Personai ir atņemtas tiesības uz 3 gadiem. Policijas darbinieks uz ceļa konstatē, ka šī persona pusgadu pēc lēmuma saņemšanas vada transportlīdzekli lieguma termiņa laikā. Vai tiesību atņemšanas termiņš tiek pagarināts? Vai arī 3 gadu termiņš ir neatkarīgs un nevar tikt pagarināts?
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Pastāv trīs atšķirīgi ierobežojumi, kādā veidā tiek piemērots tiesību aizliegums vadīt transportlīdzekli. Viens no tiem ir transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums uz gadu pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros, otrs – tiesību atņemšana līdz pieciem gadiem vai tiesību izmantošanas aizliegums līdz diviem gadiem administratīvo pārkāpumu papildsodu piemērošanas ietvaros, savukārt trešais – tiesību atņemšana kriminālprocesa ietvaros.
Tādējādi atšķiras arī minēto tiesību ierobežojumu izpilde, tostarp piemērojamais sods par transportlīdzekļa vadīšanu lieguma termiņa laikā, kā arī tiesību izmantošanas aizlieguma termiņa pagarināšana to nelikumīgas izmantošanas gadījumā.
Informācija, ar ko transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros atšķiras no tiesību atņemšanas vai tiesību izmantošanas aizlieguma administratīvo pārkāpumu papildsodu piemērošanas ietvaros, tostarp ar iepriekš Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (LAPK) noteikto, pieejama LV portāla publikācijā “Kādi tiesību ierobežojumi aizliedz vadīt transportlīdzekli”.
Administratīvās atbildības likumā (AAL), ar kuru LAPK zaudēja spēku, nav pārņemta LAPK 312. panta otrās daļas tiesību norma, kas noteica: gadījumos, ja transportlīdzekļa vadītājs, kam atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības, izvairījās nodot vadītāja apliecību un turpināja vadīt transportlīdzekli, kad transportlīdzekļu vadīšanas tiesības viņam atņemtas, Valsts policija vai Valsts robežsardze pagarināja tiesību atņemšanas termiņu par attiecīgo laikposmu, kurā nelikumīgi izmantota vadītāja apliecība.
Kā iepriekš LV portālam norādījusi Valsts policija, ja persona turpina vadīt transportlīdzekli laikā, kad ir atņemtas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības administratīvo pārkāpumu ietvaros, to atņemšanas termiņš vairs netiek pagarināts, bet saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu (CSL) tiek piemērots naudas sods transportlīdzekļa vadītājam no 56 līdz 114 naudas soda vienībām (no 280 līdz 570 eiro). Proti, ja tiesības atņemtas administratīvo pārkāpumu papildsodu piemērošanas ietvaros, tiesību atņemšanas termiņu vairs nepagarina, bet katru reizi piemēro attiecīgu naudas sodu par katru izdarīto pārkāpumu atsevišķi.
Piemēram, ja rīt policija apturēs jūsu transportlīdzekli par ātruma pārsniegšanu, taču konstatēs, ka vadāt transportlīdzekli laikā, kad atņemtas tiesības, tad tiks piemērots sods gan par ātruma pārsniegšanu, gan nelikumīgu transportlīdzekļa vadīšanu. Ja pēc nedēļas policija jūs atkārtoti apturēs, piemēram, par ātruma pārsniegšanu, pēc tam konstatējot, ka automašīnu vadāt laikā, kad atņemtas tiesības, tad jums vēlreiz piemēros sodu par ātruma pārsniegšanu un nelikumīgu transportlīdzekļa vadīšanu utt.
Tiesību atņemšanas termiņu joprojām var pagarināt, ja personai tiek piemērots transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums uz vienu gadu pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros. Respektīvi, transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums uz vienu gadu ir ietekmēšanas līdzeklis, nevis atsevišķs administratīvā soda veids (administratīvo sodu veidi ir četri – brīdinājums, naudas sods, tiesību atņemšana, tiesību izmantošanas aizliegums).
Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 551 “Pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas piemērošanas noteikumi” 23. punktam gadījumos, ja transportlīdzekļa vadītājs vada transportlīdzekli vadīšanas tiesību izmantošanas aizlieguma, kas iegūts pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros, laikā, termiņš tiek pagarināts atbilstoši laikposmam, kāds pagājis no tiesību izmantošanas aizlieguma piemērošanas brīža līdz transportlīdzekļa vadīšanai.
Savukārt, vadot transportlīdzekli laikā, kad ir atņemtas tiesības kriminālprocesa ietvaros, pret personu tiks uzsākts kriminālprocess saskaņā ar Krimināllikuma (KL) 312. panta otro daļu:
“Par izvairīšanos no brīvības atņemšanas vai tiesību ierobežošanas soda izciešanas soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.”
Proti, minēto KL pantu piemēro tajos gadījumos, kad tiesa vai prokurors ir pieņēmis lēmumu par tiesību atņemšanu kriminālprocesa ietvaros.
Ja tiesības atņemtas administratīvā pārkāpuma dēļ vai pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros, tad KL 312. panta otro daļu nepiemēro. Arī KL un Kriminālprocesa likumā nav paredzēta tiesību atņemšanas termiņa pagarināšana, vadot transportlīdzekli laikā, kad tiesības atņemtas kriminālprocesa ietvaros.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!