TĒMA: Tieslietas

Kam jāmaksā uzturlīdzekļi

J
jautā:
04. jūlijā, 2014
Dace Solovjova

Man ir sarežģīta situācija: pēc aprūpes tiesību atjaunošanas bērni (14 un 17 gadus veci) izvēlējās turpmāk dzīvot ar bijušo vīru ( laulība oficiāli nav šķirta), kurš turklāt dzīvo kopā ar bērnu bijušo aizbildni ( savu mammu). Kam un cik man ir jāmaksā alimenti?

A
atbild:
25. jūlijā, 2014
Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija
Baiba Valentinoviča, Juridiskās nodaļas vadītāja

Atbilstoši Civillikuma 179.pantam vecākiem ir pienākums samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2013.gada 15.janvāra noteikumu Nr.37 "Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam" 2.punktu katra vecāka pienākums ir katru mēnesi neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa nodrošināt katram savam bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai minimālos uzturlīdzekļus 30% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas (2014.gadā 96 eiro).

Līdz ar to, ja bērni atrodas tēva ikdienas aprūpē, uzturlīdzekļu maksājumi jānodod tēvam.