, ja tas nav atgūstams saskaņā ar normatīvajiem aktiem par pievienotās vērtības nodokli."

„Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izpratnē šis nav uzskatāms par saimniecisku darījumu, jo ieguldītajai investīcijai ir jānes ieņēmumi vai peļņa, bet šajā gadījumā ieņēmumi būs mazi vai to nebūs nemaz,” klāsta A. Balode. „Pat ja investīcijas, iespējams, bijušas mērāmas daudzos tūkstošos latu. Šādā situācijā līdz šim biedrība vai nodibinājums vērsās VID un lūdza atgriezt PVN. Bet VID to neatmaksāja, ja šim darījumam nav saimnieciska darījuma rakstura vai arī tas nav saistīts ar biedrības vai nodibinājuma saimniecisko darbību.”

Savukārt Biedrību un nodibinājumu likums paredz to, ka biedrībai un nodibinājumam saimnieciska darbība var būt papilddarbības veidā, kā arī tā var veikt citu saimniecisko darbību, lai sasniegtu biedrības un nodibinājuma mērķus. Šeit veidojas pretruna starp abiem likumiem, bet to novērst nav ZM spēkos un kompetencē.

„Tādēļ, lai biedrībām un nodibinājumiem nebūtu neplānoti jāzaudē vairāk nekā piektā daļa projekta naudas, risinājums ir : šos darījumus, kas veikti ZM administrētajos projektos, iekļaut attiecināmajās izmaksās,” izeju no situācijas komentē departamenta direktora vietniece.

Kā rīkoties, lai saņemtu PVN atmaksu

Lai noteikumu jauno pieeju PVN piemērotu, Lauku atbalsta dienests (LAD) ikkatru biedrības vai nodibinājuma projektu, uz kuru varētu attiekties šā izņēmuma norma, sūtīs izvērtēt VID. Ja VID izziņā būs teikts, ka konkrētajā situācijā PVN nav atgūstams, tad LAD projektam atvēlētajā summā iekļaus arī PVN daļu. Ja ne – tad biedrība un nodibinājums PVN varēs iekļaut priekšnodoklī. Kā arī, lai PVN atmaksātu, tad investīcijām un ieņēmumiem no saimnieciskās darbības ir jābūt samērojamām. Ja investīcijas ir ap 100 000 latu, bet ieņēmumi no it kā saimnieciskās darbības – tikai daži lati, tad PVN atgūstams nebūs investīciju un ieņēmumu nesamērojamības dēļ.

A. Balode skaidro, ka uz PVN atmaksu var cerēt biedrības un nodibinājumi, kuri realizēja vai kuriem ir apstiprināti projekti no šā, 2007.–2013. programmēšanas perioda naudas. Te gan ir viena svarīga nianse: uz 2006. un 2007.gadā realizētajiem projektiem attiecās pārejas noteikumi, kuru darbības laikā PVN biedrībām un nodibinājumiem joprojām bija atgūstams. „Bet no 2008.gada gan situācija mainījās un PVN biedrībām un nodibinājumiem, kas ir reģistrējušās kā PVN maksātājas, bija situācijas, kad šis nodoklis bija jānomaksā,” stāsta A. Balode. „Projektu, kuriem ir problēmas ar PVN atmaksu no VID, nav daudz, taču katrs projekts tiks vērtēts individuāli, lai lemtu par PVN iekļaušanu attiecināmajās izmaksās.”

"Uz PVN atmaksu var cerēt biedrības un nodibinājumi, kuri realizēja vai kuriem ir apstiprināti projekti no šā, 2007.–2013. programmēšanas perioda naudas."

Tātad arī par jau apstiprinātiem projektu iesniegumiem, kas vēl nav noslēgušies, un arī tiem, kas jau ir noslēgušies, visa šā un nākamā gada laikā, līdz 2011.gada 31.decembrim, biedrības un nodibinājumi varēs fiziski doties uz LAD, nevis uz VID, iesniedzot grozījumus projekta iesniegumā par PVN iekļaušanu attiecināmajās izmaksās. Ja par atbalsta saņēmēja darījumiem PVN nav tiesību atskaitīt no valsts budžetā maksājamās nodokļa summas kā priekšnodokli normatīvajos aktos par pievienotās vērtības nodokli noteiktajā kārtībā, LAD pieņems lēmumu par grozījumu projekta iesniegumā apstiprināšanu un publiskā finansējuma piešķiršanu.

Attiecībā uz atbalstu informatīvajiem un veicināšanas pasākumiem lauksaimniecības produktiem programmas iesniedzējs (biedrība vai nodibinājums) par jau īstenotām programmām var iesniegt LAD iesniegumu par PVN iekļaušanu attaisnotos izdevumos līdz 2011.gada 31.decembrim. Ja programmas iesniedzēja darījumos pievienotās vērtības nodokli nav tiesību atskaitīt no valsts budžetā maksājamās nodokļa summas kā priekšnodokli normatīvajos aktos par pievienotās vērtības nodokli noteiktajā kārtībā, tad LAD slēgs papildu vienošanos ar programmas iesniedzēju par finansējuma piešķiršanu.

Labs saturs
11
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI