NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
18. decembrī, 2024
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Nodokļi
2
3
2
3

Pieņemti noteikumi kadastrālo vērtību noteikšanai 2025. gadā un turpmākai pilnveidei

FOTO: Kaspars Nordens, LETA.

Lai no 2025. gada piemērotu Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā paredzētās divas kadastrālās vērtības – fiskālo un universālo –, valdība 17. decembrī apstiprināja vairākus Ministru kabineta noteikumus. Fiskālā vērtība ir īpaši nozīmīga tāpēc, ka pēc tās tiks aprēķināts nekustamā īpašuma nodoklis, un šim mērķim pašreizējā kadastrālā vērtība nemainīsies, līdz ar to nodokļa maksājums nepieaugs. 

17. decembrī Ministru kabinetā pieņemti šādi noteikumu grozījumi un noteikumi (projekti): 

  • grozījumi Ministru kabineta 2006. gada 20. jūnija noteikumos Nr. 496 “Nekustamā īpašuma lietošanas mērķu klasifikācija un nekustamā īpašuma lietošanas mērķu noteikšanas un maiņas kārtība”;
  • grozījumi Ministru kabineta 2023. gada 7. marta noteikumos Nr. 116 “Būvju kadastrālās uzmērīšanas noteikumi”;
  • grozījumi Ministru kabineta 2012. gada 10. aprīļa noteikumos Nr. 263 “Kadastra objekta reģistrācijas un kadastra datu aktualizācijas noteikumi”;
  • grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 18. februāra noteikumos Nr. 103 “Kadastrālās vērtēšanas noteikumi”;
  • Ministru kabineta noteikumi “Kadastrālo vērtību bāze universālās kadastrālās vērtības aprēķinam”.

Fiskālā kadastrālā vērtība tiks izmantota, lai aprēķinātu nodokļus, valsts nodevas un citus maksājumus valsts vai pašvaldības budžetā.  

Fiskālo kadastrālo vērtību aprēķina un aktualizē atbilstoši 2024. gadā spēkā esošajai kadastrālo vērtību bāzei, kas atbilst 2012. gada tirgus datiem. Tas nozīmē, ka nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi 2025. gadā nepieaugs.  

Universālā kadastrālā vērtība tiks noteikta, balstoties uz nekustamā īpašuma tirgus situāciju 2022. gadā, nepārsniedzot 80% no vidējā cenu līmeņa. 

Plašāk par tēmu LV portālā >> 

Uz nepilnībām kadastrālās vērtēšanas noteikumos un metodikā valdības sēdē norādīja nevalstisko organizāciju pārstāvji. Tostarp tika minēts, ka joprojām netiekot ievērots likumā paredzētais savstarpējās salīdzināmības princips. Praksē konstatētas universālo kadastrālo vērtību neatbilstības, kurām nevajadzētu pārsniegt 80% no vidējā cenu līmeņa, tomēr dažos gadījumos šīs vērtības ir lielākas.  

Tālākie soļi 

Valdības sēdes protokollēmumos noteikumu izstrādātājai Tieslietu ministrijai uzdots turpināt darbu pie kadastrālās vērtēšanas metodikas pilnveides, ievērojot Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma 66. panta otrajā daļā noteiktos kadastrālās vērtēšanas principus, savukārt tieslietu ministram līdz 2027. gada 15. maijam jāiesniedz Ministru kabinetā kadastrālo vērtēšanu regulējošie normatīvo aktu projekti un jauna kadastrālo vērtību bāze. 

Viens no likuma 66. pantā ietvertajiem principiem ir savstarpējā salīdzināmība, saskaņā ar kuru savstarpēji salīdzināmas kadastrālās vērtības tiek noteiktas visiem kadastra objektiem, nodrošinot, ka nekustamā īpašuma tirgū novērotiem savstarpēji līdzīgiem objektiem atbilstoši to galvenajiem vērtību ietekmējošajiem rādītājiem kadastrālās vērtības ir līdzīgas, bet objektiem, kas reti nonāk brīvā tirgū vai tajā nenonāk, – kadastrālās vērtības atbilst nekustamā īpašuma grupas ekonomiskajam labumam. 

Tieslietu ministrija informēja, ka darbs pie noteikumu un metodikas pilnveides tiks turpināts jau janvārī un februārī.  

Noteikumi un pašreiz izstrādātais regulējums ir pirmais solis, lai sāktu sakārtot sistēmu un nebūtu jāturpina dzīvot ar 2012. gada kadastrālajām vērtībām.  

Tieslietu ministrija par kopā ar Valsts zemes dienestu izstrādāto kadastrālās vērtēšanas metodikas pilnveides tiesisko regulējumu norāda, ka līdz 2029. gadam kadastrālajā vērtēšanā plānots ieviest maksimāli automatizētu procesu, nodrošinot pilnībā caurskatāmu un viegli izsekojamu katra īpašuma vērtības aprēķinu, kas balstīsies uz publiski pieejamajiem datiem. Vienlaikus ministrija atkārtoti atgādina – kadastrālās vērtēšanas izmaiņas neietekmēs nodokļus un nodevas 2025. gadā.  

Šobrīd finiša taisnē nonācis kadastrālās vērtēšanas reformas pirmais posms, kas jau būtiski mazinās administratīvo slogu vairākos ar nekustamajiem īpašumiem saistītos procesos – tie kļūs vienkāršāki un lētāki.  

Kadastrālās vērtēšanas sistēmas uzlabojumi ļaus atteikties no administratīvajiem aktiem, jo dati no valsts reģistriem tiks atjaunoti automātiski.  

Iegūstot kvalitatīvākus datus, tiks paātrināti un vienkāršoti arī citi procesi – piemēram, teritorijas plānošana, neapbūvētas zemes mērķu noteikšana un ēku vērtēšana.   

Kāpēc divas kadastrālās vērtības 

Lai novērstu nodokļu izmaksu pieaugumu, bet vienlaikus turpinātu pilnveidot kadastrālās vērtēšanas metodiku, tika rasts iedzīvotājiem labvēlīgs risinājums, nošķirot divas kadastrālās vērtības.  

2024. gada 30. maijā Saeima pieņēma grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, kas no 2025. gada 1. janvāra paredzēs divas kadastrālās vērtības – fiskālo un universālo. 

Iedzīvotājiem nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi 2025. gadā nepieaugs. 

Fiskālā kadastrālā vērtība paliks līdzšinējā apmērā un tiks izmantota nekustamā īpašuma nodokļa un visu citu nodokļu un nodevu aprēķinam. 

Savukārt universālā kadastrālā vērtība nodrošinās patiesāku priekšstatu par īpašuma tirgus cenu. To izmantos zemes likumiskās lietošanas maksas noteikšanai, grāmatvedībā un finanšu pārskatos, kā arī citiem, ar nodokļiem un maksājumiem nesaistītiem mērķiem.   

Universālā kadastrālā vērtība būs iespējami pietuvināta īpašumu tirgus cenu līmenim.  

Kadastrālo vērtību noteikšanā precīzāk ņems vērā ēku vecumu un labiekārtojumu, tādējādi sasniedzot kopumā labāku kadastrālo vērtību vidējo atbilstību nekustamā īpašuma tirgum, jo tiks izmantoti jaunāki tirgus darījumu dati. Atjaunotās kadastrālās vērtības varēs izmantot plašāk, piemēram, gadījumos, kad precīzāks sertificēts vērtējums nav nepieciešams, skaidro TM. 

Kadastrālā vērtēšana ir masveida process, kurā tiek noteikta aptuvenā īpašuma vērtība, balstoties uz kadastrā reģistrētajiem datiem un vidējām tirgus tendencēm.   

Līdzšinējās kadastrālās vērtības tika noteiktas, balstoties uz 2012. gada tirgus datiem. Vairāk nekā 10 gadu laikā nekustamā īpašuma tirgū ir ievērojami kāpušas cenas, tādēļ pašreizējās kadastrālās vērtības neatspoguļo objektīvo situāciju. Jaunāku darījumu datu izmantošana ir visbūtiskākais ieguldījums masveida vērtēšanas sistēmas kvalitātē, uzsver Tieslietu ministrija. 

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI