Tēvam piederēja nekustamais īpašums, zeme, dzīvojamā māja un saimniecības ēka. Zeme un dzīvojamā māja ir ierakstīta zemesgrāmatā. Saimniecības ēka, kas kaut kāda iemesla dēļ netika pieņemta ekspluatācijā, nav ierakstīta zemesgrāmatā. Pēc Valsts zemes dienesta sniegtajām ziņām, šī ēka skaitās nenoskaidrotas piederības ēka, kaut mūsu rīcībā ir gan vecā inventarizācijas lieta (1987), gan VZD izziņa (1995), kur par īpašnieku norādīts tēvs. Kāda ir procedūra, lai šo ēku ierakstītu zemesgrāmatā?
Vispārīgi likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 17. pants noteic, ka ēkas (būves) ierakstāmas zemesgrāmatā, pamatojoties uz vienu no šādiem dokumentiem:
Taču likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 18. pants nosaka:
“(1) Ja fiziskā persona ēkas (būves) ieguvusi pirms 1993. gada 5. aprīļa un tai nav saglabājies īpašuma tiesības apliecinošs dokuments (līgums, apliecība par tiesībām uz mantojumu, akts par ēkas nodošanu ekspluatācijā un tamlīdzīgi dokumenti), ēkas (būves) ierakstāmas zemesgrāmatā uz šīs personas vārda, pamatojoties uz pašvaldības vai Valsts zemes dienesta izziņu, kurā norādīts, uz kāda tiesiska pamata šī persona ieguvusi ēkas (būves).
(2) Ja uz fiziskās personas zemes atrodas likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 14. panta ceturtajā daļā minētās ēkas (būves) un kadastra informācijas sistēmā vai zemesgrāmatā tām nav reģistrēts īpašnieks vai tiesiskais valdītājs, ēkas (būves) ierakstāmas zemesgrāmatā uz šīs personas vārda, pamatojoties uz Valsts zemes dienesta sniegto informāciju par to, ka ēkas (būves) pirms 1993. gada 5. aprīļa nav reģistrētas uz citas personas vārda. Zemes īpašnieks nostiprinājuma lūgumam pievieno apliecinājumu, ka nav strīda par tiesībām un zemes īpašnieks ir saskaņā ar Krimināllikumu informēts par atbildību par nepatiesu ziņu sniegšanu.
(3) Šā panta otrajā daļā minētajā kārtībā ēkas (būves) ir ierakstāmas zemesgrāmatā uz tā zemes īpašnieka vārda, kurš kā tiesiskais valdītājs ir reģistrēts Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma 44. panta otrās daļas 4.1 punktā noteiktajā kārtībā. Nostiprinājuma lūgumam pievienojamo dokumentu aprites kārtību nosaka tieslietu ministrs.”
Par procesu un to, kas jāņem vērā, lai ierakstītu nezināmas piederības būves zemesgrāmatā, varat detalizēti uzzināt LV portāla skaidrojumā “Kā ierakstīt nezināmas piederības būvi zemesgrāmatā vienkāršā tiesvedības procesā”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!