Vai darba devējs drīkst likt strādniekam strādāt svētku dienās un nemaksāt par tām dienām kā svētku? Vai darba algas lapiņā jānorāda, ja darbinieks ir strādājis svētku dienās, virsstundas? Un ja līgumā noteikts, ka maksā pēc stundām, vai viņi drīkst noņemt pēc saviem uzskatiem stundas un maksāt no minimālās?
Darba likumā ir noteikta gan darbinieku nodarbināšanas kārtība svētku dienās, gan par to paredzētā atlīdzība.
144.pants. Darbs svētku dienās
Ja nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu darba gaitu, atļauts nodarbināt darbinieku svētku dienā, piešķirot viņam atpūtu citā nedēļas dienā vai izmaksājot atbilstošu atlīdzību.
68.pants. Piemaksa par virsstundu darbu vai darbu svētku dienā
Darbinieks, kas veic virsstundu darbu vai darbu svētku dienā, saņem piemaksu ne mazāk kā 100 procentu apmērā no viņam noteiktās stundas vai dienas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga, – ne mazāk kā 100 procentu apmērā no akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.
Darba koplīgumā vai darba līgumā var noteikt lielāku piemaksu par virsstundu darbu vai darbu svētku dienā.
Darba likuma 71.pantā darba devējam noteikts pienākums (izmaksājot darba samaksu, izsniegt rakstveidā sagatavotu darba samaksas aprēķinu), lai darbiniekam būtu saprotams, par ko un cik ir samaksāts. Darba devējam darba samaksas aprēķins (algas lapiņa) jāizsniedz līdz ar darba algu. Pēc darbinieka pieprasījuma darba devējam ir pienākums šo aprēķinu izskaidrot. Diemžēl likums nenosaka, kāda konkrēti informācija algas lapiņā iekļaujama, to izlemj darba devējs.
No iepriekšminētā izriet, ka:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!