Labdien! Vai bāriņtiesām ir pienākums, saņemot ziņas par emocionālo vardarbību pret bērnu, vērsties policijā ar lūgumu uzsākt administratīvo lietvedību, lai vecāku sauktu pie atbildības? BTAL 73. pants (“Personu pienākumi bērna tiesību aizsardzībā”): “(1) Katrai personai ir pienākums nekavējoties ziņot policijai, Bērnu aizsardzības centram, bāriņtiesai vai sociālajam dienestam par likumpārkāpumu, kas vērsts pret bērnu, kā arī tad, ja personai ir aizdomas, ka bērnam ir priekšmeti, vielas vai materiāli vai pastāv apstākļi, kas var apdraudēt paša bērna vai citu personu dzīvību vai veselību.” Praksē klātienes vizītēs bāriņtiesā labākajā gadījumā bāriņtiesas valdes loceklis piezvana vecākam, par kuru ir sūdzības. Savukārt, rakstot iesniegumu ar epizodes vai situācijas aprakstu un lūdzot saukt vecāku pie likumā noteiktās atbildības (par vardarbību, nolaidību, izvairīšanos no vecāku pienākumu pildīšanas u. tml.), lūgums tiek ignorēts, telefoniski dara zināmu, ka bāriņtiesa nevienu pie atbildības nesauc, ja gribi, tad pats vērsies policijā. Sakiet, lūdzu, vai vecākam ir atsevišķi jāvēršas katrā iestādē ar vienu un to pašu iesniegumu vai pietiek par to ziņot bāriņtiesai, pieņemot, ja iesniegumā ir aprakstīts pārkāpums, bāriņtiesa pēc savas iniciatīvas vērsīsies policijā?
Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesa norāda, ka pēc informācijas saņemšanas par bērna tiesību un interešu iespējamu neievērošanu bāriņtiesa atbilstoši savai kompetencei izvērtē situāciju un nepieciešamības gadījumā veic darbības bērna tiesību un interešu nodrošināšanai, t. sk., ja ir aizdomas par likumpārkāpumu, informē par to policiju.
Vienlaikus bāriņtiesa skaidro, ka policijai, izvērtējot, vai noticis likumpārkāpums pret bērnu, nepieciešama informācija no pirmavota – personas, kura ir iespējamā pārkāpuma liecinieks. Tāpēc, lai tiktu uzsākta administratīvā pārkāpuma lieta par vardarbību pret bērnu, jāvēršas policijā.
Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesa uzsver: katra iestāde bērnu tiesību aizstāvēšanā rīkojas atbilstoši savai kompetencei un normatīvajos aktos noteiktajam un izvērtē nepieciešamību informēt citas kompetentās institūcijas.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!