E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36665
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Sapulce ārpus darba laika ir ieskaitāma darba laikā un apmaksājama

J
jautā:
28. jūnijā, 2025
Alīna

Vai un kādā apmērā darba devējam jāapmaksā laiks, ko darbinieks, kurš strādā maiņu darbu ar summēto darba laiku, savā brīvdienā pavadījis darba sapulcē vai darba devēja rīkotās apmācībās? Kāda ir apmaksas kārtība par sapulcē vai darba devēja rīkotās apmācībās pavadīto laiku pirms vai pēc darbinieka darba laika, kas viņam noteikts maiņu grafikā? Vai darba devējs bez iepriekšēja brīdinājuma drīkst šo laiku neapmaksāt (darba līgumā nav punkta par sapulcēm un darba devēja rīkotām apmācībām, to apmaksas vai neapmaksāšanas kārtību)? 

A
atbild:
Šodien
Zaida Kalniņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Valsts darba inspekcija jau iepriekš, sniedzot atbildi uz līdzīgu jautājumu, ir norādījusi, ka situācijā, kad darbiniekam pēc darba devēja pieprasījuma savā atpūtas laikā jāierodas darba sapulcē (tātad jāatrodas darba devējā rīcībā un darbinieks šo atpūtas laiku nevar izmantot pēc saviem ieskatiem), šāds laiks vērtējams kā darba laiks un atbilstoši uzskaitāms un apmaksājams. 

Darba likuma 130. panta pirmā daļa noteic, ka darba laiks šā likuma izpratnē ir laikposms no darba sākuma līdz beigām, kura ietvaros darbinieks veic darbu un atrodas darba devēja rīcībā, izņemot pārtraukumus darbā. Darba laika sākumu un beigas nosaka darba kārtības noteikumos, maiņu grafikos vai darba līgumā. Savukārt Darba likuma 141. pants noteic, ka atpūtas laiks ir laikposms, kura ietvaros darbiniekam nav jāveic viņa darba pienākumi un kuru viņš var izlietot pēc sava ieskata. Atpūtas laiks ietver pārtraukumus darbā, diennakts atpūtu, nedēļas atpūtu, svētku dienas un atvaļinājumus. 

Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 4. novembra Direktīvas 2003/88/EK par konkrētiem darba laika organizēšanas aspektiem 2. pantā ir noteikts, ka darba laiks ir jebkurš laikposms, kurā darba ņēmējs strādā darba devēja labā un veic savu darbu vai pilda pienākumus saskaņā ar valsts tiesību aktiem un/vai praksi. Savukārt atpūtas laiks ir jebkurš laikposms, kas nav darba laiks. Eiropas Savienības Tiesa ir norādījusi, ka Direktīvā darba laika jēdziens ir pretstatīts atpūtas laika jēdzienam, jo abi ir savstarpēji izslēdzoši. 

Līdzīgi ir ar dalību apmācībās. Par apmācības kursa, kas saistīts ar profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu, apmeklēšanu darbiniekam ar darba devēju ir jāvienojas. Ja darba devējs ar rīkojumu nosūta darbinieku uz apmācības kursiem, kas norisinās ārpus darba laika, tad šis laiks ir uzskaitāms par darbinieka darba laiku un ir apmaksājams. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 241 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas