Labdien! Tāda situācija: jūrnieks strādā uz ārzemju kuģiem un maksā ienākuma nodokli no 2,5 mēnešu minimālo algu. Deklarēts Rīgā, precēts un viņam ir 2 nepilngadīgie bērni. Pašlaik nedzīvo ar sievu, jo darba apstākļi ir tādi, ka viņš faktiski ļoti reti atrodas Rīgā (kontrakti 6 mēneši). Un sieva nevar izturēt tādu dzīvesveidu. Paskaidrojiet, lūdzu, cik lieli būs alimenti šķiršanās gadījumā tiesā?
Atbildēt uz Jūsu jautājumu, nosaucot precīzas summas, ko varētu pietiesāt maksāt tiesa, nav iespējams. Tādēļ atbildē tiks izklāstīti uzturlīdzekļu maksāšanas pamatprincipi un iespējas.
Pirmām kārtām bērna vecākiem ir pienākums par bērna uzturēšanu gādāt abiem un darīt to proporcionāli savām spējām.
Otrkārt, uzturlīdzekļu jautājumi nav obligāti jākārto tiesas ceļā. Daudz jēdzīgāk ir pusēm vienoties par noteiktiem maksājumiem un tikpat svarīgi ir savas uzņemtās saistības pildīt. Ja labprātīgā ceļā uzņemtās vienošanās netiek pildītas, tikai tad būtu risinājums meklējams tiesā.
Vienošanās par uzturlīdzekļiem starp māti un tēvu var būt noslēgta mutiski vai rakstveidā. Vienošanos slēdzot rakstveidā, nav nepieciešams to darīt jurista klātbūtnē. Taču var arī lūgt vienošanās līgumu sagatavot, piemēram, notāram.
Ja tomēr vēlaties jautājumu risināt tiesā, tad uzturlīdzekļu apmēru tiesa noteiks, vērtējot prasības pieteikumā norādīto informāciju par bērna vajadzībām norādīto un pamatojamo uzturlīdzekļu apmēru. Tas nozīmē, ka uzturlīdzekļi var būt gan minimālā apmērā piespriesti, gan arī vairāku simtu eiro apmērā, ja prasītājs (parasti bērna māte) spēj to tiesai pierādīt. Otrs apstāklis, ko vērtēs tiesa, lemjot par uzturlīdzekļu apmēru, ir vecāka spēja uzturlīdzekļus šādā apmērā maksāt.
Uzturlīdzekļu minimālo apmēru valsts ir noteikusi MK noteikumos Nr.37 „Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam”.
Uzturlīdzekļu apmēru nosaka noteiktā apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Sākot ar šā gada 1.janvāri, normāla darba laika ietvaros (8 stundas dienā un 40 stundas nedēļā) minimālā mēneša darba alga ir 320 eiro.
Izrietoši no tā katra vecāka pienākums ir katru mēnesi nodrošināt minimālos uzturlīdzekļus katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai – 25% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, t.i., 80 eiro.
Katram bērnam no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai – 30% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, t.i., 96 eiro.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!