Komandējuma laika aprēķināšana

J
jautā:
15. janvārī, 2016
inga

Darba devējs 2015.gada 31.martā nosūtīja darbinieku komandējumā uz citu uzņēmumā filiāli uz 3 mēnešiem. Kad beidzas komandējums? Kad darbiniekam jāierodas darbā?

A
atbild:
04. februārī, 2016
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Par darbinieka nosūtīšanu komandējumā tiek izdots rīkojums, kā to nosaka Ministru kabineta 12.10.2010. noteikumu Nr.969 „Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi ” 2.punkts. Parasti rīkojumā tiek norādīti komandējuma sākuma un beigu datumi.

Ja beigu datums rīkojumā nav norādīts, tad trīs mēnešu termiņu aprēķināšana notiek saskaņā ar Darba likuma 16.panta  trešo daļu, proti „termiņš, kas skaitāms mēnešos, izbeidzas termiņa pēdējā mēneša attiecīgajā datumā”.

Kā norādīts Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedumā lietā SKC-849/2011 par „attiecīgo datumu” atbilstoši vispārpieņemtajai izpratnei par mēneša garumu atzīstams pēdējā mēneša iepriekšējās dienas datums.

Ņemot vērā iepriekšminēto, komandējuma pirmā diena ir 2015.gada 31.marts, pēdējā diena ir 2015.gada 30.jūnijs, darbiniekam jāierodas pastāvīgajā darbavietā 2015.gada 1.jūlijā.