Sveiki! Vai ir legāli atļauts importēt miega magoni, precīzāk, Papaver somniferum, Izmir bush?
Vai sēklu iegāde var tikt uzskatīta par aizdomīgu darbību un par to ziņots policijai, ņemot vērā, ka šo augu Latvijā ir aizliegts audzēt? Vai uz aizdomu pamata, ka sēklas var tikt izmantotas audzēšanai, var tikt konfiscēta manta?
Atbilstoši Narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī prekursoru likumīgās aprites likuma 6. panta pirmajai daļai Latvijā ir aizliegts audzēt miega magoni (Papaver somniferum), kokaīnkrūmus (Erythroxylum) un Indijas kaņepi (Cannabis sativa subsp. indica). Lauksaimnieciski vai citādi izmantojamās zemēs to īpašnieka vai nomnieka pienākums ir iznīcināt savas zemes platībās augošās miega magones.
Savukārt saskaņā ar minētā likumā 5. pantu ir aizliegts audzēt, ražot, izgatavot, importēt, eksportēt, izplatīt, reklamēt, transportēt, glabāt, nodot par atlīdzību vai bez tās, iegādāties un lietot, kā arī sūtīt cauri Latvijas teritorijai iekļautos augus, vielas un zāles, kas iekļautas Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru I sarakstā.
Proti, saskaņā ar likuma “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” 2. pielikuma “Latvijā kontrolējamās narkotiskās vielas, psihotropās vielas un prekursori un to nelikumīgas aprites iedalījuma apmēri” I sarakstā (aizliegtās sevišķi bīstamās narkotiskās vielas, tām pielīdzinātās psihotropās vielas un augi, kuru nelegāla aprite un ļaunprātīga lietošana apdraud veselību) minēto par augu valsts produktiem ar narkotisku iedarbību tiek uzskatīti magoņu salmi (gan izžāvēti, gan nežāvēti) un preparāti, kas izgatavoti no jebkura veida magonēm, ja tie satur narkotiski aktīvos opija alkaloīdus: morfīnu, kodeīnu, tebaīnu (ekstrakti, uzlējumi un novārījumi ar aktīvās vielas saturu jebkurā daudzumā).
Ja magoņu salmi vai preparāti ir minētā likuma pielikumā noteiktajā daudzumā, tad personu var saukt pie kriminālatbildības.
Jebkurai personai ir pienākums ziņot par izdarītu vai gatavotu noziedzīgu nodarījumu.
Fiziskajām personām nav ierobežojumu ievest magoņu sēklas lietošanai pārtikā daudzumā, kas paredzēts personīgai lietošanai un ko nav plānots izplatīt tirgū.
Vienlaikus, ievedot magoņu sēklas Latvijā, atkarībā no to izmantošanas mērķa var tikt īstenoti kontroles pasākumi, ko veic Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) un Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD). Muita pārbauda PVD izsniegtos dokumentus par veiktajām kontrolēm, lai pārliecinātos par to esamību un atbilstību preces ievešanai.
Ja personai, kas vēlas ievest Latvijā augu sēklas, ir jautājumi par fitosanitārajām prasībām un fitosanitāro robežkontroli, ieteicams sazināties ar kompetentajām iestādēm:
Atbilstoši Krimināllikuma (KL) 42. panta pirmajai daļai mantas konfiskācija ir notiesātā īpašumā esošās mantas piespiedu bezatlīdzības atsavināšana valsts īpašumā. Mantas konfiskāciju var noteikt kā papildsodu. Var konfiscēt arī notiesātā īpašumā esošu mantu, ko tas nodevis citai fiziskajai vai juridiskajai personai.
Savukārt atbilstoši KL 70.10 pantam mantas īpašā konfiskācija ir noziedzīgi iegūtas mantas vai noziedzīga nodarījuma izdarīšanas priekšmeta, vai ar noziedzīgu nodarījumu saistītas mantas piespiedu bezatlīdzības atsavināšana valsts īpašumā. Mantas īpašā konfiskācija nav kriminālsods.
Noziedzīga nodarījuma izdarīšanas priekšmets ir rīki un līdzekļi, kuri bija paredzēti vai tika izmantoti noziedzīga nodarījuma izdarīšanai. (KL 70.12 panta pirmā daļa).
Ar noziedzīgu nodarījumu saistīta manta ir apgrozībā aizliegtas lietas vai lietas, kuru izcelsme vai piederība konkrētajā krimināllietā nav noskaidrota, vai tāda noziedzīgu nodarījumu izdarījušai personai piederoša manta, kas sakarā ar izdarīto noziedzīgo nodarījumu nav atstājama personas īpašumā (KL 70.13 panta pirmā daļa).
Lēmumu par mantas konfiskāciju piemēro tiesa.
Lai piemērotu mantas konfiskāciju, ir jābūt uzsāktam kriminālprocesam. Ņemot vērā to, ka magoņu sēklas nav aizliegtas, nevar konfiscēt mantu tikai uz aizdomu pamata, ka sēklas iespējams varētu tikt izmantotas magoņu audzēšanai.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!