FOTO: Freepik.
Ik gadu plānots novirzīt budžeta līdzekļus pacientiem neatliekamos gadījumos zāļu un medicīnisko ierīču iegādei, kā arī atsevišķām pacientu grupām nodrošināt 100% kompensāciju nepārtrauktās glikozes līmeņa uzraudzības sistēmām. Šīs un citas izmaiņas paredz izstrādātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”, kas līdz 4. aprīlim nodoti sabiedriskajai apspriešanai.
MK noteikumus “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība” iecerēts papildināt ar jaunu XI1 nodaļu “Zāļu un medicīnisko ierīču kompensācija neatliekamos gadījumos”.
Tajā noteikts, ka Nacionālais veselības dienests (NVD) katru gadu no zāļu kompensācijai paredzētajiem valsts budžeta līdzekļiem rezervē ne vairāk kā vienu miljonu eiro zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijai pacientiem neatliekamos gadījumos dzīvības glābšanai.
Iecerēts, ka lēmumu par zāļu vai medicīnisko ierīču lietošanas nepieciešamību konkrētam pacientam neatliekamos gadījumos, lai glābtu viņa dzīvību, pieņems VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca”, VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” un SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” izveidots kopīgs konsilijs.
Klīniskās universitātes slimnīca, kas nodrošinās pacienta ārstēšanu atbilstoši konsīlijam, par saviem līdzekļiem iegādāsies pacientam vajadzīgās zāles, ņemot vērā to nepieciešamību, bet nepārsniedzot vienu 12 mēnešu ārstēšanās kursu, un NVD apmaksās pacientam izlietoto zāļu vai medicīnisko ierīču izdevumus atbilstoši klīniskās universitātes slimnīcas iesniegtajam rēķinam, bet ne vairāk kā 12 mēnešu ārstēšanas kursam un nepārsniedzot kopējo finansējumu.
Šim mērķim paredzētos līdzekļus administrēs NVD, un dienesta tīmekļvietnē tiks publicēta informācija par pieejamo līdzekļu atlikumu un izlietojumu.
Noteikts, ka konsīlijam būs liegts pieņemt jaunus lēmumus par zāļu vai medicīnisko ierīču izdevumu segšanu, ja visi šim mērķim paredzētie līdzekļi būs izlietoti vai iezīmēti terapijas nodrošināšanai konkrētam pacientam, līdz brīdim, kamēr netiks rezervēti līdzekļi nākamajam periodam. Iepriekšējo gadu līdzekļu atlikums tiks pieskaitīts nākamajam kalendārajam gadam.
Grozījumos iecerēts arī paplašināt kompensējamās medicīnisko ierīču grupas, nosakot 100% kompensācijas apmēru nepārtrauktas glikozes līmeņa uzraudzības sistēmām. Šo kompensāciju paredzēts nodrošināt pacientēm ar 1. vai 2. tipa cukura diabētu, kuras saņem insulīna terapiju grūtniecības laikā un līdz 70 dienām pēcdzemdību periodā, pacientiem pēc orgānu transplantācijas, kā arī pacientiem pēc aizkuņģa dziedzera rezekcijas.
Noteikumu projekts paredz arī mazināt birokrātisko slogu zāļu ražotāju pārstāvjiem. Piemēram, iecerēts paplašināt gadījumu skaitu, kad iesniedzējam nebūs NVD jāiesniedz Zāļu valsts aģentūras atzinums zāļu kompensācijas nosacījumu pārskatīšanai.
Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portālā). Lai piedalītos sabiedriskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”. Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2006. gada 31. oktobra noteikumos Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība””), un augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona. Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”. Izteikt priekšlikumus un iebildumus par grozījumu projektu var līdz 4. aprīlim. |
Informāciju apkopoja Santa Galiņa, LV portāls.