E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35460
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Lēmumu par sabiedriskā darba aizstāšanu ar īslaicīgu brīvības atņemšanu var pārsūdzēt 10 dienu laikā

J
jautā:
14. februārī, 2025
Jānis

Labdien! Vai ir iespējams pārsūdzēt tiesas lēmumu par sabiedriskā darba aizstāšanu ar īslaicīgu brīvības atņemšanu? Mums piedzima bērniņš, un sieva pēc dzemdībām un operācijas nespēja viena viņu aprūpēt, tāpēc mēnesi iekavēju sabiedriskos darbus. Probācijas dienests iesniedza lūgumu aizstāt sabiedrisko darbu ar brīvības atņemšanu. Tiesa nolēma apmierināt dienesta iesniegumu. Kas man būtu jādara, ja nepiekrītu šādam lēmumam, un vēlos turpināt sabiedriskos darbus? 

A
atbild:
19. februārī, 2025
Linda Ņikona
LV portāls

Saskaņā ar Tieslietu ministrijas sniegto informāciju Kriminālprocesa likuma (KPL) 651. pants nosaka ar sprieduma un lēmuma izpildi saistīto jautājumu izlemšanas kārtību. 

Tas nozīmē, ka arī jautājumus, kuri saistīti ar soda izpildi, izlemj KPL 651. panta (trešajā daļā) noteiktajā kārtībā. 

Visi lēmumi, kuri pieņemti KPL 651. pantā noteiktajā kārtībā, ir pārsūdzami 10 dienu laikā (izņemot KPL 633. panta piektajā daļā noteikto gadījumu saistībā par nosacītu atbrīvošanu no soda). 

Kā iepriekš LV portālam norādījis Valsts probācijas dienests (VPD) par soda izpildes nodrošināšanu, VPD darbinieki pret sodītajām personām izturas pretimnākoši. 

VPD iekšējā kārtība paredz, ka uz klientu pārkāpumiem, kas nav reti gadījumi, tiek reaģēts vienmēr, tomēr sākumā – bez papildu sankcijām. 

Situācijā, kad klients noteiktajā laikā neierodas pie darba devēja, VPD amatpersona vispirms mēģina ar šo cilvēku sazināties un noskaidrot neierašanās apstākļus. Ja sazināties neizdodas, jo tālrunis ir izslēgts, tad klientam tiek sagatavots uzaicinājums ierasties VPD, vienlaikus norādot pārkāpuma saturu, piemēram, neierašanās sabiedriskā darba izpildes vietā. Pēc uzaicinājuma saņemšanas klientam ir pienākums ierasties VPD un sniegt skaidrojumu. 

Proti, probācijas klientam, kas ir pārkāpis noteikumus, jāsniedz paskaidrojums. Lietas vadītāja kompetencē ir to izvērtēt un lemt par brīdinājuma izsniegšanu vai jauna darba grafika sagatavošanu, lai sabiedriskā darba izpildi turpinātu. Tikai tad, ja brīdinājums netiek ņemts vērā, VPD nosūta tiesai iesniegumu par soda aizstāšanu. Savukārt tiesas kompetencē ir lemt par sabiedriskā darba aizstāšanu ar īslaicīgu brīvības atņemšanu. 

Saskaņā ar KPL 646. pantu, ja persona, kura notiesāta ar sabiedrisko darbu vai kurai sabiedriskais darbs noteikts ar prokurora priekšrakstu par sodu, bez attaisnojoša iemesla to nepilda, tiesnesis sabiedrisko darbu aizstāj ar īslaicīgu brīvības atņemšanu saskaņā ar Krimināllikumā noteikto. 

Kā norādījis VPD, praksē brīdinājums ir labs līdzeklis, lai mainītu probācijas klienta uzvedību, jo nenostrādātās četras sabiedriskā darba stundas tiesa aizstāj ar vienu brīvības atņemšanas dienu. 

Plašāk par sabiedriskā darba izpildi un uzraudzību var uzzināt LV portāla publikācijā “Kā tiek izpildīts kriminālsods pieaugušajiem – sabiedriskais darbs”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 102 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas