Labdien! Decembrī strādāju papildu maiņas, bet algas lapiņā nebija norādīta atlīdzība par svētkiem. Darba devējs apgalvo, ka esmu strādājusi virsstundas, tādēļ atlīdzības par svētkiem man nav. Vai tā var būt?
Nevaram sniegt atbildi par aprēķināto darba samaksu, ja nav zināmi visi darba līgumā nolīgtie nosacījumi. Jūsu norādītā informācija pirmšķietami liecina, ka jums darba līgumā ir nolīgta summētā darba laika uzskaite. Proti, jūs strādājat atbilstoši maiņu grafikam.
Aprēķinot darba samaksu summētā darba laika darbiniekiem, būtisks ir nolīgtā pārskata perioda ilgums. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem virsstundu darbs veidojas tikai tad, ja nolīgtajā pārskata periodā darbinieks ir nostrādājis vairāk darba stundu, nekā šajā laikā normāli būtu bijis jāstrādā. Tādēļ ir svarīgi saprast, kāds pārskata periods jums ir nolīgts un cik darba stundu tajā kopumā ir nostrādāts.
Kā iepriekš norādījusi Valsts darba inspekcija, Darba likuma 74. panta pirmās daļas 8. punktā ietvertais princips, ka darbiniekam ir tiesības saņemt atlīdzību, ja viņš neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, ir attiecināms uz ikvienu darbinieku neatkarīgi no darba samaksas apmēra, nolīgtā darba laika un darba laika organizācijas. Tas attiecināms tostarp uz darbiniekiem, kuriem nolīgts summētais darba laiks un darbs tiek plānots ar darba grafiku.
Līdz ar to svētku diena, kurā darbinieks neveic darbu, ir uzskatāma par apmaksājamu dienu, ja tā vispārīgā gadījumā būtu darbinieka darba diena. Piemēram, ja darbiniekam ir noteikta piecu dienu darba nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai un svētku diena iekrīt otrdienā, tad darbiniekam ir jāsaņem atlīdzība par šo svētku dienu, jo tā ir viņam noteiktā darba diena, bet darbinieks neveic darbu, tāpēc ka valstī šī diena ir noteikta par svētku dienu. Tāpat, ja darbiniekam ir summētais darba laiks un atbilstoši darba grafikam darbiniekam šajā dienā būtu jāveic darbs, ja tā nebūtu svētku diena, bet viņš neveic darbu tā iemesla dēļ, ka valstī šī diena ir noteikta par svētku dienu (darba devējs šā iemesla dēļ grafikā konkrēto dienu nenosaka par darba dienu), darbiniekam ir jāsaņem atlīdzība par attiecīgo svētku dienu. Turklāt attaisnoti kavētais darba laiks darbiniekam nav jānostrādā citā laikā, bet ir uzskatāms par apmaksātu prombūtni. Šāda atziņa pausta arī Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departamenta 2019. gada 5. jūlija spriedumā lietā Nr. SKA-433/2019.
Ievērojot iepriekšminēto, jūsu aprakstītā situācija ir iespējama. Proti, nostrādātās virsstundas faktiski var aizstāt apmaksātās svētku dienas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!