Vārdu un uzvārdu varēs mainīt pēc sodāmības dzēšanas

J
jautā:
06. septembrī, 2015
Oskars

Labdien, saņēmu Jūsu atbildi par vārda un uzvārda maiņu. Bet palika viens nesaprotams jautājums  -persona ir sodīta par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, un sodāmība nav dzēsta vai noņemta. Es biju sodīts un Valsts probācijas dienests beidzās šī gada jūlijā, vai sodāmība ir dzēsta un noņemta? Vai arī ir jāgaida vēl gads pēc šī visa? Un tad tikai varu nomainīt vārdu un uzvārdu. Paldies.

A
atbild:
21. septembrī, 2015
Vineta Vilcāne
speciāli LV portālam

Atteikt vārda un uzvārda maiņu personai saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 8.pantu var, ja persona ir sodīta par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu un sodāmība nav dzēsta vai noņemta.

Laika periods, pēc kura sodāmība būs dzēsta un noņemta un varēsiet nomainīt vārdu un uzvārdu, ir atkarīgs no Jūsu individuālās situācijas.

Krimināllikuma 63.pantā par sodāmības dzēšanu un noņemšanu teikts:

„Par nesodītām atzīstamas:

1) personas, kas atbrīvotas no soda ar tiesas spriedumu vai attaisnotas;

2) personas, kurām iestājies likumā paredzētais notiesājoša sprieduma izpildīšanas noilgums;

3) nosacīti notiesātas personas — gadu pēc pārbaudes laika beigām, bet papildsoda piemērošanas gadījumā — gadu pēc papildsoda izciešanas laika beigām, ja pārbaudes laikā vai papildsoda izciešanas laikā iestādes, kuras izpilda nolēmumu, nav konstatējušas pārkāpumu;

4) pēc viena gada — personas, kas izcietušas īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu;

5) pēc diviem gadiem — personas, kas izcietušas brīvības atņemšanas sodu, ne ilgāku par trim gadiem;

6) pēc pieciem gadiem — personas, kas izcietušas brīvības atņemšanas sodu, ilgāku par trim gadiem, bet ne ilgāku par pieciem gadiem;

7) pēc astoņiem gadiem — personas, kas izcietušas brīvības atņemšanas sodu, ilgāku par pieciem gadiem, bet ne ilgāku par desmit gadiem;

8) pēc desmit gadiem — personas, kas izcietušas brīvības atņemšanas sodu, ilgāku par desmit gadiem.”

Varat vērsties Sodu reģistrā, lai noskaidrotu precīzu termiņu. Plašāka informācija atrodama Iekšlietu ministrijas Informācijas centra mājaslapā.