Es esmu pašnodarbinātais, kam šogad martā ir noslēdzies līgumdarbs. Man ir jāsamaksā 2024. gada ienākuma nodoklis. Turklāt jāpērk mašīna, jo vecā mašīna ir ļoti veca. Es baidos, ka, nopērkot mašīnu, man nebūs pietiekami naudas, lai samaksātu ienākuma nodokli, un vajadzēs pieteikties maksātnespējai. Kādi ir jūsu ieteikumi, komentāri? Kur varu izlasīt par pieteikšanos maksātnespējai? Kādas mantas/lietas likums atļauj saglabāt ģimenei (3 bērni) pēc maksātnespējas pieteikšanas?
Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tīmekļvietnē norādīto informāciju, ja pirms vai tūlīt pēc nodokļu samaksas termiņa iestāšanās ir zināms, ka būs grūtības pilnā apmērā veikt maksājumus atbilstoši deklarācijai, vai vēl nav iestājies samaksas termiņš nodokļu administrācijas pieņemtajā lēmumā aprēķinātajiem maksājumiem, ieteicams savlaicīgi vērsties ar iesniegumu VID, lai izmantotu visas likuma “Par nodokļiem un nodevām” 24. pantā paredzētās iespējas nodokļu samaksas termiņa pagarināšanai, un lūgt sadalīt termiņos vai atlikt aprēķināto nodokļu maksājumu samaksu.
Motivētu iesniegumu samaksas termiņa pagarinājuma piešķiršanai nodokļu maksātājiem, izņemot fiziskās personas, kuras neveic saimniecisko darbību un nav EDS lietotājas, ir jāiesniedz elektroniskā veidā, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).
Sīkāku informāciju par attiecīgā pakalpojuma saņemšanu var meklēt šeit.
Informāciju par maksātnespējas procedūrām var atrast Maksātnespējas kontroles dienesta (MKD) tīmekļvietnē. Turpat var atrast arī sīkāku informāciju par fiziskās personas maksātnespējas procesu.
Papildu informāciju par fiziskās personas maksātnespējas procesu var atrast LV portāla publikācijā “Fiziskās personas maksātnespējas process – uzsākšana un norise”.
Maksātnespējas likuma 5. panta pirmajā daļā ir noteikts, ka fiziskās personas maksātnespējas process ir tiesiska rakstura pasākumu kopums, kura mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru prasījumus no parādnieka mantas un dot iespēju parādniekam, kura manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai, tikt atbrīvotam no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju.
Fiziskās personas maksātnespējas process sastāv secīgi no bankrota procedūras un saistību dzēšanas procedūras. Bankrota procedūras ietvaros tiek realizēta visa parādnieka manta, un no tās realizācijas iegūtie līdzekļi novirzīti kreditoru prasījumu apmierināšanai, izņemot Civilprocesa likumā paredzētos gadījumus, piemēram,1. pielikumā noteikto mantu un 596. pantā minētās summas.
Saistību dzēšanas procedūras ietvaros parādnieka ienākumi tiek novirzīti kreditoru prasījumu apmierināšanai, un pēc saistību dzēšanas procedūras termiņa beigām tiek dzēstas šīs procedūras ietvaros nesegtās saistības.
Bankrota procedūra noris līdz brīdim, kamēr tiek pārdota visa parādnieka manta, izņemot to mantu, uz kuru nedrīkst vērst piedziņu. Likumdevējs ir noteicis, ka parādnieka manta ir jāpārdod sešu mēnešu laikā.
Kā iepriekš skaidrojis MKD, attiecībā uz nekustamo īpašumu un transportlīdzekli fiziskās personas maksātnespējas procesā var būt izņēmumi. Maksātnespējas likuma 148. panta sestajā daļā ir paredzēts, ka tad, ja ar parādnieku kopā mājoklī, kura kadastrālā vērtība nepārsniedz 142 287 eiro, dzīvo tā apgādībā esošas personas un šis mājoklis ar parādnieku kopā dzīvojošajām un tā apgādībā esošajām personām ir deklarētā dzīvesvieta, šāda mājokļa pārdošanu izsolē ir iespējams atlikt uz laiku līdz vienam gadam no fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas dienas, lai parādnieks sameklētu citu mājokli:
“Tātad minētais izņēmums paredz iespēju atlikt nekustamā īpašuma pārdošanu, nevis to atcelt. Te vēl būtiski ņemt vērā, ka par mājokli Maksātnespējas likuma izpratnē uzskatāms parādniekam piederošs īpašums, kurā tas pēdējo sešu mēnešu laikā pirms dienas, kad tiesā iesniegts maksātnespējas procesa pieteikums, ir deklarējis savu dzīvesvietu.
Savukārt neatkarīgi no parādnieka apgādībā esošajām personām un citiem minētajiem apsvērumiem Maksātnespējas likums paredz citādu kārtību gadījumiem, ja nekustamais īpašums ir ieķīlāts un tiek panākta parādnieka un nodrošinātā kreditora vienošanās. Proti, Maksātnespējas likuma 148. panta pirmajā un otrajā daļā ir noteikts, ka:
Par transportlīdzekļa paturēšanu Maksātnespējas likums paredz tikai vienu situāciju, nosakot, ka parādniekam ir tiesības paturēt mantu, tai skaitā transportlīdzekli, kas viņam būtiski nepieciešams ienākumu gūšanai. To, vai piemērot minēto izņēmumu, ko paredz Maksātnespējas likuma 140. panta 2. punkts, vērtē maksātnespējas procesa administrators, kurš rūpīgi iepazīstas ar parādnieka sniegto pamatojumu mantas paturēšanai un pieņem lēmumu, ievērojot Maksātnespējas likuma prasības un vispārējos tiesību principus.”
Papildus vēršam uzmanību, ka fiziskās personas maksātnespējas procesā ir svarīgi, lai parādnieks valsts nodrošināto iespēju atbrīvoties no saistībām izmantotu labticīgi. Vairāk par labticības principiem, to kritērijiem un fiziskās personas pienākumiem var uzzināt LV portāla publikācijā “Kad nespēj, nevis negrib – maksātnespējas process fiziskai personai”.
Balstoties uz šajā publikācijā sniegto informāciju, jāaizdomājas par to, kā tiesa interpretētu jauna transportlīdzekļa iegādi neilgi pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikuma saņemšanas.
VID kontaktinformāciju var meklēt šeit.
MKD kontaktinformāciju var meklēt šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!