Jārod visiem īpašniekiem pieņemams risinājums

J
jautā:
03. novembrī, 2014
Dairis

Kā pareizi sadalīt mājas pagrabtelpas, ja mājas 4 saimniekiem savi dzīvokļi un zemes domājamās daļas?

A
atbild:
21. novembrī, 2014
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Loģiski būtu, ja arī pagraba telpas sadalītu četrās daļās – pa vienai daļai katram īpašniekam. Ja vēlas dalīt sīkāk un precīzāk, tad varētu izvēlēties kādu kritēriju, piemēram, pagraba domājamās daļas sadalīt proporcionāli dzīvokļu lielumam (ja vien tas ir iespējams).

Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš skaidro: vienošanās par pagrabtelpu sadalījumu ir vienošanās jautājums – ir jāatrod tāds risinājums, kam piekrīt visi četri īpašnieki. „Šeit būtu jāņem vērā vēsturiskā situācija – kā pagrabs veidots, kā iepriekš bijis sadalīts. Ja īpašnieki nespēj vienoties, tad pagrabu var atstāt visiem koplietošanā,” komentē V.Peipiņš.

Civillikuma 1068.pants nosaka: „Rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu, kā visumā, tā arī noteiktās atsevišķās daļās, drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu; bet, ja kāds no viņiem rīkojas atsevišķi, tad šī rīcība ne vien nav spēkā, bet arī uzliek pēdējam pienākumu atlīdzināt pārējiem zaudējumus, kas viņiem ar to nodarīti.”