Papildinājums jautājumam Nr. 36131. Satiksmes negadījums notika 13.11.2023. Administratīvais sods noteikts 24.11.2023. Prokurora paskaidrojums, kāpēc tika atjaunota šī lieta:
1. Novembrī stājās spēkā grozījumi likumā, kas paredz stingrāku sodu par šāda veida pārkāpumu, – mašīnas konfiskācija un tiesību atņemšana uz pieciem gadiem.
2. Cietusī sieviete 24.11.2023. (!) ir uzrakstījusi iesniegumu, ka viņa nav mierā ar pārāk mīksto sodu, viņai esot pasliktinājušies vieglie miesas bojājumi, un tagad viņa prasa 2500 eiro kompensāciju.
3. Iepriekšējais inspektors esot rīkojies nepareizi.
4. Lieta vienu gadu un divus mēnešus stāvēja uz plaukta. Autovadītājs par to nezināja, jo informāciju no policijas vai prokuratūras nebija saņēmis.
Pēc viena gada un diviem mēnešiem vadītājs uzzināja, ka pret viņu uzsākts kriminālprocess. Tas bija liels pārsteigums. Administratīvais process nav anulēts, 200 eiro nav atdoti. Uz šo brīdi ir notikusi viena tiesas sēde, kur tika demonstrēts videoieraksts no negadījuma vietas ar lielām korekcijām, – no video dzēsts gan lietus, gan krēsla, gan autobusa lukturi. Video neatbilda reālajai situācijai, kad negadījums notika. Sakiet, lūdzu, vai tiešām cilvēku drīkst sodīt otro reizi par vienu un to pašu pārkāpumu? Vai autovadītājam jāatbild par iepriekšējā inspektora likumu nezināšanu un nepareizu rīcību? Vai drīkst tik stipri koriģēt videonovērošanas ierakstu? Ko darīt?
Kriminālprocesa likuma 25. panta pirmā daļa noteic, ka nevienu nedrīkst no jauna tiesāt vai sodīt par nodarījumu, par kuru viņš jau Latvijā vai ārvalstī ir attaisnots vai sodīts ar likumā noteiktajā kārtībā pieņemtu un spēkā stājušos nolēmumu krimināllietā vai administratīvā pārkāpuma lietā.
Tomēr atbilstoši minētā panta trešajai daļai atkārtota tiesāšana vai sodīšana nav gadījumos, kad administratīvā pārkāpuma lietā pieņemtais nolēmums zaudē spēku kriminālprocesā, pastāvot šādiem apstākļiem:
Attiecīgi, ja, pieņemot lēmumu personas saukšanai pie kriminālatbildības, konstatēts kāds no minētajiem apstākļiem un administratīvā pārkāpuma lietā pieņemtais nolēmums nav atcelts, tas zaudē spēku (minētā panta ceturtā daļa). Savukārt izciesto administratīvo sodu ņem vērā, nosakot jauno sodu (sk. minētā panta piekto daļu).
Attiecībā uz pierādījumiem jānorāda, ka pierādījumu viltošana (koriģēšana) nav pieļaujama. Apsūdzētajam ir tiesības tiesā izteikt savu viedokli par katru apspriežamo jautājumu, tostarp pierādījumu īstumu, lai tiesa atbilstoši Kriminālprocesa likuma 128. panta otrajai daļai aplūkotu visus kriminālprocesa laikā iegūtos faktus vai ziņas par faktiem kopumā un savstarpējā sakarībā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!