E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34956
Lasīšanai: 3 minūtes
5
5

Kā rīkoties, ja kolēģis īsteno mobingu

J
jautā:
02. janvārī, 2025
Elīza

Darba vietā ir kolēģis, kurš ieņem nedaudz augstāku amatu kā es, bet mums abiem ir viens vadītājs. Mūsu starpā ir konflikts, kurš ilgst jau apmēram gadu. Darba devējs to ir centies atrisināt ar vairākām kopīgām sarunām. Tomēr pēc dažām dienām viss aiziet vecajās sliedēs. Darba devējs kolēģi ir gan brīdinājis, gan vairākas reizes saucis uz pārrunām, bet nekas nav mainījies. Kolēģis par mani darba vietā runā nepatiesas un absurdas lietas (kas šobrīd jau ir ārpus darba vietas), ignorē manus jautājumus sakarā ar darbu, dara vēl daudz lietu, kas kaitē pārējiem un man. To apliecina gan audio ieraksti, gan liecinieki. Uz darbu nevaru aiziet, neiedzerot nomierinošus līdzekļus. Kā zinu, to sauc par mobingu. Vēlos par kolēģi rakstīt iesniegumu. Kā man to izdarīt? Vai ir likuma pants par mobingu darba vietā? 

A
atbild:
07. janvārī, 2025
Zaida Kalniņa
LV portāls

Tiesību akti tiešā veidā neregulē visus darba aspektus, tai skaitā psiholoģiskā terora veidumobingu darba vietā. Par mobingu uzskatāmas tādas darbības, kas ietver manipulāciju ar personu, viņas kontrolēšanu, noniecināšanu, apkaunošanu, noraidīšanu un izslēdzošu uzvedību sociālajos kontekstos, kā arī kaitējumu reputācijai vai tās apdraudējumu. Mobings var izpausties sarakstē, telefonsarunās, attieksmē pret darbinieku, tostarp nepatiesas informācijas jeb baumu izplatīšanā. Tā var būt arī ignorēšana, tiesību ierobežošana, nevienlīdzīga attieksme u. c. rīcība.  

Tādējādi darba vietā īstenotu mobingu aizskartā persona var pierādīt ar saraksti e-pastā, telefonā, telefonsarunu ierakstiem, video un arī liecinieku sniegtajām ziņām par notikušo tiesību aizskārumu. Jo vairāk pierādījumu būs aizskartās personas rīcībā, jo labāk.  

Tā kā darba devējs par situāciju ir informēts, tomēr sekmīgs risinājums situācijai nav rasts, jums ir tiesības vērsties pie darba devēja rakstveidā, izklāstot situācijas apstākļus. Proti, mobinga gadījumā tiek pārkāpts vienlīdzīgu tiesību princips, kas kvalificējams kā Darba likuma 7. panta pirmās daļas un 28. panta otrās daļas pārkāpums. Tādēļ pēc analoģijas piemērojama Darba likuma 29. panta astotā daļa. Rakstveida forma ir pamats darba devējam rīkoties un sniegt jums atbildi.  

Papildus norādāms, ka Civillikuma 1635. pants paredz: “Katrs tiesību aizskārums, tas ir, katra pati par sevi neatļauta darbība, kuras rezultātā nodarīts kaitējums (arī morālais kaitējums), dod tiesību cietušajam prasīt apmierinājumu no aizskārēja, ciktāl viņu par šo darbību var vainot.” 

Ar morālo kaitējumu tiek saprastas personai radītas fiziskas vai garīgas ciešanas, kas izraisītas ar neatļautas darbības dēļ nodarītu cietušā nemantisko tiesību vai labumu aizskārumu. Līdz ar to jums ir tiesības vērsties ar prasību tiesā. Atlīdzības apmēru par morālo kaitējumu nosaka tiesa pēc sava ieskata, ņemot vērā morālā kaitējuma smagumu un sekas. 

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 213 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas