TĒMA: Ekonomika

Pirms koku ciršanas nepieciešams saņemt apliecinājumu

J
jautā:
17. martā, 2014
Jānis Reimanis

Labdien, situācija: personai ārpus pilsētas pieder īpašums (zeme 0,77h), no tā ir meža zeme (0,43h) un robežojās ar valsts mežu. Zemes īpašnieks vēlas nozāģēt dažus kokus (diametrs 10-15cm, bērzs). Kurā gada laikā to drīkst darīt un kur ir jāgriežas? Kādas atļaujas, no kā ir jāsaņem?

A
atbild:
19. martā, 2014
Vineta Vilcāne
speciāli LV portālam

Meža likuma 12.pants nosaka – lai uzsāktu koku ciršanu mežā, nepieciešams apliecinājums. Apliecinājums nav nepieciešams:

1) tādu koku ciršanai, kuru celma caurmērs ir mazāks par 12 centimetriem;
2) koku ciršanai kopšanas cirtē jaunaudzēs līdz 20 gadu vecumam;

3) ja mežaudzes šķērslaukums ir lielāks par kritisko šķērslaukumu, sauso un vēja gāzto koku ciršanai, saglabājot normatīvajos aktos par koku ciršanu un dabas aizsardzību noteiktos sausos un kritušos kokus. Katru gadu pirms šādu koku ciršanas uzsākšanas, bet ne biežāk kā reizi gadā meža īpašnieka vai tiesiskā valdītāja pienākums ir par koku ciršanu paziņot Valsts meža dienestam;

4) robežstigu ierīkošanai un uzturēšanai;
5) infrastruktūras darbības nodrošināšanai (plašāk skatīt Meža likuma 12. panta 3. daļā).

Apliecinājuma saņemšanai Valsts meža dienestā nepieciešams iesniegt iesniegumu, kurā jānorāda sekojoša informācija:

  • dati par iesnieguma iesniedzēju;
  • īpašuma vai tiesiskā valdījuma nosaukums un zemes vienības kadastra apzīmējums;
  • cirtes veids, cirtes izpildes veids, cirsmas numurs, kvartāla numurs, nogabala numurs, izcērtamā platība, plānotās izcērtamās koksnes apjoms;
  • norāde par to, vai mežaudzes šķērslaukums tiks vai netiks samazināts zem kritiskā šķērslaukuma, ja plānota galvenā cirte izlases veidā;
  • norāde par bojājuma cēloni, ja plānota sanitārā cirte;
  • norāde par apliecinājuma saņemšanas veidu.

Vairāk par apliecinājuma saņemšanas kārtību izklāstīts MK noteikumu Nr.935 XIII nodaļā.

Koku ciršanu mežā regulē MK noteikumi Nr.935. Tajos ietverti nosacījumi kailcirtes cirsmu izvietošanai, koku ciršanas kārtība izlases cirtē, neproduktīvas mežaudzes atzīšanas un ciršanas kārtība, sauso, vēja gāzto, slimību inficēto, kaitēkļu invadēto vai citādi bojāto koku ciršanas kārtība, koku ciršanas kārtība ainavu cirtē, koku ciršanas kārtība atmežošanas cirtē.