E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35415
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Atvaļinājuma piešķiršanai ir imperatīvs raksturs

J
jautā:
12. februārī, 2025
Inokentijs

Labdien! Vairākus gadus strādāju mazumtirdzniecības tīklā. Katru gadu izmantoju atvaļinājumu gandrīz vienās un tajās pašās dienās. Darba devējs, ignorējot manu vēlmi, neļauj ņemt atvaļinājumu citā laikā, pamatojot ar to, ka nav darbinieka, kurš var aizvietot. Faktiski darbinieki ir, bet viņiem darba devējs neļauj strādāt virsstundas, pat ja viņi grib un piekrīt strādāt. Turklāt darba devējs nemēģina situāciju mainīt, pieņemt darbā vietnieku, līdz ar to ir problemātiski iet atvaļinājumā. Vai ir likumisks pamatojums neļaut izmantot atvaļinājumu citā laikā, sakot, ka nav darbinieku? Darba devējs daļēji pats izveidoja tādus apstākļus un neļauj strādāt virsstundas. 

A
atbild:
14. februārī, 2025
Zaida Kalniņa
LV portāls

Attiecībā uz ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošanu Valsts darba inspekcija ir norādījusi, ka saskaņā ar Darba likuma 150. panta pirmo daļu ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršana notiek katru gadu noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku, ko sastāda darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem.  

Ja tiek veidots atvaļinājumu grafiks, tad ar to un tā grozījumiem ir iepazīstināmi visi darbinieki, kā arī tam jābūt pieejamam ikvienam darbiniekam. Neatkarīgi no atvaļinājuma piešķiršanas kārtības pusēm ir saistoši Darba likumā noteiktie ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma izmantošanas noteikumi. Likums paredz, ka darba devējam pēc iespējas jāņem vērā darbinieka vēlmes. Tātad tās nav absolūtas, vienlaikus darba devējam jāspēj pierādīt, ka darbinieka vēlmes ir noskaidrotas, un pamatot, kādu iemeslu dēļ vēlmes attiecībā uz atvaļinājuma izmantošanu nav ņemtas vērā.  

Darbinieku aizvietošana atvaļinājuma laikā ir vispārzināma prakse, un organizēt aizvietošanu, lai darbinieki varētu pilnvērtīgi izmantot savas tiesības uz atpūtu, ir darba devēja pienākums. Aizvietojot darbinieku, kurš atrodas atvaļinājumā, darba devējs aizvietotājam var noteikt piemaksu atkarībā no pienākumu apmēra, kas viņam būs jāizpilda, kā arī vienoties, kādi atvaļinājumā esošā darbinieka pienākumi tiks pildīti. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 126 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas