E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34875
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Kam pieder radiators

J
jautā:
20. decembrī, 2024
Feliks

Labdien! 2024. gada septembrī ar namu pārvaldnieka starpniecību izsaucu santehniķi, lai manā dzīvoklī nomainītu vienu ventili radiatorā, jo tas bija pirmsavārijas stāvoklī. 2024. gada decembrī saņēmu rēķinu par darbu: 135 eiro. 2024. gada novembrī mūsu pašu daudzdzīvokļu mājā citā dzīvoklī plīsa kanalizācija, un šī remontdarba izmaksas tika sadalītas uz visu māju, jo daži iedzīvotāji apgalvo, ka darbi ir saistīti ar kopējām komunikācijām, caurulēm, pat ja tās fiziski netiek kopīgi lietotas. Tāpēc jāmaksā visiem mājas iedzīvotājiem. Sakiet, lūdzu, vai tā ir taisnība? Uz kādu likuma punktu es varētu atsaukties, lai apstrīdētu namu pārvaldes lēmumu? Paldies. 

A
atbild:
06. janvārī, 2025
Pauls Vasks
jurists

Jūsu pienākums apmaksāt rēķinu par sildelementa (radiatora) remontu jūsu dzīvoklī ir atkarīgs no tā, vai šis radiators ir atzīstams par kopīpašuma daļu vai atsevišķajā īpašā ietilpstošu elementu. Ja radiators ietilpst kopīpašumā, tad izmaksas par tā remontu ir jāsadala starp visiem dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem. Ja turpretī radiators ietilpst jūsu atsevišķajā īpašumā, tad izmaksas ir jums jāsedz individuāli. No jūsu apraksta radiatora piederību noskaidrot nevar, un tas ir katrā gadījumā atsevišķi vērtējams jautājums. 

Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 3. panta otrās daļas 2. punktu atsevišķā īpašuma elements ir tostarp inženiertīkli un inženierkomunikācijas līdz kopīpašuma stāvvadiem. Savukārt likuma 4. panta pirmās daļas 1. punkts norāda, ka kopīpašumā esošajā daļā ietilpst: dzīvojamo māju apkalpojošās inženierkomunikāciju sistēmas, iekārtas un citi ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistīti funkcionāli nedalāmi elementi, kas nepieder pie atsevišķā īpašuma (tai skaitā atsevišķā īpašuma robežās esošie sildelementi, ja to funkcionālā darbība ir atkarīga no kopīpašumā esošajām inženierkomunikācijām). 

Kritērijs tam, vai radiators atrodas kopīpašumā vai tomēr ir atzīstams par atsevišķam īpašumam piederīgu elementu, ir atkarīgs no mājas siltumapgādes sistēmas tehniskajiem risinājumiem. Proti, ja dzīvojamajā mājā ir uzstādīta siltumapgādes sistēma, ar kuru var nodrošināt, ka atsevišķo īpašumu vai konkrēto radiatoru var atslēgt no kopējās ēkas siltumapgādes sistēmas un tā neietekmē kopējo ēkas siltumapgādi un energoefektivitāti, tad radiators ir atzīstams par atsevišķam īpašumam piederīgu elementu. Ja turpretim dzīvojamajā mājā ir ierīkota tāda apkures sistēma, kurā siltumapgāde vienā dzīvoklī ietekmē siltumapgādi kopējā mājas siltumapgādes sistēmā, tad attiecīgais radiators atzīstams par kopīpašuma elementu. Plašāk par šo jautājumu varat lasīt LV portāla publikācijā – šeit. 

Pagājušā gada novembrī labotā kanalizācijas sistēmas elementa piederība atsevišķajam īpašumam vai kopīpašumam noskaidrojama tādā pašā kārtībā, kā iepriekš aprakstīts. 

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 225 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas