E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36024
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Par likumiskajām zemes lietošanas tiesībām

J
jautā:
07. aprīlī, 2025
Inta Brokāne

Labdien! Man pieder zeme, uz kuras atrodas citai personai piederoša dzīvojamā māja, kas ir nodota ekspluatācijā, bet nav ierakstīta zemesgrāmatā. Vēl ir arī vairākas saimnieciskās nozīmes būves, kuras reāli dabā eksistē, bet nav ierakstītas zemesgrāmatā, tātad tās juridiski neeksistē. Ja pareizi saprotu, tad tā ir bezsaimnieka manta, kura juridiski nepieder nevienam. Mājas īpašniece uzskata, ka tās pieder viņai. Es kā zemes īpašniece vēlos, lai šīs būves tiktu aizvāktas no manas zemes. Kā man šajā situācijā rīkoties? Vai starp zemes īpašnieku un zemes nomnieku obligāti ir jānoslēdz līgums par zemes iznomāšanu? Ja ir, vai es varu prasīt, lai nomnieks samaksā zemes nodokli un man samaksā noteikto nomas maksu, atskaitot samaksāto zemes nodokli? 

A
atbild:
Šodien
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Ja konkrētajā situācijā pastāv likumiskās zemes lietošanas tiesības, kas tiek regulētas saskaņā ar likumu “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”  (skat. 38.pantu), tad nav nepieciešama obligāta zemes nomas līguma slēgšana. Proti, ja zemes īpašnieks ir zināms, sasniedzams un ir zināma lietošanā esošās zemes platība, tad zemes lietošanas maksa ir jāaprēķina un jāsamaksā pašam ēkas īpašniekam. Taču, ja zemes platība nav zināma, tad īpašniekiem ir jāvienojas par platību. Attiecīgi var arī slēgt līgumu, lai vienotos par dažādiem jautājumiem, piemēram, samaksas kārtību u. tml. Strīdus par lietošanā esošās zemes platību un robežām izšķir tiesa. 

Plašāk par dalītā īpašuma nomas attiecībām varat uzzināt šeit. 

Nenoskaidrotas piederības būves, ja par tām nepastāv strīds, ir iespējams ierakstīt zemesgrāmatā vienkāršotā kārtībā. Vairāk par to varat uzzināt šeit. Strīdi par to, kam pieder būves, kas atrodas uz zemes, jārisina tiesā.  

Ja jums nav skaidrs, kā rīkoties konkrētajā situācijā, tad iesakām konsultēties ar kvalificētu juridiskās palīdzības sniedzēju.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 93 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas