Strādājot virsstundas, likums noteic, ka tās apmaksā 100% apmērā vai piešķir apmaksātas brīvdienas. Vai darba devējs var pielīdzināt virsstundas pagājušajam mēnesim, par kuru ir samaksāts, un teikt, ka tās neapmaksās? Es decembrī nostrādāju 30 virsstundas pie normatīvajām 142 stundām un četras svētku dienas. Algas lapiņā ir norādītas svētku dienu stundas, bet apmaksā tikai 5,50 stundas no virsstundām. Par pārējām pateica, ka esot pielīdzinātas ar novembri un pusi no oktobra (strādāju pārbaudes laikā), jo nav vismaz trīs mēnešus pēc kārtas nostrādātas pilnas stundas. Teica, ka līgumā tas esot noteikts, bet nevaru atrast. Nekas tāds nav aprakstīts. Vai šādi var rīkoties, pat ja darba līgumā būtu ietverts “vismaz trīs mēnešus nostrādātas pilnas stundas” punkts?
Lai sniegtu komentāru par aprakstīto situāciju, nepieciešams zināt jūsu darba līgumā nolīgtos nodarbinātības noteikumus, kā arī visu informāciju no algas lapiņām.
Situācijas apraksts pirmšķietami liecina, ka jums ir nolīgts normālais darba laiks ar summētā darba laika uzskaiti (jūs strādājat pēc iepriekš sastādīta grafika) un noteiktais pārskata periods ir trīs mēneši. Atbilstoši Darba likuma 140. panta trešajai daļai darbiniekam, kuram nolīgts summētais darba laiks, pārskata periods nevar būt ilgāks par trim mēnešiem, bet darba koplīgumā noteiktais – ne ilgāks par 12 mēnešiem.
Savukārt virsstundu darbs atbilstoši Darba likuma 136. pantam ir darbs, kuru darbinieks veic virs normālā darba laika.
Praksē tas nozīmē, ka summētā darba laika gadījumā darba devējs visas darbinieka faktiski nostrādātās darba stundas aprēķina nolīgtā pārskata periodā, kas jūsu gadījumā ir trīs mēneši. Primāri attiecīgajā triju mēnešu periodā tiek saskaitītas konkrētajiem trīs mēnešiem atbilstošās normālā darba laika stundas. Pēc tam uzskaita virsstundas, ja tādas trijos mēnešos ir izveidojušās. Tādējādi virsstundas tiek apmaksātas pārskata perioda beigās.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!