Vecāku tiesības uz papildatvaļinājumu par bērniem

J
jautā:
10. maijā, 2023
Jānis Kalniņš

Vēlējos uzdot jautājumu par papildatvaļinājumu. Cik dienu papildatvaļinājums pienākas, ja man ir 3 bērni? Viņiem ir 15, 8 un 7 gadi.
Pēc Darba likuma 151.panta par papildatvaļinājumu saprotu, ka man papildatvaļinājumā pienākas 3 darba dienas, jo manā aprūpē ir 3 bērni vecumā līdz 16 gadiem. Darba devējs saka, ka man pienākoties tikai 1 papildatvaļinājuma diena, jo manā aprūpē esot mazāk par 3 bērniem vecumā līdz 14 gadiem.
Kā ir pareizi šajā gadījumā?
Fragments no Darba likuma: “151.pants. Papildatvaļinājums
(1) Ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu piešķir:
1) darbiniekiem, kuru aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, — trīs darba dienas;
2) darbiniekiem, kuru darbs saistīts ar īpašu risku, — ne mazāk kā trīs darba dienas;
3) darbiniekiem, kuru aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem, — ne mazāk par vienu darba dienu.”

A
atbild:
17. maijā, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darbiniekam, kurš darba devējam, uzrādot atbilstošus dokumentus, var apliecināt, ka tam ir bērni, pienākas darba devēja apmaksāts papildatvaļinājums. Papildatvaļinājuma par bērniem dienu skaits atbilstoši Darba likuma 151.pantam  tiek noteikts pēc bērnu skaita, vecuma un  bērna īpašajām vajadzībām:

  • vismaz 1 diena – ja ir 1 bērns vai 2 bērni līdz 14 gadiem;
  • 3 dienas – ja ir 3 bērni un vairāk bērnu līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadiem.

Šīs papildatvaļinājuma dienas darbinieks var izmantot pēc brīvas izvēles, gan kāda īpašā bērna svētku laikā, gan, piemēram, pievienojot ikgadējam atvaļinājumam un iesniedzot iesniegumu.

Darba devējam ir tiesības iekšējā normatīvajā aktā noteikt lielāku papildatvaļinājuma dienu skaitu, bet nav tiesību likumīgās darbinieka tiesības samazināt.

 Jums atbilstoši norādītajai informācijai ir tiesības uz trim papildatvaļinājuma dienām.