E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34893
Lasīšanai: 3 minūtes

Atvaļinājumu piešķir darbinieka individuālajā darba gadā

J
jautā:
23. decembrī, 2024
Vita

Cik daudz atvaļinājuma man pienākas, ja biju atvaļinājumā 2023. gada jūnijā, tad strādāju, bet no 13.02.2024. līdz 13.02.2025. man ir darbnespējas lapa? Strādāju pašvaldības iestādē.

A
atbild:
02. janvārī, 2025
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jautājumā trūkst būtiskas informācijas par jūsu nodarbinātību, lai sniegtu korektu atbildi. Tādējādi atbilde ir sagatavota par vispārējo regulējumu.  

Pirmkārt, ikvienam darbiniekam Darba likums (DL) paredz tiesības katrā darba gadā izmantot četru kalendāra nedēļu ilgu atvaļinājumu, neskaitot svētku dienas. Atvaļinājuma periodu aprēķina, ņemot vērā individuālo darba gadu. Individuālais darba gads ir viena gada periods no darba līguma noslēgšanas dienas.  

Tādējādi, lai saprastu, cik atvaļinājuma dienu jums ir uzkrāts, jāzina jūsu individuālā darba gada periods. 

Otrkārt, DL 152. pants noteic, ka laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita laiku, kad darbinieks bijis faktiski nodarbināts pie attiecīgā darba devēja, un laiku, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, ieskaitot: 

  • pārejošas darbnespējas laiku;
  • grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku;
  • īslaicīgas prombūtnes laiku;
  • darba piespiedu kavējuma laiku, ja darbinieks prettiesiski atlaists no darba un atjaunots iepriekšējā darbā;
  • šā likuma 155. pantā minēto atvaļinājuma laiku.

Šā panta pirmajā daļā minētajā laikā neieskaita bērna kopšanas atvaļinājuma laiku un atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā. 

Līdz ar to secināms, ka slimības laiks dod tiesības uz atvaļinājumu, par šo laiku tiek aprēķināta atvaļinājuma nauda, ievērojot DL 75. panta regulējumu.  

Treškārt, darba devējam DL 101. panta pirmajā daļā ir dotas tiesības noteiktos gadījumos uzteikt darba līgumu. Likuma 11. punkts paredz, ka situācijā, ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk kā sešus mēnešus, ja darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem, šajā laikā neieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī darbnespējas laiku, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā, kura cēlonis saistīts ar darba vides faktoru iedarbību, vai arodslimība, darba devējs ir tiesīgs uzteikt darba līgumu arī darbinieka slimības laikā 

Uzteikuma termiņš tādā gadījumā ir 10 dienas. Vienlaikus darba devējam ir pienākums izmaksāt ne vien neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju, bet arī atlaišanas pabalstu DL 112. pantā norādītajā apmērā, proti, atbilstoši iestādē nostrādātajam laikam – vienas, divu, trīs vai četru vidējo izpeļņu apmērā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 254 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas