Uz uzdāvināto īpašumu brālim tiesību nav

J
jautā:
06. novembrī, 2015
Guna

Kas no radiniekiem var apstrīdēt dāvinājuma līgumu un pieprasīt daļu kompensēt? Mamma man uzdāvināja māju 2010.gadā. Tagad viņa ir mirusi. Zemesgrāmatā īpašums reģistrēts uz mana vārda. Kādas tiesības uz uzdāvināto māju ir brālim un viņa 2 bērniem? Vai tas ir darāms tiesas ceļā vai pie notāra?

A
atbild:
17. novembrī, 2015
Latvijas Notariāts
Dita Reliņa, Zvērinātu notāru padomes Juridiskās nodaļas vadītāja

Uz uzdāvināto īpašumu brālim tiesību nav, tomēr viņam var būt tiesības izprasīt savu neatņemamo daļu naudas izteiksmē.

Civillikums noteic, ka gadījumā, kad dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka neatņemamās daļas tiesīgajām personām neatliek neatņemamās daļas, tad viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas. Aprēķinot neatņemamo daļu, jāņem par pamatu dāvinātāja mantas stāvoklis dāvināšanas laikā. Bet, ja šī manta vēlāk pavairojusies, tad šis pavairojums jāievēro.

Neatņemamās daļas tiesīgie ir laulātais un bērni, kam ir tiesības uz neatņemamo daļu, kas naudas izteiksmē sastāda pusi no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais mantotu pēc likuma, ja dāvinājums nebūtu bijis.